Tüketenler kalp hastalığı nedir bilmiyor

Tüketenler kalp hastalığı nedir bilmiyor

Tüketenler kalp hastalığı nedir bilmiyor

Hatay’a özgü Samandağ biberinin faydaları saymakla bitmiyor. Zayıflamadan baş ağrısına, yaşlanmayı geciktirmeden bağışıklık sistemine kadar birçok yararı bulunan Samandağ biberi, ister çiğ olarak isterse yemeklerin içinde tüketilebiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yüksek lif içeriği ile kabızlığa, antioksidan içeriği ile de kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok kanser türünde önleyici etkiye sahip olduğu belirtilen Samandağ biberi, Hatay'da bu mevsimde örtü altında üretiliyor. Hatay'da üretilip Türkiye'nin her yerine gönderilen biber sağlık açısından da birçok faydası bulunuyor.

Samandağ biberi ile ilgili bilgi veren Diyetisyen Özge Bolat, şöyle konuştu:

-En önemli özelliklerden biri metabolizmayı hızlandırmasıdır ve zayıflamaya yardımcı olur. Samandağ biberinin içerisindeki lifin oranı tok kalmamızı daha çok sağlar. Düşük kalori içeriğinden dolayı diyet listelerinde yer alır.

-Barındırdığı C vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve kış aylarında görülen grip ve nezle gibi hastalıkların hem tedavisine hem de önlenmesine yardımcı olur. A vitamini içeriğinden dolayı da göz hastalıkları için gayet önemlidir.

-Kalp ve damar hastalıklarına da iyi geliyor. Kanamaya karşı etkilidir. Migren tipi baş ağrılarının dinmesini sağlar. Yaşlanmayı geciktirir, ciltte sarkma ve kırışıklıkları önler. Uygun bir miktarda tüketildiği zaman vücuda ciddi faydalar sağlamaktadır.

Diyetisyen Bolat, "Ayrıca çok fazla tüketimi mide ve bağırsakta tahrişe sebep olabilir hatta böbrek ve karaciğerde hasara bile neden olabilir. Gebeler, mide yanması, ülser veya hemoroit şikayeti olanların acı tüketiminden kaçınmaları gerekmektedir. Lütfen tüketmeden önce bir uzmana danışalım. Samandağ biberini yemeklerin içinde, halka halka şeklinde, közlenmiş bir şekilde veya çiğ olarak tüketebiliriz" diyerek uyarıda bulundu.

29 yıldır çiftçilik yapan Güney Saknılı da örtü altında üretim yaptığını belirterek, "Samandağ biberi, ata tohumudur. En kaliteli bitkinin, en sağlıklı meyvelerinden tohum alıp, fideyi de kendimiz yetiştirerek dikimini gerçekleştiriyoruz ve kalın kabukludur. Acı ve aroma yönünden çok farklı bir çeşittir. Çok farklı bir çeşit olduğu için de zaten tercih ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dönemde yurdun birçok yerinden talepler geliyor. Üretimini gerçekleştirirken biyolojik ve kültürel mücadele yöntemlerini kullanıyoruz. Yeşilden alacaya alacadan da kırmızıya dönüşen bir çeşittir. Samandağ'ına özgü bir çeşittir. Samandağ şartlarındaki toprağın fiziki ve karakteristik yapısıyla alakalı çok farklı bir aromaya sahiptir. Bunu da hiçbir biber çeşidinde bulmak mümkün değildir hem yeşil hem de kırmızısı tüketebilirsiniz" şeklinde konuştu. (İhlas Haber Ajansı)