Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir? Tırnak Batması Nasıl Geçer? Tırnak Batmasına İyi Gelen Şeyler

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir? Tırnak Batması Nasıl Geçer? Tırnak Batmasına İyi Gelen Şeyler

Tırnak batması; tırnağın kenarının ya da köşesinin yumuşak ete battığı ve oldukça yaygın bir sorundur. En çok ayaklarda bulunan baş parmakta görülmektedir. Bununla beraber kızarıklık, ağrı, şişme ve iltihaplanmaya sebep olur. Tırnak batmasının tedavisi genel olarak türlü uygulamalar ile olasıdır. Ancak ağrı çok şiddetliyse ve yayılıyor ise olumsuz durumlardan kaçınmak adına uzman desteği almak gerekir. Bireyde; damar sertliği, şeker hastalığı gibi kan akışını güçsüzleştirecek sorunlar bulunuyorsa, tırnak batmasına bağlı olan komplikasyon riski oldukça yüksektir. 

 

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir? 

Tırnak batmasının oluştuğu durumlarda; batmanın oluştuğu bölgede enfeksiyon oluşmaması adına tuzlu su kullanılmalıdır. Tuzlu su; tırnaklarda oluşabilecek enfeksiyon oluşmasını önler. Bunun dışında tuzlu su tırnağı yumuşatır. Bu ise ağrı hissini en aza indirger. Ilık su içerisine, bir çorba kaşığı tuz ilavesi yapılarak batık tırnağın olduğu ayak, suyun içinde yaklaşık olarak 20 dakika boyunca bekletilmelidir. Gün içerisinde iki kez tuzlu su, tırnak batması problemine iyi gelecektir. 

Tırnak Batması Nasıl Geçer? 

Tırnak batmasının geçmesi için basit önlemler;

- Dar kalıplı ya da yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Tırnak batması problemi geçene dek sandalet gibi açık ve konforlu ayakkabıların giyilmesi gerekir.

 - Ayaklar; sıcak su içerisinde günde en az 4 defa bekletilmelidir. Ayakların bekletileceği su içerisine tuz katmak faydalı olabilir. 

 - İltihap kapmış olan bölge dahil, ayaklar gün içerisinde iki defa sabunlu su ile güzelce yıkanmalıdır. Günün geri kalan kısmında ayaklar, kuru ve temiz kalmalıdır. 

Tırnak Batmasına İyi Gelen Şeyler

Tırnak batmasına iyi gelen durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

- Ayakların mutlaka olarak devamlı kuru tutulması gerekir. Islak ya da nemli ayaklar kurutulmalıdır. Aksi halde enfeksiyon oluşumu riski daha fazla artar.

 - Ayak tırnağının alt bölümüne mumlu diş ipi ya da pamuk konulması, tırnak batmasının kısa zamanda iyileşmesine destek olur. Ayaklar gün içerisinde 4 defa, yaklaşık olarak 20 dakika boyunca ılık su içinde bekletilmesi gerekir. Daha sonra batık bulunan tırnağın kenar bölümünün altına ufak bir temiz pamuk veya mumlu diş ipi konulmalıdır. Uygulama yapılırken acı verici olabilir ancak uygulamayı yaparak tırnağın cilt üstüne uzaması daha mümkün olacaktır. Tırnak batmasının geçmesi ile beraber tırnak hiçbir şekilde kesilmemelidir. Tırnağın uzamasına izin vermek gerekir.

 - Enfeksiyonun geçirilmesi adına antibiyotik içerikli krem kullanılabilir. Antibiyotik içerikli kremler kullanılırsa, krem sürüldükten sonra tırnağa bandaj uygulaması yapmak önemlidir. 

Tırnak Batmasına Sebep Olan Durumlar

Tırnak batmasına sebep olan durumlar;

- Tırnakların gereğinden fazla kısa kesilmesi,

 - Ayak tırnağının yaralanması,

 - Olağandışı ve kavisli ayak tırnaklarına sahip olunması,

 - Tırnak boyutuyla tırnak yatağının genişliği oranında dengesizliğin varlığı,

 - Yanlış şekilde kavisli kesilen tırnaklar,

 - Tırnakları sıkıştıran çorap ve ayakkabı tercihi yapmak,

 - Uygun olmayan şekillerde pedikür ve manikür yapımı,

 - Ayak tırnağının yaralanması gibi durumlardır. 

Bazı insanların ayak parmakları doğuştan, tırnak batmasına meyilli olacak yapıdadır. Bu şekilde ayak tırnaklarına sahip bireylerde sık bir şekilde tırnak batmasını görmek mümkündür.

Tırnak Batmasının Belirtileri

Tırnak batmasının belli başlı belirtileri vardır. Bu belirtilerin başında ise en çok görülen belirti ağrıdır. Ağrı; tırnağın bir tarafında ya da her iki tarafında görülebilir. Bölgeye dokunulması halinde ağrı artar. Diğer tırnak batması belirtileri ise aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

 - Tırnağın yatağında hassaslık,

 - Tırnak çevresinde kızarma,

 - Tırnak etrafındaki dokularda akıntı ve ısı artışı,

 - Tırnak etrafında şişme şeklindedir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS