hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tereyağında yeni bir vitamin keşfedildi!

  Tereyağında yeni bir vitamin keşfedildi
  expand

  Tereyağında yapılan araştırmalar sonucunda, içerisinde daha önce duymadığımız bir vitamin bulundu; K2 vitamini. Üstelik bu vitaminin sağlığımız için bilmediğimiz birçok faydası var. K2 vitamini, fermente ürünler veya belirli hayvansal ürünler dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunabilir. K2 vitamini, tereyağı, yumurta sarısı ve fermente gıdalardan alabileceğiniz bir K vitamini şeklidir. Vitaminin kemik sağlığı için faydaları vardır ve osteoporoz tedavisinde yardımcı olabilir. K2 vitamini ayrıca romatoid artriti iyileştirmeye ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  K vitamini de dahil olmak üzere vücudunuzu sağlıklı tutmaktan diğer birçok vitamin sorumludur. Ancak ismine rağmen, K vitamini tek bir vitamin değildir.

  K VİTAMİNİ İKİYE AYRILIR

  Aksine K vitamini, benzer bir kimyasal yapıyı paylaşan bir grup bileşiğe karşılık gelir. Sağlığınız için en önemli iki form K1 (phylloquinone) ve K2 (menaquinones). K vitamini, özellikle K2 vitamini daha az bilinirken, bu besin kemik ve kalp sağlığı gibi faktörlerde önemli bir rol oynar.

  K2 VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?

  K1 vitamini tipik olarak K vitamininin ana besin kaynağı olmasına ve öncelikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunmasına rağmen, K2 vitamini hala dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır ve çoğunlukla hayvansal ve fermente gıdalarda bulunur. En yaygın olarak kemik sağlığı ve kardiyovasküler sağlık ile bağlantılıdırlar. K2 vitamini yumurta sarısı, tereyağı, hayvanların yemine K2 vitamini eklenmesi durumunda çeşitli hayvansal ürünler, lâhana turşusu ve kefirde bulunur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  K2 VİTAMİNİN FAYDALARI NELERDİR

  Araştırmacılar hala K2 vitaminini ve kullanımlarını tam olarak anlamak için çalışırken, mevcut araştırmalar umut vericidir.

  KEMİK SAĞLIĞINI DESTEKLER

  Osteoporoz tedavisinde ve yeni kemik kırıklarının önlenmesinde K2 vitamini kullanımını içeren araştırmalar umut verici sonuçlar veriyor.

  KORONER ARTER HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTABİLİR

  Kalp sağlığınız, daha yüksek bir K2 vitamini alımı ile iyileştirilebilir. Koroner arter hastalığının erken bir belirtisi, arterlerin kireçlenmesidir. MGP adlı bir proteinin kireçlenmeyi önleyebileceğini ancak bunun en iyi şekilde çalışması için K vitaminine bağlı olduğu belirtiliyor. Bu nedenle, K2 vitamini takviyesi, arterlerde kalsiyum birikintilerinin oluşmasını önlemede MGP'yi desteklemeye yardımcı olabilir.

  DİYABET RİSKİNİ AZALTABİLİR

  K2 vitamininin diyabet geliştirme riskini azaltabileceğine dair umut verici araştırma sonuçları yayınlandı.

  ROMATOİD ARTRİDİ İYİLEŞTİREBİLİR

  C-reaktif protein (CRP), vücudunuzda doğal olarak bulunan bir protein türüdür. Enflamasyonla birlikte CRP seviyeleri yükselir. Romatoid artrit gibi kronik bir inflamatuar durumunuz varsa, CRP düzeyleriniz sürekli olarak yüksek olabilir. K2 vitamini takviyesinin, C-reaktif protein seviyelerini azaltarak romatoid artritte iltihabı azaltabileceğine dair kanıtlar var. 2013 yılında yapılan bir araştırma, K2 vitamini takviyesi alan romatoid artrit hastalarının, daha az iltihaplanma ile bağlantılı olan daha düşük C-reaktif protein (CRP) seviyeleri yaşadığını buldu. Kesin cevaplar için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, K2 vitamini bazı kronik hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için umut vaat ediyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow