hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Vazelin Nedir, Ne İşe Yarar? Vazelinin Faydaları Nelerdir?

  Vazelin Nedir, Ne İşe Yarar Vazelinin Faydaları Nelerdir
  expand

  Vazelinin çatlamış cildi iyileştirdiği, cildi beslediği ve kuru cildi rahatlattığı bilinmektedir. Fakat bu ultra nemlendirici merhem aslında düşündüğümüzden çok daha fazla erdeme sahiptir. Pek göz alıcı olmayan şöhretiyle ilgili alay hareketlerinden kaçınmak için genellikle çekmecelerimizin arkasında saklanan bu ultra nemlendirici pomad çok daha fazla ilgiyi hak ediyor. Bu yağlı ürün, sandığınızdan çok daha fazla durumda işinize yarayabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Vazelin Nedir?

  Vazelin, petrolden elde edilen artıklardan elde edilen doğal bir özdür. Bu nedenle petrol jelatini olarak da bilinir. Yoğun dokulu ve kokusuz şeffaf bir üründür. Petrol jölesinin faydaları oldukça fazladır.

  Aslında, sağlığı ve güzelliği teşvik eder ve bu nedenle şaşırtıcı sonuçlar verir. Vazelinin tıbbi bakımdan günlük sorunların çözümüne kadar uzanan uzun bir kullanım ve yarar listesi vardır.

  Mineral olduğu için vazelin alerji yapmaz. Ve eczanelerde bulabileceğiniz tıbbi formunda çok saftır ve başka maddeler içermez. Kırılgan veya hasarlı ciltlerde bile tavsiye vermeyi mümkün kılan şey budur.

  Vazelin Ne İşe Yarar? 

  Vazelin cildi nemlendirir ve ayrıca cildi yalıtır, ciltte bulunan nemin buharlaşmasını engeller. A ve B vitaminleri bakımından zengin olan vazelin onları harika bir şekilde onarır. Akşam uyumadan önce üzerlerine bolca uygulayın.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  l Tahriş, yanma veya yüzeysel yaralanma durumunda vazelin de yardımcı olabilir. Cildin iyileşmesine yardımcı olan ve temastan koruyan nemi muhafaza eder.

  l Vazelin, cildi kendisine dokunabilecek herhangi bir şeyden izole eder. Cila uygulamadan önce parmaklarınızın etrafına veya saçınızı boyarken alnınıza koyun.

  l Temizlenmiş bir rimel fırçasını vazelin içine batırın ve her gece kirpiklerinize sürün, gözünüze hiç bulaşmamasına dikkat edin. Günler geçtikçe daha güçlü ve sağlıklı olacaklarını göreceksiniz.

  Kaş tüyleriniz kabarma eğiliminde mi? Yine de rimel fırçanızla, kaşlarınıza istediğiniz şekli vermek için fırçalarken hafif bir tabaka vazelin sürün. Ürün kuruyacak ve kaş hattınız gün boyu kusursuz kalacaktır.

  Vazelinin Faydaları Nelerdir?

  Düzenli olarak vazelin sürmek kuruluğu önemli ölçüde azaltır. Ayrıca vücudun bu kısımlarının kül renginin azalmasına da yardımcı olacaktır. Gerçekten de vazelin yumuşaklık getirecek. Tırnak çevresindeki fazla derinin daha kolay çıkarılmasına yardımcı olmak için manikürde kullanılması tavsiye edilir. Böylece tırnaklarınız yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır. 

  Zamanla, en sevdiğiniz ojenin kapağı kuruyabilir ve sıkışabilir. Açmayı kolaylaştırmak için kenarına biraz vazelin sürün. Ayrıca cilanızı uygulamadan önce tırnaklarınızın etrafına küçük bir tabaka yaymayı unutmayın. Bu, çapakları gidermeyi kolaylaştıracaktır.

  Artık evde makyaj temizleyiciniz yok mu? Vazelin harika bir alternatiftir! Pamuklu bir pedin üzerine küçük bir damla koyun ve cildinizi ve kapalı gözlerinizi nazikçe ovun. Kremsi jöle dokusu sayesinde vazelin çok iyi nemlendirir. Çok besleyicidir, vücudun her alanını onarır. Geceleri göz altına kalın bir şekilde uygulanan ve ideal olarak göze yüz masajı eşliğinde uygulanan petrolatum şişlikleri azaltır ve koyu halkaları azaltır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Vazelinin Zararları Nelerdir?

  İçerik, stratum corneum'un iyi bir hidrasyon seviyesini korumaya yardımcı olur ve cildin susuz kalmasını önler. Ek olarak, esnek, parlak, yumuşak bir epidermisi korur. Aynı zamanda küçük çocuklarda pişik gibi tahrişleri gidermeye yardımcı olur. 

  Petrolatum, cilt tarafından çok iyi tolere edilen stabil bir bileşendir. Kullanımıyla ilişkili tahriş veya alerjik reaksiyon vakaları çok nadirdir. Yine de kökeni nedeniyle petrolatum endişeleri artırıyor.

  Ayrıca, vazelin gibi mineral yağlar ve mumlar, deri yüzeyinde geçirimsiz bir film oluşturmakla, hidrokarbonların ve diğer istenmeyen bileşiklerin varlığı da sağlık için toksik olmakla suçlanmaktadır. Kozmetikte gerekli olan saflık kriterleri, istenmeyen bileşenlerin varlığını sağlık riski olmaksızın minimuma indirir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow