hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TEİS: Ölüme neden olan internetten ilaç satışına artık 'dur' denmeli

  TEİS: Ölüme neden olan internetten ilaç satışına artık dur denmeli
  expand
  KAYNAK DHA

  Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, internetten satılan ve DSÖ rakamlarına göre yarısının sahte olduğu ve ölüm saçtığını belirttiği bitkisel ilaçlar konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Saydan, Adana'da internetten aldığı zayıflama ilacı ile yaşanan ölüm olayına dikkat çekerek, "İnternetten satın alarak bilinçsiz ilaç kullanmayın" çağrısında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nurten Saydan, bir süre önce Çukurova Üniversitesi'nde tekniker olarak çalışan Mustafa Yiğit'in internetten Çin malı zayıflama hapı alması sonucu kalp çarpıntısı ve yüksek ateş şikayetiyle geldiği hastanede yaşamını yitirdiğini hatırlattı. İnternetten satılan ürünlerin DSÖ rakamlarına göre yarısının sahte olduğunu bütün kamuoyunun bilmesine rağmen, özellikle eğitimli kişilerin bu ilaçlara rağbet etmesinin düşündürücü olduğuna vurgu yapan Saydan, "İnternet üzerinden satılan ürünler hakkında vatandaşları ve sağlık otoritelerini uyarmaktan artık yorulduk, uyarmanın yetersiz olduğu artık görülmeli" dedi.

  Eczanelere büyük yenilik geliyor

  İlaç sıkıntısında son durum ne?

  Reçetesiz ilaç satılmıyor

  Saydan sözlerini ise şöyle sürdürdü: "İnternetten ehil olmayan kişilerce satılan bitkisel ilaçlar insanların sağlığını riske etmekte. Bir ürüne ilaç şekli verilmiş ise, yani tablet, kapsül, şurup, damla, ampul vs. şeklinde ise bunlar ilaçtır. Ürün artık ilaç olmuştur. Adı masumca 'takviye edici gıdalar' olan, bir sürü yönetmelik, genelge gibi yasal yöntemler kullanılarak satışa sürülen bu ürünlerin izin belgeleri Sağlık Bakanlığı'ndan alınmak zorundadır." 

  Yasalarda; ismi 'takviye edici gıda', halk arasında ise 'bitkisel ilaç' olan bu ürünlerin kontrolsüz ,denetimsiz bir şekilde internetten ve amaçları sadece para kazanmak olanlar tarafından pazarlandığını kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Özellikle gençlerimiz kandırılmaktadır'

  Saydan, "İsimleri sebze, meyve veya bir takım egzotik bitkilerle özdeşleştirilerek, sanki yepyeni bir buluşmuş gibi, son derece doğal, zararsız olarak tanıtılan bu ürünlerle vatandaşlarımız, özellikle gençlerimiz kandırılmaktadır. Gençlerimiz rahatlıkla internete girerek ve bu ürünleri alabiliyor. Sonrası malum. Sonuç basında gencecik bir canın kurtarılamadığı, hayatını kaybettiği haberi. Bunlar çok acı ama maalesef gerçek. Özellikle de eğitimli kişilerin bu ürünlere rağbet etmesi düşündürücü bir durum" şeklinde konuştu.

  İnternetten satılan ürünlerin yarısı sahte

  İnternetten satılan ürünlerin yarısının sahte olduğunu iddia eden Nurten Saydan, "Lütfen artık buna 'dur' diyelim. İster bitkisel, ister kimyasal olsun, ilaç internetten satın alınacak bir ürün değildir. DSÖ rakamlarına göre internet ve benzeri ortamlarda satılan bu ürünlerin yüzde 50'sinin sahte olduğunu hepimiz biliyoruz. O zaman neden bu ilaçlara para verelim, neden kullanıp canımızdan olalım?. Sahte olanların içine ne konulduğu dahi tespit edilemiyor. Bu ülkenin tek bir sağlık otoritesi vardır, o da Sağlık Bakanlığı'dır. TEİS olarak Sağlık Bakanlığını göreve çağırıyoruz. Bu ürünlerin izni, ruhsatı, kontrolü artık tamamen Sağlık Bakanlığı'na geçmelidir" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow