Yaşlanma etkilerini gizleyen estetik uygulamalar neler?

Yaşlanma etkilerini gizleyen estetik uygulamalar neler?

Yaşlanmaya bağlı olarak ciltte meydana gelen değişimlerin gizlenebileceğini söyleyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlsun Aka, cildin yenilenmesini sağlayan estetik uygulamaları açıkladı.

Yaşlanma belirtilerinin en önce görüldüğü yerler yüz, boyun, dekolte ve saçlardır. Yaşlanma etkilerini geçirmek için yaşlanmanın görüldüğü bölgeye göre cerrahi ya da cerrahi olmayan teknikler uygulanabilir.

Yaşlanma etkileri botoks, dolgu, PRP, kollajen aşısı, Plus aşı gibi yöntemlerle yaşlanma belirtileri giderilebilir. Cerrahi olmayan teknikler ile iyileşme süresine gerek olmadan hemen sonuç alınabiliyor.

Botoks, yaşlanmanın ilk belirtileri olan mimik kırışıklarının tedavisinde özellikle göz çevresi, kaş arası, alın, dudak çevresi gibi alanlarda uygulanır. 15 dakika süren bir işlemle yüzdeki hafif kırışıklıkların tedavisi ya da önlenmesi sağlanır. Etkisi 3 ile 6 ay arasında azalır. Bu sürenin sonunda tekrarlanması gerekir.

Dolgu ise daha derin kırışık, oluk ve hacim eksikliklerinde uygulanır. Göz çevresindeki hacim eksiklikleri, çukurlar ya da morluklar göz altı dolgusuyla giderilebilir. Hacmi azalan ve yüzün yaşlı görünmesine yol açan dudaklar dudak dolgusu ile gençleştirilebilir. Yüzün çökük ve yaşlı görünmesine neden olan elmacık kemikleri dolgu malzemesiyle ideal görünüme kavuşturulabilir.

İnce ve şekilsiz duran çene şekillendirilebilir. Dolgu enjeksiyonunun 6 ay ile 2 yıl arasında sürebilmektedir. Hyalüronik asit ya da hastanın kendisinden alınan yağ hücreleri dolgu enjeksiyonun etki süresi üzerinde etkili bir rol oynar.

Cildin yenilenmesi sağlanabilir

Tıbbın birçok sektöründe kullanılmaya başlayan PRP uygulaması, cilt gençleştirme için uygulanan seçeneklerden biridir. Hastadan alınan az miktardaki kan, 30 dakika süren bu işlemle ayrıştırılıp trombosit açıdan zengin hale getirilerek yeniden hastaya enjekte edilir. Bu sayede kök hücrelerin aktive edilerek dokuları onarılması sağlanır.

Kollajen aşısı ile cildin doğal yapısında bulunan ve zamanla azalan kollajen takviyesi sağlanır. İnce uçlu iğnelerle uygulanan ağrısız bir işlemdir. Kişinin ihtiyacına göre 2-3 hafta aralıklarla 1-5 seans olarak uygulanabilir. Ciltte sadece birkaç saat içinde geçen hafif kızarıklık oluşabilir. Cildin hassasiyetine göre ertesi güne kalan izler makyajla rahatlıkla kapatılabilir.

Plus aşı ise cildi canlandırmak için uygulanan ve etkili sonuçlar sağlayan bir işlemdir. Canlandırıcı, onarıcı özelliğe sahip içerik cilde enjekte edilir. Topikal anestezi altında uygulandığı için herhangi bir şekilde ağrı hissedilmez. Enjeksiyonun sonuçları birkaç hafta içinde etkisini göstererek cildin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS