Tüp bebek tedavisin uygulanan yöntemler

Tüp bebek tedavisin uygulanan yöntemler

Tüp bebek tedavisin uygulanan yöntemler

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik ihtimalini sizler için anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son yıllarda embriyo transferindeki gelişmeler sayesinde çoğul gebelik ihtimali büyük oranda kontrol altına alınabiliyor. Elde edilen gebeliklerin %90’ı tekildir. %10 oranında ise ikiz gebelik görülebilmektedir. Tek embriyo verilirse, tüp bebek tedavisinin sonuçları %99 oranında tek gebelik, %1 oranında tek yumurta ikizleri olabilir.

Tüp bebek tedavisin uygulanan yöntemler

Tüp bebek tedavisinde uygulanan birçok modern teknik vardır. IMSI yöntemi, en iyi kalitedeki spermleri seçmek ve mikroenjeksiyon sonrası yüksek döllenme oranları elde etmek için kullanılan tekniktir. Mikro TESE yöntemi, mikroskop altında yapılan testis biyopsisidir. PGD (pregenetik diagnozis); genetik problemli çiftlerin embriyolarının incelenmesi ve sağlıklı olanlarının seçilmesidir. Asisthatching yöntemi, lazer yardımıyla embriyo çeperinin inceltilmesidir. Frozen yöntemi embriyoların, spermlerin ve yumurtaların daha sonra kullanılmak üzere dondurularak saklanmasıdır. Embriyoskop yöntemi, embriyo gelişiminin kamera altında takip edilmesi ve gelişimi sağlıklı olanların seçilmesidir. İmmünolojik tedaviler ve bağışıklık sistemi tedavileridir.

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

İşlem esnasında acı veya ağrı hissedilmemektedir. Toplama işlemi bittikten sonra hafif bir ağrı hissedilebilir. Hafif ilaçlar ile kolayca giderilebilen bu ağrı, kadının günlük yaşamına olumsuz bir etki etkisi yoktur.

Embriyo transferi tüp bebek tedavisindeki en kritik aşamadır. Tedavinin başarılı olup olmaması embriyoların tutup tutmamasına bağlıdır. Tüp bebek tedavisinde yönetmelik kuralları gereğince 35 yaş altındaki kadınlara bir embriyo, 35 yaşın üstündeki kadınlara da iki embriyo transferi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede çoğul gebelik ihtimali kontrol altına alınabilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır ve sonuç öğrenilir. Başarısız bir sonuç alınırsa 1-2 ay sonra yeni bir tüp bebek denemesi yapılabilir. İkinci ve üçüncü denemeler de başarısızlıkla sonuçlanmışsa bazı genetik testler, histeroskopi gibi ek incelemeler yapıldıktan sonra tekrar bir tedaviye başlanabilir.

Tüp bebek tedavisi uygulama sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Bazı çiftler birkaç denemenin ardından çocuk sahibi olabiliyorken bazı çiftlerde ilk denemelerinde başarılı olmaktadır. Dördüncü deneme sonrası %80 oranında gebelik elde etme şansı vardır.