Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir? Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? Tırnak Mantarına İyi Gelen Şeyler

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir? Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? Tırnak Mantarına İyi Gelen Şeyler

Günümüzde yaygın olarak görülen sağlık problemlerinden birisi de tırnak mantarıdır. Hem sağlık hem de kozmetik nedenlerden kaynaklanabilen tırnak mantarı tek bir tırnakta görülebildiği gibi birden çok tırnağa da yayılabilmektedir. Bu durum tırnak renginin bozulmasına, kalınlaşmasına ve parçalanmasına sebep olabilmektedir.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

Tırnak mantarı genellikle ayak başparmağında görülen bir rahatsızlıktır. Tedavisi için bazı uygulamalar bulunur. Tırnak mantarlarına iyi gelen şeylerden birisi eczanelerde satılan antifungal tırnak kremleridir. Bu krem ve merhemleri deneyerek tırnak mantarlarını azaltabilirsiniz.

Tırnak mantarında tırnakların yüzeyinde beyaz renkler oluşabilir. Bu durumda tırnakların törpülenmesi gerekir. Bunun dışında tırnakların suya batırılması, kurutulması, ilaçlı krem ve losyonların kullanılması uygulanabilir.

Tırnak mantarı problemleri yaşayan kişilerin tırnaklarını sürekli kesmeleri ve inceltmeleri gerekir. Bu uygulama tırnak üzerindeki basıncı azaltarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Fakat bu uygulama antifungal uygulanmasından önce yapılması ilacın tırnağın derin katmanlarına ulaşması için çok önemlidir.

Bir diğer uygulama ise ayak bakımıdır. Tırnak mantarlarına iyi gelen şeylerden birisi düzenli ayak bakımının yaptırılmasıdır. Eğer ayaklarda zayıf kan akışına neden olan bir durum bulunuyor ve tırnaklar kesilmiyor ise bir ayak sağlığı merkezine başvurulabilir.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı rahatsızlıklarında hekimler genellikle ağızdan alınan veya direk tırnak üzerine uygulanan ilaçlar yazmaktadır. Bu durumda oral ve topikal antifungal tedaviler birlikte kullanılmaktadır. Bu ilaçlar genellikle tırnak tedavisinde ilk tercih olur. Bunun sebebi topikal ilaçlara göre daha hızlı bir çözüm vermesidir. Bu ilaçlar genel olarak 4 ve 12 hafta aralığında kullanılır. Fakat tırnak tamamen büyüyene kadar tedavinin sonucu gözlemlenemeyebilir. Bu nedenle tırnak mantarı enfeksiyonunu ortadan kaldırmak 4 veya 5 ayı bulabilmektedir.

Tırnak Mantarına İyi Gelen Şeyler

Genellikle ayak tırnaklarında gözlemlenen tırnak mantarları ilaçlar dışında doğal yollar ile de tedavi edilebilir. Tırnak mantarına iyi gelen doğal bitkiler şunlardır;

- Aktarlarda veya marketlerde bulunan çam ağacı yağı tırnak mantarının bulunduğu bölgeye sürülebilir. Fakat yağı sürdükten sonra ayağın hava alması gerekmektedir.

 - Tırnak mantarlarına iyi gelen yöntemlerden birisi de beyaz sirke ve sarımsaktır. iki sarımsak ezildikten sonra iki yemek kaşığı beyaz sirke ile karıştırılarak tırnak üzerine sürülebilir.

 - Bir kova içerisine su ve sirke eklenerek ayaklar yaklaşık yarım saat kovanın içerisinde bekletilebilir. 

 - Tırnak mantarları için uygulanacak diğer yöntem limondur. Her akşam yatmadan önce mantarlı kısma limon damlatıp 15 dakika bekletilmelidir. Daha sonra ayak durulanmalı ve b işlem tırnak mantarı düzelene kadar devam edilmelidir.

Tırnak Mantarının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak mantar enfeksiyonuna fungus adı verilen çeşitli organizmalar sebep olmaktadır. Bunlar dışında maya ve küf tırnak enfeksiyonuna sebep olmaktadır. Tırnak mantarları her yaşta oluşabilir. Fakat çoğunlukla yaşlı kişilerde çok daha sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle tırnak mantarının bir nedeni de yaşlılıktır. Tırnaklar yaşlandıkça kırılgan ve kuru bir yapıya sahip olurlar. Kuru doku tırnaklarda çatlamaya sebep olur. Çatlaklardan mantarlar çok daha kolay girerler. 

Yaşlılarda tırnak mantarının gözükmesinin bir diğer nedeni ise ayaktaki kan dolaşımının azalması ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır.

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarında kişiler kendi evlerde uygulayabilecekleri yöntemleri denedikten sonra hiçbir gelişme göstermiyor ise uzman bir doktora görünmeleri gerekir. Tırnak mantarları kişilerin tırnaklarında ciddi belirtiler vermektedir. Bu belirtiler şunlardır:

- Kalınlaşmış doku

 - Sarı, beyaz veya kahverengi renk değişikliği

 - Ufalanan düzensiz bir yapı

 - Şekilde bozukluk

 - Hafif koku oluşumu tırnak mantarlarının belirtileri arasında yer almaktadır. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS