hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uzaktan eğitimde göz sağlığına dikkat!

  Uzaktan eğitimde göz sağlığına dikkat
  expand

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararıyla online eğitimin başlaması ile birlikte öğrenciler, bilgisayar ve televizyon karşısında daha fazla vakit geçirmeye başladı. Uzmanlar, göz sağlığı için uzaktan eğitim sırasında bazı önlemlerin alınması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Op. Dr. Mucize Yararcan, online eğitim modelinde öğrencilerin göz sağlıklarını korumalarına yönelik tavsiyelerde bulundu. İlk olarak bilgisayar ekranın ışık ve pozisyon açısında uygun olması gerektiğini söyleyen Yararcan “Odanın ışığı çok fazlaysa eğitime başlamadan önce biraz azaltın. Hemen yanınızda duran bir pencereden bilgisayar ekranına yansıma oluyorsa ya bilgisayarınızın yerini değiştirin ya da gölgeliği çekin. Ekran başında oturuş pozisyonunuz dik ve rahat olmalıdır. Ekran üst sınırı göz seviyenizin biraz altında olmalıdır. Ekran parlaklığını gözünüzün en rahat ettiği seviyeye ayarlayınız. Ekran, klavye, fare ve varsa bakılan kaynak birbirine yakın olmalıdır. Bakılan basılı bir materyal varsa onu ekranın hemen yanında bulunan bir stant üzerine yerleştirirseniz, gözünüz ve boynunuz yorulmaz.” dedi

  Miyopi Gelişebilir

  Derse başlamadan önce kullanılıyorsa gözlüğün mutlaka takılması gerektiğini belirten Yararcan “Özellikle yakına uyum sorununa yol açan hipermetropi veya astigmatizmanız varsa monitör karşısında gözlüğünüzü mutlaka takmalısınız. Ekranla gözünüz arasındaki mesafe en az 60 cm olmalıdır. Unutmayın ki ekrana yakından bakmak gözün yakına uyum sağlama gereksinimini arttırarak göz kaslarının fazla çalışmasına, kasılmasına neden olacak ve göz, baş ve boyun ağrılarına yol açacaktır. Ayrıca 20 dakikadan daha uzun süreli yakına bakmak ''miyopi'' denilen uzak görme bozukluğunun gelişimi için de bir risk oluşturacaktır.” dedi.

  “Gözlerinizi sık sık kırpın”

  Ders aralarında ayağa kalkarak hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Yararcan; “En az 20 saniye süre ile ve en az 6 metre uzağa bakarak gözlerinizi dinlendirin. Bilgisayar kullananlarda sık görülen göz kuruluğu, gözlerde batma, yanma, kızarıklık ve bulanık görmeye neden olabilir. Gözlerinizi nemli tutmak için bilinçli olarak sık sık kırpın ve arada bir de yapay gözyaşı damlaları kullanarak gözlerinizi nemlendirin.” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow