hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uzmanından 'felç' uyarısı

  Uzmanından felç uyarısı
  expand
  KAYNAKİHA

  İnme belirtileri fark edildiğinde en kısa sürede acil servise ulaşılarak inme tanısı konulduğu anda acil tedaviye başlanması gerektiğini söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Abdurrahman Akbaş, “Damar tıkanıklığına bağlı inmelerde damar açıcı tedavi uygulanabilir. Kanamaya bağlı inmelerde ise bazen beyin cerrahisi uzmanı tarafından ameliyat yapılması gerekebilir” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beynin bir kısmına giden kan akışı azaldığında veya kesintiye uğradığında, beyin dokusunun oksijen ve besin almasını önleyen bir inme (felç) meydana geldiğini ve beyin hücrelerinin dakikalar içerisinde ölmeye başladığına dikkat çeken Nöroloji Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, Dünya İnme Günü dolayısıyla “inme (felç)” hakkında bilgilendirmede bulundu. İnmenin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı kayıplar oluştuğunu vurgulayan Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, “İnme belirtileri fark edildiği anda en kısa sürede acil servise ulaşılmalıdır. Sağlık kuruluşunda yapılacak muayene sonrası hızlıca tomografi veya diffüzyon emar (MRG) çekilir. İnme tanısı konulduğu anda tedavi süreci başlar” diye konuştu.

  “Tekrarlaması önlenebilir”

  İnmedeki tedavi yöntemlerinden bahseden Uzm. Dr. Akbaş, “Damar tıkanıklığına bağlı inmelerde damar açıcı tedavi uygulanabilir. Kanamaya bağlı inmelerde ise bazen beyin cerrahisi uzmanı tarafından ameliyat yapılması gerekebilir. Erken dönemde hastalar acil servis sonrası inmenin nedenine ve şiddetine göre yoğun bakım, nöroloji veya beyin cerrahisi kliniklerinde yatırılır. Bu süreçte ilk tıbbi veya girişimsel tedaviler uygulanır. İnme geçirme nedeni tam olarak belirlenir ve tekrarlamasını önlemek amacıyla gerekli ilaç tedavilerine başlanır” şeklinde konuştu.

  “Yatarak veya ayakta tedavi mümkün”

  Tedavi sürecinden sonra ihtiyaca göre hastanede yatarak veya ayaktan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları başladığını sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, “İnme tedavisinde yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları nöro-rehabilitasyon uygulamaları olarak tanımlanabilir” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow