Varis tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilir

Varis tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilir

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, varislerin genel sağlıkta yol açabileceği sorunlara değindi ve mutlak tedavi edilmesi gerektiğini belirtti.

Varis kan damarlarında biriktiğinde, şişmiş damar içindeki diğer yapıları esnetip zarar verdiğinde oluşur. Bu durumla ortaya çıkan sorunlar genellikle etkilenen bacakta ağrı, bacak krampları, ağırlık, yanma, zonklama veya huzursuzluk olarak ortaya çıkar. Damarlar alt ekstremitelerde koyu mavi veya mor bükümlü kordonlar gibi görünür ve genellikle oldukça belirgindir.

Varis, tedavi edilmezse kalıcı birçok farklı sağlık komplikasyonuna yol açabilen ilerleyici bir hastalıktır. Bu komplikasyonların bazıları şunlardır:

Kan pıhtıları: Varis kan akışını azaltır ve yetersiz kan akışı damarda pıhtılaşmaya yol açabilir. Pıhtılar vücudun diğer bölgelerine ilerleyerek kan akışını engelleme riskine sahiptir; bu da ciddi tıbbi sorunlara neden olabilir.

Deride renk değişimi: Tedavi edilmek için geç kalınan varisli damarlar, etkilenen bölge üzerinde parlak, kahverengimsi-mavi bir cilt renk bozulmasına yol açabilir.

Venöz statis ülserleri: Kronik venöz yetmezliğin neden olduğu ülserler genellikle oldukça ağrılıdır ve iyileşmesi çok zordur. Bu ülserlerin bazıları kendi başlarına iyileşebilirken, diğerleri tedavi sırasında yeterli venöz akış sağlanana kadar çözülemez.

Atrophie blanche: Bu durum, venöz yetmezlik nedeni ile kan alımı yetersiz olduğunda cilt yaralanmasından sonra ortaya çıkabilir. Ciltte ülsere dönüşebilen ağrılı kırmızımsı veya mor renk değişikliği ile karakterizedir.

Lipodermatoskleroz: Bu durum cildin altında bulunan yağ tabakası iltihabını içerir. Acıya, anormal cilt pigmentasyonuna ve bacakların anormal şekilde sivrilmesine neden olabilir.

Varis problemi bir dizi ciddi komplikasyonlara yol açabilse de, kolayca tedavi edilebilir. Bununla birlikte, ilişkili riskleri en aza indirmek için derhal tedaviye başlamak önemlidir. Variköz venlerle veya başka bir kronik venöz yetmezlikle mücadele ediyorsanız, mutlaka bir uzmandan tedavi desteği almalısınız.

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS