Yasemin Çayı Nasıl Yapılır? Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Yasemin Çayı Nasıl Yapılır? Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kış aylarında soğuk algınlığına yakalanmamak, depresyonu azaltmak, stresin ve kaygının en aza indirgenmesi, rahat bir uykuya dalmak adına bitki çayları muazzam bir çözümdür. Doğanın sunmuş olduğu her türlü bitkinin bir derde deva olduğunu belirtmek gerekir. Bu bitki çaylarının arasında da tropik yerlerde yetişen ve çiçekli bir bitki olan yasemin çayı yer almaktadır.

Yasemin Çayı Nasıl Yapılır?

Bitki çaylarını sağlıklı bir biçimde demleyerek tüketmek adına ilk önce bitkinin suyun içerisinde kaynatılmaması, yalnızca suyu kaynatıp ateş kapatıldıktan sonra bitki suyun içerisine atılarak ağzı kapalı bir biçimde demlenmesini beklemek gerekmektedir. Bunun yanı sıra soğuk içme suyu taze bir biçimde kaynatılarak bitki içine atılmalıdır.

Yasemin çayının hazırlanışı adına temiz çaydanlığa bir bardak su koyup kaynatılmalıdır. Su kaynadıktan sonra demliğe çay yaprakları ilave edilmelidir. Beyaz yasemin çayı adına; bardak başına 2 çay kaşığı yasemin bitkisi kullanılırken, diğer yasemin çayları adına bardak başına yalnızca bir tatlı kaşığı yasemin bitkisi kullanılır. 5 dakika boyunca ağzı kapalı bir biçimde demlenmeye bırakıldıktan hemen sonra ılık biçimde tüketilir.

Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?

- Yasemin çayı, antioksidan özelliği sayesinde metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Metabolizmadaki bu hızlanma, egzersizi etkili hale getirerek, vücuttaki besleyici ögelerin daha kolay işlenmesi adına destek olur. Daha hızlı metabolizma ise kilo vermek için oldukça önemlidir.
- Yasemin çayı, kan dolaşımını iyileştirmek adına çok yararlıdır. Bu yüzden tromboz, damar tıkanıklığı, kan pıhtısı, beyin hasarı gibi tıbbi vaziyetlerin önlenmesinde rolü büyüktür.
- Yasemin yeşil çayı içerisinde yer alan antibakteriyel ve antiviral özellikler, hem gribi hem de soğuk algınlığını önlemeye destek olur.
- Yasemin çayı, vücuttaki kötü yağı ve kolesterolü azaltır.
- Yasemin çayı; terapötik ve stres gideren özelliklerinden ötürü anti depresan şeklinde kullanılmıştır.

Yasemin Çayı Neye İyi Gelir?

Yasemin çayı; bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesi, kalp krizi riskini azaltması, şeker hastalığını önlemesi gibi bütün vücut sağlığını koruyan pek çok sayıda yararı bulunmaktadır. Bunun dışında zihinsel faaliyetlere ve ruh sağlığına yardımcı olan bu çay; stresi azaltmakla beraber kanseri önlemektedir.

Sindirim sisteminin iyileşmesinde rolü bulunan yasemin çayının kolesterolü düşürdüğü de bilinmektedir. Bunların yanı sıra yasemin çayı, zararlı bakterileri ortadan kaldırmaktadır. Kronik iltihaptan ötürü kas ağrılarını ve başka ağrıları da hafifletmektedir.

Yasemin Çayını Tüketecek Kişilere Tavsiyeler

Yasemin çayının pek çok faydası bulunduğunu belirtmek doğru olacaktır. Bununla beraber bütün vücut sağlığını kuvvetlendiren bir bitki çayı türüdür ve herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Fakat bu çayın bütün yararlarından faydalanmak adına tavsiye edilen dozda ve tavsiye edilen sıklıkta tüketmek gerekmektedir. Bununla beraber gün içerisinde bir fincandan fazla yasemin çayının içilmesi tavsiye edilmemektedir.

Yasemin çayı, gereğinden fazla tüketildiği zaman içermiş olduğu kafein özelliği dikkati arttırsa da bireyin uykuya dalmasını güç hale getirir ve uyku kalitesini düşürür. Bunun dışında kafein, uykusuzluk ve stres hormonlarını tetiklediğinden çok fazla yasemin çayının tüketilmemesin özen gösterilmelidir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde yasemin çayının etkilerine dair yeterli araştırma sonucu bulunmadığından bu dönemlerde tüketmemek önemlidir.

Zencefil ile Yasemin Çayı Hazırlama

Bir demlik içerisine 4 bardak su eklenerek kaynatılır. Demlik ateş üzerinden alındıktan sonra 4 adet yasemin çayı ve yaklaşık olarak 4 santimetre büyüklüğünde zencefil parçaları kaynayan su içerisine atılır. Ağzı kapalı olarak 10 dakika boyunca çay süzülerek ılık bir şekilde içilir.

Yasemin Çayı ile Tonik Hazırlama

Yeşil çay ve yasemin bitkileri, cilt adına çok önemli yararlara sahiptir. Yasemin bitkisi, cildin yumuşamasına ve etraftan oluşan hasarlara karşı korur. Yeşil çay ise antioksidan özelliğiyle yaşlanmaya sebep olan vücuttaki serbest radikalleri uzaklaştırır ve ciltteki kırışıklıkları önler. Bu yüzden yasemin ve yeşil çaylı bitki çayı ile cilt toniği hazırlamak ve uygulamak cilde iyi gelir.

Bunun adına 1 su bardağı su kaynatılır. İçerisine 1 çay kaşığı yaseminli yeşil çay bitkisi eklenir ve 10 dakika süreyle demlemeye bırakılır. Demledikten sonra içerisine bir tutam pamuk batırılarak temizlenmiş cilt bu pamuk ile silinir. Duş ve banyo sonrasında bu tonik bütün vücuda sürülebilir. Tonik uygulandıktan sonra cilt yıkanmamalıdır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS