Tek tip beslenmek kilo vermeyi engelliyor

Tek tip beslenmek kilo vermeyi engelliyor

Tek tip beslenmek kilo vermeyi engelliyor

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için mutlaka diyet yapmanız gerekir. Kilo vermek için birçok diyet yöntemi bulunur. Ancak her diyet yöntemi her vücuda uygun olmaz. Kendi vücudunuza en uygun olan diyet programını seçmeniz gerekir. Genellikle kilo vermeye çalışan herkes daha az kalorili beslenmenin doğru olduğunu düşünür ya da tek tip beslenerek daha hızlı zayıflayacağına inanır. Diyetle ilgili bu doğru bilinen yanlışlar aslında kilo vermenize engel olur. Diyet yaparken herkesin sıklıkla yaptığı hataları merak ediyorsanız bu yazımıza bir göz atın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sağlıklı kilo verebilmek için doğru ve dengeli beslenmeniz gerekir. Kilo vermek için uyguladığınız bazı diyet yöntemleri hem sağlığınıza zarar verebilir hem de zayıflamanıza engel olabilir.

Vücudunuza uygun olmayan diyetler sadece uzun süre kendinizi aç hissetmenize sebep olur.

Diyet yaparken herkesin doğru bildiği bazı yanlışlar aslında metabolizma hızını yavaşlatarak zayıflamaya engel olur. Kilo vermeyi zorlaştıran ve diyet yaparken sıklıkla yapılan hataları Posta.com.tr okurları için derledik.

YETERLİ SU İÇMEMEK

Hem sağlıklı bir yaşam sürdürmek için hem de kilo verme süreçlerini kolaylaştırmak için her gün 2 litre su içmeniz gerekir. Eğer yetersiz su içiyorsanız metabolizma hızınız yavaşlar ve yağ yakımı gerçekleşmez.

Diyet yaparken bazı kişiler su ödem yaptığı düşüncesi ile çok fazla su içmek istemez. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Yetersiz miktarda su içmez vücutta biriken ödem ve toksinleri atmanızı zorlaştırır. Bu sebeple diyet yaparken mutlaka her gün su içmeniz önerilir.

UZUN SÜRE AÇ KALMAK 
Kilo vermeye çalışan herkes daha az kalori alarak ve az öğün beslenerek daha hızlı zayıflayacağını düşünür. Ancak uzun süre midenin aç kalması metabolizma hızını yavaşlatır. beslenmemek veya günde 1-2 öğünle beslenmek metabolizmayı adeta durdurur.

Bu sebeple de vücudunuzda yağ yakımı gerçekleşmez. Diyet yaparken uzun süre aç kalmak yerine yeterli ve dengeli beslenmeniz gerekir. Günlük kalori ihtiyacınızı karşıladığınızda zayıflamanız daha kolay hale gelir.

TEK TİP DİYET YAPMAK 
Tek tip beslenmek diyet yaparken en sık yapılan hataların başında gelir. Tek tip beslenmeyi sadece meyve sebze tüketmek ya da sadece protein içeren gıdaları tüketmek olarak tanımlayabilirsiniz. Tem tip diyetlerin hepsi farklı kas kayıplarına neden olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayrıca sağlıklı zayıflayamazsınız. Kilo verebilmek için tek tip beslenmek yerine dengeli beslenmek gerekir. Meyve, sebze, protein ve karbonhidrat zengini bir beslenme listesi ile zayıflamanız daha sağlıklı olur.

EKMEĞİ TAMAMEN HAYATINIZDAN ÇIKARMAK 
Ekmek ve karbonhidrat içeren besinlerin aşırı tüketilmesi, diyetlerde önerilmez. Ancak ekmeğin diyetten tamamen çıkartılması, olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Beslenmeden çıkartılan ekmeğin yerini, farkında olmadan makarna, bulgur gibi farklı karbonhidrat grupları alabilir.

Ekmekle birlikte bütün karbonhidratların beslenmeden çıkartılması ise kas kaybı riskini ortaya çıkarır. Diyet yaparken ekmeği tamamen hayatınızdan çıkarmak yerine günde 1 ya da 2 dilim şeklinde tüketmeniz önerilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı