hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

  Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı
  expand
  KAYNAKİHA

  Avrupa Obezite Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, “Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalıdır” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü' çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği obezitenin en önemli nedeni olduğunu belirten Dr. Sarıkaya, “Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalıdır. Çocuk ve adolesan döneminde oluşan obezite, yetişkinlik dönemi obezitesi için zemin hazırlamaktadır” dedi.

  Obeziteden korunmanın çocukluk çağında başlaması gerektiğini söyleyen Dr. Sarıkaya, “Aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği obezitenin en önemli nedenleri olarak kabul edilmektedir. Bu faktörlerin yanı sıra genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyo-kültürel ve psikolojik pek çok faktör birbiri ile ilişkili olarak obezite oluşumuna neden olmaktadır.

  Obezite oluşmadan korunma büyük önem taşımaktadır. Obeziteden korunma, çocukluk çağında başlamalıdır. Çocuk ve adölesan döneminde oluşan obezite, yetişkinlik dönemi obezitesi için zemin hazırlamaktadır.

  Bu nedenle aile, okul ve çevre yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında bilgilendirilmelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Obezite tedavisi, bireyin kararlılığı ve etkin olarak katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir.

  Obezite tedavisinde hekim, diyetisyen, psikolog, fizyoterapistten oluşan bir ekip gerekmektedir.

  Obezite tedavisinde amaç, gerçekçi bir vücut ağırlığı kaybı hedeflenerek, obeziteye ilişkin morbidite ve mortalite risklerini azaltmak, bireye yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yaşam kalitesini yükseltmektir” diye konuştu.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow