Tekrarlayan düşüklerin sebepleri nelerdir?

Tekrarlayan düşüklerin sebepleri nelerdir?

Tekrarlayan düşüklerin sebepleri nelerdir?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Turgut Aydın, tekrarlayan düşükler ve tüp bebek tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Düşük, gebeliğin 20. haftasından önce gerçekleşen gebelik kayıplarına denir. Düşüğün çeşitli nedenleri olsa da anne adayının yaşının ilerlemiş olması en önemli risk faktörüdür. Art arda 3 veya daha fazla gebelik kaybı durumuna ise tekrarlayan düşükler denir.

Sebepleri nelerdir?

Tekrarlayan düşüklerin nedenleri arasında rahimde yapısal bozukluklar ve rahim ağzı yetersizliği, kromozoma bağlı bozukluklar, enfeksiyonlar, hormonal bozukluklar, bağışıklık sistemi hastalıkları, çevresel ve diğer faktörler yer alır.
Düşük nedenlerini bulmak için çeşitli testler uygulanır. Çiftlerin kromozom testleri yapılır. Rahimle ilgili problemleri tanımak için ultrasonografi, rahim filmi (HSG) ve gerek görüldüğünde histeroskopi yapılabilir. Bağışıklık sistemiyle ilgili sebepleri ortaya koymak için kanda antifosfolipid antikorlara (lupus antikoagulanı, antikardiyolipin antikorları) bakılabilir. Tiroid testleri, açlık kan şekeri veya şeker yükleme testleri uygulanabilir. Trombofili (pıhtılaşmaya yatkınlık) durumlarını ortaya koymak için anne adayının kanında (antitrombin III, protein C, protein S, homosistein, faktör V Leiden mutasyonu) bazı faktörler araştırılabilir. Enfeksiyon tespiti için vajinal kültür alınabilir.

Belirtileri nelerdir?

Düşükte en sık rastlanan belirti vajinal kanamadır. Kanama leke şeklinde başlayıp artarak pıhtılar tarzında olabilmekte ve beraberinde kramp tarzı ağrılar da eşlik etmektedir. Düşük tanısını koymada ultrasonla muayene yeterlidir. Kanama artarak gebelik ürünü tamamen dışarıya atılabilir ki böyle durumlarda ultrasonda geride kalan doku yoksa ve kanama fazla değilse kürtaj yapılmayabilir. Fakat bazen de gebelik ürününün bir kısmı atılır ve bu durumlarda kürtaj ile rahim içinde kalan dokular temizlenmelidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tekrarlayan düşükler ve tüp bebek tedavisi

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin %5’e yakın bir kısmı tekrarlayan düşükler sebebiyle anne baba olamıyor. Tüp bebek tedavisi ile genetik nedenli düşükle sonuçlanan gebeliklerde olumlu sonuçlar almak mümkün. Tekrarlayan düşüklerin yaşandığı vakalarda klasik tüp bebek tedavisindeki adımlar izlenir. Elde edilen birden fazla embriyoya PGT testi (preimplantasyon genetik tarama) uygulanarak genetik olarak en sağlıklı olan embriyolar seçilir. Böylece sağlıklı gebelik şansı artırılmış olur.

Kişiye özel tedavi yöntemleri ile düşüğe neden olan sebep tespit edilerek anne adayı için en doğru tedavi şekli planlanmalıdır. Günümüzde gelişmiş embriyoloji laboratuvarlarında, uzman doktor ve embriyologların çalışmalarıyla zor vakalarda bile başarılı gebelikler elde etmek mümkün. Tekrarlayan düşükler ve kişiye özel tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için alanında uzman bir doktordan destek alınabilir.