Trigeminal nevralji nedir?

Trigeminal nevralji nedir?

Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, radyofrekans yöntemi ile trigeminal nevralji tedavisini sizler için anlattı.

Trigeminal nevralji, yüzünüzden beyninize his taşıyan trigeminal siniri etkileyen kronik bir ağrı durumudur. Trigeminal nevraljiniz varsa, diş fırçalama veya makyaj yapma gibi en basit hareketlerde bile yüzde ağrı hissedilir.


Başlangıçta kısa ve hafif ağrılar yaşanır. Ancak trigeminal nevralji ilerleyebilir ve daha uzun, daha sık görülen ağrı ağrılara neden olabilir. Trigeminal nevralji kadınları erkeklerden daha sık etkiler ve 50 yaş üzerindeki kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.


Belirtileri nelerdir?


Trigeminal nevraljinin belirtileri arasında elektrik çarpması gibi hissedebilecek şiddetli, ateşli veya rahatsız edici ağrı atakları, spontan ağrı atakları veya yüze dokunma, çiğneme, konuşma veya diş fırçalama gibi hareketlerin tetiklediği ataklar, birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar süren ağrı nöbetleri ya da günler, haftalar, aylar veya daha uzun süren birkaç ağrı atakları, yanak, çene, diş, diş etleri, dudaklar veya daha az sıklıkla göz ve alın dahil olmak üzere trigeminal sinir tarafından sağlanan bölgelerde ağrı, her seferinde yüzün bir tarafını etkileyen ağrı, yüzün her iki tarafını nadiren etkileyebilir, bir noktaya odaklanan veya daha geniş bir alana yayılan ağrı yer alır.


Neden olur?


Trigeminal nevraljide, trigeminal sinirin işlevi bozulur. Genellikle, sorun normal bir kan damarı - bu durumda bir arter veya bir damar - ve beyninizin tabanındaki trigeminal sinir arasındaki temastır. Bu temas sinire baskı uygular ve arızalanmasına neden olur.


Trigeminal nevralji yaşlanmanın bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir veya multipl skleroz veya belirli sinirleri koruyan miyelin kılıfına zarar veren benzer bir bozukluk ile ilişkili olabilir. Trigeminal nevraljiye, trigeminal siniri sıkıştıran bir tümör de neden olabilir.


Bazı insanlar beyin lezyonu veya diğer anormallikler nedeniyle trigeminal nevralji yaşayabilir. Diğer durumlarda, trigeminal nevraljiden cerrahi yaralanmalar, inme veya yüz travması sorumlu olabilir.


Tıraş olurken, yüze dokunulduğunda, yemek yerken, içerken, dişleri fırçalarken, konuşurken, makyaj yaparken, esinti geldiğinde, gülümserken, yüz yıkarken ani ağrı ile karşılaşılabilir.


Radyofrekans yöntemi ile trigeminal nevralji tedavi


Trigeminal nevralji tedavisi genellikle ilaçlarla başlar. Bunun için öncellikle sara hastalarında kullanılan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar beyne gönderilen ağrı sinyallerini azaltmak veya engellemek için reçete edilir. İlaçların etki etmemesi ya da yan etkilerinin fazla olması durumunda radyofrekans yöntemi uygulanır.


Radyofrekans yöntemi kişiye zarar vermeden, radyasyon almadan, narkoz gerektirmeden ameliyathane şartlarında uygulanan güvenli bir yöntemdir. Hasta radyofrekans uygulamasının ardından hemen eve gidebilir. Tedavinin sonuçları ortalama 15-20 gün içinde ortaya çıkar. Komplikasyon riski çok düşük, güvenirliği ispatlanmış bir yöntemdir.


Radyofrekans yöntemi nasıl uygulanır?


Radyofrekans yönteminde ameliyathane ortamında hastanın yüzüne bir katater yardımıyla hemen yanağın üzerinden giriş yapılarak sinir tespit edilir. Sinir tespit edildikten sonra hastaya yaklaşık 8 dakika süren hafif bir elektrik akımı uygulanır. İşlem sırasında hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmez. İşlem tamamlandıktan sonra hasta güvenli bir şekilde taburcu edilir. Son derecede etkili sonuçlar veren bu yöntem sayesinde hasta hem ağrılarından hem de sürekli ilaç kullanımından kurtulmuş olur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS