Yer elmasının mucizevi faydaları saymakla bitmiyor

Yer elmasının mucizevi faydaları saymakla bitmiyor

Yer elmasının mucizevi faydaları saymakla bitmiyor

Uzmanlar sağlık için dengeli beslenirken meyve ve sebze tüketimine özen göstermeniz gerektiğini vurguluyorlar. Düzenli olarak tükettiğimiz yiyeceklerin dışında kalan yiyecekler de sağlığımız için etkili sonuçlar sağlayabiliyor. Yer elması da sıklıkla tüketilmeyen ama mucizevi faydaları bulunan gıdalar arasında bulunuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Görünüşü pek iç açısı olmayan yer elmasının faydaları görüntüsünü unutturacak cinsten. Tatlı patateslerle karıştırılan yer elmaları farklı renklerde görülebiliyor. Zengin içeriği sayesinde saymakla bitmeyen faydaları bulunan yer elmasının tüketimi oldukça az. Oysa ki yer elmasını kullanarak birçok yemek yapılabiliyor. Yemeklerin içerisine eklediğiniz yer elması adeta şifa dağıtıyor.

YER ELMASI NASIL KULLANILIR?

Yer elması toprağın altından çıkarıldıktan sonra meyve gibi soyularak tüketilebilir veya patates gibi haşlanarak püre yapılabilir. Yer elmasının havuç ve soğan gibi farklı sebzelerle birlikte yemeği yapılır. Bununla birlikte portakal ve mandalına gibi meyvelerle birlikte zeytinyağlı yemek olarak hazırlanır. Yemeklerin dışında çorbası da yapılan yer elması; süt,mercimek veya tavuk gibi malzemeler ile birlikte kullanılır. Çorbanın yanında nohutlu yemeği ve salatası da yapılan yer elması, ince dilimler halinde kızartılarak tüketilebilir.

YER ELMASININ FAYDALARI HAFIZAYI GELİŞTİRİYOR

Yer elması yemek beyninizi güçlendirebilir. Yer elması, nöron büyümesini teşvik ettiği ve beyin işlevini geliştirdiği tespit edilen diosgenin adı verilen benzersiz bir bileşik içerir. Diosgenin ayrıca çeşitli labirent testlerinde farelerde hafıza ve öğrenme yeteneklerini geliştirdi.

KANSERLE MÜCADELE EDİYOR

Yer elması, antikanser özelliklere sahip olabilecek birkaç antioksidan sağlar. Yapılan bir çalışmada yer elması açısından bir beslenme düzenine sahip olan kişilerin kolon tümörü büyümesini önemli ölçüde azalttı. Bu etkiler, yer elmasında bulunan antioksidanlarla ilişkilendirildi ve bu, bu yumruların kansere karşı koruma sağlayabileceğini düşündürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MENEPOZ SEMPTOMLARINI AZALTIYOR

Yer elması, menopozun bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Düzenli tüketimde kan seviyelerinde azalan iki hormonun arttığı gözlemlendi. Östrojen seviyelerini iyileştirmek menopoz semptomlarını hafifletebilir. İLTİHABI ÖNLÜYOR Yer elmasındaki antioksidanlar iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Kronik inflamasyon, kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi çeşitli durumların riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Yer elması gibi iltihap önleyici yiyecekler yemek, kronik iltihabı yönetmeye yardımcı olabilir

KAN ŞEKERİN KONTROLÜNÜ SAĞLIYOR

Yer elması kan şekeri seviyenizi iyileştirebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda yer elması ve yer elması özü verilen insan ve hayvanlarda açlık kan şekeri ve hemoglobinde düşüş yaşandı. Uzun süreli kan şekerinde de kontrol sağlar. Yer elması içerisinde dirençli nişasta vardır. Dirençli nişasta, sindirilmeden bağırsaklarınızdan geçer. Bu nişasta türü, iştah azalmasının yanı sıra iyileştirilmiş kan şekeri seviyeleri ve insülin duyarlılığı da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarıyla bağlantılıdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SİNDİRİM SİSTEMİNE İYİ GELİYOR

Araştırmalar, patateslerdeki dirençli nişastanın, yiyecekleri parçalamaya ve bağırsaklarınızdaki iyi bakteri sayısını artırmaya yardımcı olan sindirim enzimlerini artırabileceğini gösteriyor.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Bir çalışmada, 30 gün boyunca günde 390 gram yam yiyen kadınların kan kolesterol seviyelerinde %6'lık bir düşüş görüldü.

KANSIZLIĞI ÖNLÜYOR

Yer elması içinde bulunan yüksek oranda demir kansızlığı da önlemektedir. Yiyeceğiniz bir porsiyon yer elmasından yaklaşık olarak 13 mg demir alabilirsiniz

VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIYOR

İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini destekler ve vücut direncini artırır. Bunun yanında B vitamini bakımından da zengin olan yer elması hafıza ve beyin gelişimini de destekler. KABIZLIĞI GİDERİYOR Yer elması, lifli yapısı sayesinde sindirim sistemimizin çalışmasını hızlandırarak tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Bu sayede kabızlığı ve hatta basur şikayetlerini azaltır.