Ufkunuzu açacak 9 ilginç psikolojik rahatsızlık

Ufkunuzu açacak 9 ilginç psikolojik rahatsızlık

İnsan psikolojisi bazen inanılmaz derecede ilginç olabiliyor. İnsan beyninin derinlerine indiğimiz zaman neler bulabileceğimizi asla bilemeyiz. Görünen o ki her insanın beyni bilgileri farklı algılıyor ve farklı yorumluyor. Şimdi sizlere bahsedeceğimiz psikolojik hastalıklar insan psikolojisinin belki de en ilginç yanını ortaya koyuyor. Bu hastalıklarının bazılarının nedeni hala araştırılırken bazıları da farklı hastalıkların bir komplikasyonu sonucu ortaya çıkıyor. İşte ufkunuzu açacak 9 ilginç psikolojik rahatsızlık.

 

Deja vu
 

Deja vu; yaşadığınız bir olayı daha önce de yaşamışsınız hissine verilen bir ad. Yapılan araştırmalar beynin temporal lobunun içinde gerçekleşen yanlış elektrik akımlarının sahte anılar yaratarak bizde yaşanmışlık hissi uyandırdığını ortaya çıkardı.

 

Deja visite
 

Deja visite; daha önce hiç ziyaret etmediğiniz bir yerle ilgili ilginç bir biçimde bilgi sahibi olmaya deniyor. Kişi sanki o mekanda daha önce de bulunmuş hissini yaşıyor. Bu durumun kesin nedeni halen araştırılıyor. Ancak deja visitenin mekansal ilişkiler üzerine kurulu olduğu ve bazı insanların diğerlerine oranla bu çevresel koşullardan daha fazla etkilendiği biliniyor.

 

Capgras sendromu
 

Yakın bir tanıdığınızın taklit yapan biriyle değiştirildiğine inanma durumu. Bu tür insanlar genellikle yakınlarının uzaylılar ya da bir başkası tarafından kaçırıldığına inanıyor. Capgras sendromu çoğunlukla şizofreni hastalarında görülüyor. Ancak bazı mental sorunlarla da ortaya çıkabilir.

 

Fregoli sanrısı
 

Kişi etrafındaki birçok insanın aslında aynı insan olduğunu ama farklı kılıklarla kendisini izlediğini düşünür.

 

Prosopagnosia
 

Bu hastalık "yüz körlüğü" olarak da biliniyor. Tanıdığınız insanların yüzlerini hatırlayamama durumuna Prosopagnosia deniyor. Bu insanlar arkadaşlarının ve ailelerinin yüzlerini asla hatırlamazlar. Bazı hastalar insanları seslerinden tanıyarak hayatlarını sürdürüyor.

 

Apophenia
 

Apophenia, şekilleri ve desenleri başka şeylere benzetme hastalığına deniyor. Bu bozukluğun temelinde hasta kişinin beyninin örüntü düzenleme ve işleme yeteneğinin normal bir insana göre daha yüksek olması yatıyor. Örneğin duvardaki bir lekeyi Hz. İsa'ya benzeten insanlar gibi.

 

Cotard sanrısı
 

Bu hastalığa sahip kişiler çoktan ölmüş olduklarını düşünür. Genellikle şiddetli depresyondan muzdarip insanlarda bu duruma rastlanıyor. Tedavi gerektiren bir durum.

 

Alice Harikalar Diyarında (Todd sendromu)
 

Todd sendromu ya da diğer adıyla Alice Harikalar Diyarında sendromu kişinin etrafındaki nesneleri olduklarından daha büyük ya da daha küçük görmelerine neden olan bir bozukluk. Görsel algıları etkileyen bu durum genellikle çocuklarda görülür.

 

Hipertimezi
 

Bu kişilerin otobiyografik hafızaları oldukça iyidir. Beyni problemli olan kişi, yaşamı boyunca her şeyi karmaşık bir şekilde detaylandırır ve hatırlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS