Tırnak Mantarı Nedir, Neden Olur? Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

A A

24.02.2021 - 01:47

Tırnak mantarı veya onikomikoz (oniko, Yunanca'da ayak tırnağı anlamına gelir), mikroskobik bir mantar (dermatofit), bir maya (eller için candida albicans) veya bir küfün neden olduğu enfeksiyonlardır. Bu çirkin enfeksiyon kendini sararmış, deforme olmuş, soyulmuş bir çivi ile gösterir. Onikomikoz olarak da adlandırılır, en sık yetişkinlerde ve özellikle yaşlılarda görülür.

Tırnak Mantarı Nedir, Neden Olur? Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı veya onikomikoz (oniko, Yunanca'da ayak tırnağı anlamına gelir), mikroskobik bir mantar (dermatofit), maya (eller için candida albicans) veya bir küfün neden olduğu enfeksiyonlardır. Ayak tırnaklarını ellerin ayak tırnaklarına göre daha sık etkiler ve genellikle yetişkinlerde görülür. Tırnak mantarı, tırnakları etkileyen rahatsızlıkların yarısından fazlasını oluşturur ve sanayileşmiş ülkelerde en yaygın mantar enfeksiyonlarından biridir.

Tırnak mantarına neden olan mantarlar genellikle dermatofitler, daha nadiren Candida albicans gibi mayalar veya istisnai küflerdir. Ayak tırnaklarının mantarı: Ayak parmaklarının mantarlarına vakaların% 90'ında dermatofit neden olur.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Bulaşma biçimleri ve onları destekleyen faktörler şunlardır; maserasyon, nem, ayakkabı ödünç verme, halka açık yerlerin çıplak ayakla sıklığıdır.

Farklı semptomlar bir maya enfeksiyonunu ortaya çıkarabilir: 

l Opak, beyazımsı, sarımsı veya yeşilimsi hale gelen tırnağın renginde kısmi veya tam bir değişiklik;

l Dokuda kalınlaşma veya değişiklik (tırnak kırılgan hale gelir);

l Tırnak tabletinin ayrılması.

Onikomikoza esas olarak dermatofitler (özel bir mantar grubu) ve bazen maya gibi diğer mantar türleri neden olur. Mantarlar, güneş ışığına ihtiyaç duymayan ve sıcak, nemli bir ortamda yaşamayı seven mikroskobik organizmalardır. Bu nedenle, yüzen veya ayakları çok terleyen kişilerde onikomikoz görülme olasılığı daha yüksektir. Çok küçük boyutları nedeniyle, mantarlar cildinizi tırnak ile tırnak yatağı arasındaki küçük bir kesik veya küçük bir boşluktan istila edebilir.

Onikomikoz, ayak tırnaklarını el tırnaklarından daha sık etkiler çünkü ayak parmakları genellikle sıcak ve nemli bir ortamda, yani ayakkabılarla sınırlıdır. Ayrıca ayak parmaklarında kan dolaşımı parmaklara göre daha az önemlidir; bağışıklık sistemi bu nedenle ayak enfeksiyonuyla mücadelede daha fazla güçlük çeker.

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mantar tırnak enfeksiyonu, uygun şekilde tedavi edilirse genellikle uzun vadeli ciddi bir soruna neden olmaz; ancak bazı insanlarda daha ciddi olabilir. Bunlar, diyabetli veya bağışıklık sistemi zayıflamış ve enfeksiyonlarla savaşmakta güçlük çeken kişileri içerir. Tırnaklarda herhangi bir anormal değişiklik fark ederseniz, enfeksiyon ağrısız olsa bile, bir değerlendirme için hemen doktora görünmeniz önemlidir.

l Nemi azaltan ayakkabılar ve çoraplar giyin.

l Yıkadıktan sonra ayaklarınızı ve ayak parmaklarınız arasındaki boşlukları iyice kurulayın.

l Ortak kamusal alanlarda (yüzme havuzları veya duşlar gibi) ayakkabı veya sandalet giyin.

l Tırnaklarınızı temiz ve kısa tutun.

l Tırnak makası veya ayakkabılarınızı ödünç vermeyin veya başkasınınkini kullanmayın.

l Çok sıkı olmayan ayakkabılar giyin veya özel yapım ortopedik ayakkabılar satın alın.

l Diyabet gibi başka bir tıbbi durumunuz varsa, kontrol altına aldığınızdan emin olun.

Onikomikoz, her durumda ilaç gerektirmez; ancak, doktor teşhisi ve böyle bir tedaviye ihtiyaç duyulduğunu onayladıysa, enfeksiyona neden olan mantarın türüne bağlı olarak oral bir antifungal (terbinafin, itrakonazol *) reçete edebilir. Oral bir antifungal alamıyorsanız veya onikomikozunuz hafif ila orta derecedeyse, doktorunuz doğrudan etkilenen tırnağa uygulanan topikal tedaviyi seçebilir.

Tırnak Mantarı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi ağızdan 2 ila 3 ay sürdüğü ve topikal olarak 12 aya kadar uzayabildiği için sabır önemlidir. Tırnak uzaması uzun sürdüğü için enfeksiyonun düzelmesi ve tırnakların görünümü zaman alacaktır. kullanılan tedavi türünden bağımsız olarak gelişir. Tedavi etkili olmayabilir; bu durumda doktor farklı bir ilaç yazabilir.

Tedaviye yanıt alınamayan aşırı durumlarda, doktor ameliyat sırasında tırnağın çıkarılmasını önerebilir. Genellikle yeni bir tırnağın yerini alır, ancak çıkması 1 yılı bulabilir.