hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Üst ve alt göz kapağı düşüklüğü tedavi edilebilir mi?

  Üst ve alt göz kapağı düşüklüğü tedavi edilebilir mi
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, özellikle kadınların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan olan üst ve alt göz kapağı düşüklüğünü ve yapılabilecekleri sizler için anlatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Blefaroplasti, bilinen adı ile göz kapağı cerrahisi günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Göz kapağı estetiği alt ve üst göz kapaklarına uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Bu bölgelerdeki sarkmış deri ve fazla kas dokusu çıkartılarak göz çevresine gergin ve canlı bir görüntü kazandırılır.

  Yaş ilerlemesi, yer çekimi gibi faktörler ile ciltte sarkmalar oluşur. Bu sarkmalar göz kapaklarında torbalanma, sarkma, renk eşitsizliği gibi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar ayrıca göz çevresinde düşen göz kenarı ve kaşlar, kaz ayak oluşumunu tetikler. Zamanla sarkan göz kapağı ve kaşlar kişide görme sorunlarına yol açabilir. Üst göz kapağında doğal olarak kapanması sonucu fazla deri birikmesi, deri birikimiyle görme bozukluğu oluşması ve yorgun görümü olan kişiler üst göz kapağı estetiği yaptırmak için uygun kişilerdir. Aynı zamanda alt göz kapaklarında aşırı deri birikmesi, göz altı torbaları ve siyah halka görüntüsüne sahip olan kişiler de alt göz kapağı estetik yöntemlerini tercih edebilirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Genel sağlık durumunda sorun olmayan kadın ve erkeklerde 35 yaş sonrası ameliyatlar uygulanabilir. Genetik olarak sarkık ve göz altı torbasına sahip olan kişiler daha erken yaşlarda da ameliyat yapılabilir.
  Kişinin istek ve ihtiyaçları sonucu uzman hekim ile karar verilir. Operasyonlarda ise genellikle lokal anestezi ve sedasyon tercih edilir. Bu sayede kişi uyanık ve rahat bir şekilde acı hissetmeden işlem gerçekleştirilir.

  Yapılacak işlem türüne göre 1,5 – 2 saat içinde operasyon tamamlanır. Üst göz kapağı kıvrımdan ve alt kirpik dibinden küçük kesiler açılır. Bu kesilerden girilir ve deri ile kas dokuları ayrılır. Kaslardaki gevşeklik ve torbalara gerekli işlemler yapılır. Tamamlandıktan sonra estetik dikişler ile operasyon bitirilir.

  Bella Eyes

  Bella Eyes, genellikle çekik ve kalkık gözler görünüme sahip olmak isteyen kişilerin tercihidir. Bu yöntem sayesinde gözler daha çekici görünür ve yerçekiminin neden olduğu sarkma problemlerini önleyebilir. Herkesin yüz şekli farklıdır. Bu nedenle yüz şekline uygun ideal göz şeklinde farklılık vardır. Günümüzde en popüler ve arzu edilen görünüm kalkık ve çekik gözlerdir. Bella Eyes yönteminde drape işlemi olarak kaşlar yukarı doğru kaldırılır. Bu işlemde sadece göz bölgesi değil, göz kenarlarında oluşan sarkıklık, kaz ayakları ve sarkık göz kapakları da olumlu etkilenir. Yüzün tamamına bakıldığında yüz ve boyun bölgesinde etkisi görülebilir. Ameliyattan sonra kişiler daha genç görünürler ve dinamik bakışlara sahip olurlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bella Eyes, diğer uygulamalara göre daha kolay gibi görünse de aynı zamanda cerrahi bir yöntemdir. Bu nedenle alanında uzman deneyime sahip bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. İşlem endoskopik kantroplastinin kesi yöntemi ile gerçekleştirilir. Dikişleri ve yara izlerini önlemek için kesi derideki kıllı bölgede bırakmak en iyisidir. Ameliyatın ardından kişi gerekli kontrollerin ardından ertesi gün hastaneden taburcu edilir ve tedavi süreci evde devam eder. Kişiler 10 gün boyunca yüz üstü şekilde yatmamalı ve su ile yüze dokunmaktan kaçınmalıdır. 15 gün sonra operasyonun neden olduğu şişlik ve morluklar kendi kendine kaybolmaya başlar. Görünür etki ise 20. gün ve sonrasında belirginleşir

  Bella Eyes uygulamasını yaptırmaya karar verdiğinizde öncelikle alanında uzmanı bir hekim ile görüşülmesi önemlidir. Uygulama bütün yüzü etkileyeceği için uzman hekim ile birlikte karar verilmelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dolgu uygulamaları

  Alt göz kapağını doldurmak için genellikle 0,3 – 0,5 cc hyalüronik asit dolgu yeterli olurken, üst göz kapağı ve kaş bölgesi için biraz daha fazla dolgu gerekebilir. Bu aşamada doğru yere doğru miktarda dolgu enjekte etmek çok önemlidir. Göz kapağı dolgusu hasta oturur pozisyondayken göz çevresindeki boşluğa enjekte edilmelidir. Hastanın isteği üzerine lokal anestezi uygulansa da genellikle gerekli görülmez. Göz kapağı dolgusunun etkisi yaklaşık iki yıl sürer ve ağrısız bir işlemdir. Yaklaşık 10-15 dakika sürer ve bir uzman tarafından yapılmalıdır.

  Botoks

  Düşük göz kapağının kaldırmanın bir başka yolu da botoks işlemidir. Botoks yöntemi ameliyattan korkan kişiler için oldukça uygundur. Botoks yönteminde süreç kaş analizi ile başlar. İşlem, belirlenmiş bir yere botoks enjekte edilerek gerçekleştirilir. Özel bir ince uçlu iğne kullanıldığı için kişi ağrı hissetmeyecektir. Kızarıklık ve şişlik herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçecektir. Uygulama sonrası kaşlar kaldırılmış, düşük ve yorgun ifade yerine tamamen yenilenmiş genç bakış görünümü sağlanır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow