hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yaşlanmayı geciktiriyor! Kolajen içeren yiyecekler

  Yaşlanmayı geciktiriyor Kolajen içeren yiyecekler
  expand

  Genetik, sağlıklı yaşlanmada büyük bir rol oynarken, kollajen içeren doğal besinlerin tercih edilmesi yaşlanmanın olumsuz etkilerini önleyerek canlı, parlak ve genç bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, cilt sağlığında oldukça önemli bir faktör olan kollajen hakkında merak edilenleri sizler için anlatıyor.

  Genetik, sağlıklı yaşlanmada büyük bir rol oynarken, fiziksel aktivite, sosyal destek ve yaşadığınız yer ve beslenme de çok uzun bir yaşam sürme şansınızı etkileyebiliyor. Genler kadar beslenme de yaşlanmayı etkileyen temel faktörler arasında yer alır.

  Yaşlanmayı engellemek için kollajen açısından zengin besinlerden tüketmek gerekir.

  İçerisinde bol miktarda kolajen barındıran besinler nelerdir?

  Yaşlandıkça, kollajen seviyelerini korumak daha zor hale gelir. Bu, özellikle menopoza girmiş kadınlar için geçerlidir. Bunun nedeni, zamanla vücudunuzun kollajen yapmak için gereken besin maddelerini yeterli miktarda emmek için giderek daha fazla mücadele etmesidir.

  Bununla birlikte, kollajen açısından zengin yiyecekler yemek, vücudunuzun bu emilim sorununun bir kısmının üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Sonuç olarak, yaşlansanız bile vücudunuz daha güçlü ve sağlıklı kalabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kolajen içeren yiyecekler

  Kolajen açısından zengin besinler hayvanlardan gelir. Buna tavuk, balık veya inek dahildir. Aşağıdaki üç gıda, yüksek düzeyde kollajen içerir:
  Kemik suyu

  Kemik suyu, hayvan kemiklerinin ve bağ dokularının uzun süre kaynatılmasıyla yapılır. Kemik suyu yapmak için kullanılan yaygın hayvanlar arasında tavuk, inek, hindi ve geyik bulunur.

  Tavuk

  Tavuk etinde oldukça fazla bağ dokusu bulunmaktadır. Bu, tavuğu diyetinize daha fazla kollajen eklemek için iyi bir seçenek haline getirir.

  Meyve ve sebzeler

  Meyve ve sebzeler birçok vitamin ve mineral açısından yüksek içeriğe sahiptir. Özellikle C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek, vücudu kendi kollajenini yapmaya ve sizi sağlıklı ve güçlü tutmaya teşvik eder. Yüksek miktarda C vitamini içeren yiyeceklere örnek olarak yaban mersini, papaya veya narenciye gibi meyveler ve brokoli, yeşil yapraklı sebzeler ve karnabahar gibi sebzeler verilebilir.
  Tüm bunlara ek olarak kollajen üretimini tetikleyen işlemleri tercih ederek, bol su içerek ve cildinizi nemlendirerek cildinizi koruyabilirsiniz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow