hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yüksek tansiyonu olanları sevindirecek haber

  Yüksek tansiyonu olanları sevindirecek haber
  expand

  Dünyada erişkin nüfusun yüzde 27’si hipertansiyon hastası. 2025 yılında bu oranın yüzde 29’lara çıkması bekleniyor. Yani rakamlar 3 yıl içinde her 3 kişiden birinin hipertansiyonu olacağını gösteriyor. Türkiye’de hipertansiyon yani yüksek tansiyon oranı ise dünya ortalamasının üstünde. Peki, tansiyonumuz neden yüksek? Yüksek tansiyon belirtileri neler? Tansiyonu düşürmek için neler yapılmalı? Detayları konunun uzmanı anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye’de hipertansiyon görülme sıklığının dünya ortalamasından daha yüksek olduğunu söyleyen Dr. Ersin Özen, “Türkiye’de hipertansiyon sıklığı yüzde 25-32 arasında seyrediyor. Hipertansiyon kontrolü ise yüzde 16,4- 28,7 arasında değişiyor. Sanılanın aksine ülkemizde yüksek tansiyon kadınlarda daha sık görülüyor. Kadınlarda yüzde 10 daha fazla yüksek tansiyon sorunu ile karşılaşıyoruz” diye konuştu. Dr. Ersin Özen, “Ebeveyn veya yakın akrabalarınızda hipertansiyon varsa, sizde de olma olasılığı yüksektir. Ancak unutmayalım ki; yaşam tarzı seçimleri, ailesinde yüksek tansiyon öyküsü olan pek çok kişinin hipertansiyondan korunmasını sağlıyor” açıklamasında bulundu.

  AKDENİZ DİYETİ VE EGZERSİZ TANSİYONU DÜŞÜRÜR

  Hipertansiyon hastalarının kilo kontrolünün önemine vurgu yapan Dr. Ersin Özen, “Kalori açısından düşük, yağsız, karbonhidrattan fakir Akdeniz mutfağını tercih etmek en doğrusu. Prehipertansiyon aşamasında olan hastaların, yaşam tarzı değişikliklerini uygulayarak kendilerini bu durumdan korumaya çalışmaları gerekir. Hipertansiyon hastalarının evde basit fizik hareketleri, sosyal medyada online da yapılabilen bazı başlangıç seviyesindeki pilates, aerobik veya yoga gibi derslerden faydalanarak günde en az 15-20 dakika egzersiz yapmaları yerinde olur” önerisinde bulundu.

  YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ NELER?

  Genelde yüksek tansiyonlu kişilerde sinir, terleme, yüzde kızarma gibi belirtiler görüldüğüne inanılıyor. Aslında birçok insan farkında olmadan yıllarca yüksek tansiyona sahiptir. Hipertansiyon sessiz bir şekilde ilerler, genellikle hiçbir belirtisi yoktur. Atardamarlarınıza, kalbinize ve diğer organlarınıza zarar verdiğinin farkında olmayabilirsiniz.Hipertansiyon hastalarının çoğunluğu tipik belirtiler yaşamaz.Yüksek tansiyon inme için de önemli bir risk faktörüdür. Kontrol edilmezse, yüksek tansiyon ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YAŞAM TARZINIZI YENİDEN ŞEKİLLENDİRECEK 7 ADIM

  Tuzu kısıtlayın.İdeal kilonuzu koruyun.Meyve ve sebze tüketiminizi artırın ve doymuş yağ alımını azaltın.Düzenli fiziksel aktivite yapın.Tütün mamülleri alışkanlığınız varsa bırakın.Kafein alımınızı azaltın.Stres azaltıcı yöntemleri deneyin. Son dönemlerde oldukça popüler olan mindfullnes egzersizlerinin, nefes terapileri ve yoganın, tansiyon düşürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.“Sağlıklı” diye bol bol maden suyu veya soda tüketmeyin. Bunlar tuz içerir ve tansiyonu yükseltir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow