hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yaşlanan ses estetikle gençleştiriliyor

  Yaşlanan ses estetikle gençleştiriliyor
  expand
  KAYNAK DHA

  İnsan sesini tüm yönleriyle iyileştirdiklerini söyleyen Dr. Voice Clinic'in Kurucusu, Prof. Dr. İsmail Koçak, “Yaş ilerledikçe ve ses teli tabakaları kalınlaşır ve ses kabalaşır. Bu durumda ses tellerinin kalınlaşmış tabakalarının alınması ve yıpranan deforme dokunun ortadan kaldırılması gerekir. Bu işlemlerde genellikle lazer kullanılır ve bozulan tabakalar çıkartılarak sesin genç ve enerjik tonları elde edilir” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Duke Üniversitesi Fuqua School of Business tarafından yapılan ve literatüre "milyon dolarlık ses" kavramını kazandıran araştırma, daha kalın seslere sahip erkek CEO'ların daha büyük şirketleri yönetme, daha fazla para kazandırma ve işlerinde daha uzun süre kalma eğiliminde olduğunu gösterdi. Günümüzde adı giderek daha sık duyulmaya başlanan estetik ses cerrahisine yönelik bilgi vererek nasıl yapıldığını anlatan Prof. Dr. İsmail Koçak, bu işlemi genelde ses tonunu beğenmeyenlerin veya sesi ile bedeni arasında dışardan algılanabilen bir uyumsuzluğa sahip olanların başvurduğunu dile getirdi.

  Prof. Dr. Koçak, "Örneğin ses kalınlaştırma ameliyatı, iş yaşamında daha otoriter bir ses tonuna sahip olmak isteyen erkek ve kadınlara uygulanıyor. Kadınsı ses tonuna sahip olup sesini kalınlaştırmak ya da daha erkeksi yapmak isteyen erkeklere de sıklıkla uygulanıyor" dedi.

  "SESİ KAYBETME RİSKİ VE SESİN DAHA KÖTÜ OLMASI İHTİMALİ YOK"

  Ses inceltme işlemlerinin özellikle kalın sesli kadınlarda etkili olduğunu dile getiren Prof. Dr. İsmail Koçak, "Bu ameliyata karar veren kadınlardan en sık duyduğumuz şikayet, telefon konuşmalarında erkek sanılmaları ve kendilerine "beyefendi” diye hitap edilmesi. Ses inceltme ameliyatlarını, yapısal olarak ses telleri kalın olan kadınlarda ve erkekten kadına cinsiyet değişimi söz konusu olduğunda, sesi bedenle uyumlandırmak, daha ince ve daha kadınsı bir ton elde etmek için uyguluyoruz. Bu ameliyatlarda sesi kaybetme riski ve sesin daha kötü olma ihtimali söz konusu değil" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "YAŞLANAN SESİ GENÇLEŞTİRMEK MÜMKÜN"

  1993'ten bu yana ses tedavisi yapan ve aslen bir müzisyen olan Prof. Dr. Koçak, oldukça ilgi gören bir başka estetik ses cerrahisi uygulaması lazer glottoplasti yani ses gençleştirme ameliyatını ise şu sözlerle anlatıyor:

  "Yaş ilerledikçe ve ses kullanımı arttıkça ses teli tabakaları kalınlaşır ve ses kabalaşır. Bu durumda ses tellerinin kalınlaşmış tabakalarının alınması ve yıpranan deforme dokunun ortadan kaldırılması gerekir. Bu işlemlerde genellikle lazer kullanılır ve bozulan tabakalar çıkartılarak sesin genç ve enerjik tonları elde edilir.”
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow