Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Yulaf Ezmesinin Az Bilinen Faydaları

Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Yulaf Ezmesinin Az Bilinen Faydaları

Yulaf ezmesi günümüzde sıklıkla tüketilmekte olan yulaf ve su, inek sütü ya da bitkisel esaslı süt gibi bir sıvıdan oluşan son dönemlerin popüler bir kahvaltı öğünüdür. Yulafta doğal olarak yüksek kaliteli besinler ve lifler bulunması nedeni ile kişinin istediği öğünde tüketebileceği tam tahıllı besleyici gıdalardan birisidir.

Yulaf Nedir?

Yulaf, günümüzde tespit edilen en sağlıklı ve besleyici değeri yüksek tahıllar arasında bulunmaktadır. Besin değeri yüksek olan bu tahıldan yulaf ezmesi, yulaf unu, yulaf kepeği gibi ürünler elde edilmektedir.

Yulaf İçeriği

İçeriğinde önemli vitamin ve mineraller barındıran yulaf bitkisel antioksidan bileşenleri bakımından çok zengindir. Bir porsiyon yulaf ortalama olarak 30 gram ve yaklaşık olarak 117 kalori içermektedir. Ağırlık olarak bakıldığında içeriğinde % 66 karbonhidrat, % 17 protein, % 7 yağ ve % 11 lif bulunmaktadır.

En Çok Tüketilen Yulaf Ezmesi Nedir?

Yulaf ezmesi yapılışı kabuğu çıkarılmış yulafların buharda pişirilmesi ve ardından ezilmesi ile yassı bir şekle getirilmesi ile oluşmaktadır. İşlem sonrasında raf ömrünü uzatmak amacı ile kurutularak elde edilir. Yulaf ezmesi günümüzde yulafın marketlerde satılan şeklidir ve bu ürün tüketime hazır haldedir. Yulaf ezmesine çeşitlilik katmak ve daha lezzetli hale getirmek amacı ile paketlere aroma, kuru meyve ya da tatlandırıcı ilave edilebilir.

Yulaf Ezmesi İçeriği

Yulaf ezmesi içeriğinde, magnezyum, demir, çinko, folat, fosfor, B-1 ve B-5 vitaminleri içermektedir. Yulaf ezmeleri glutensiz tam tahıllı, lifli ve vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdırlar.

Yulaf Ezmesi Yapılışı

Yulaf ezmesinin en basit şekilde hazırlanışı şöyledir;

Öncelikle gerekli malzemeler: 1/2 fincan yulaf, 1 su bardağı su ya da 1 su bardağı süt, isteğe bağlı olarak bir tutam tuz ilave edilir. Yulaf ezmesinin yapılışı için öncelikle tüm malzemeler bir tencere içerisinde kaynatılır. Malzemeler kaynatıldıktan sonra ocağın altı kısılarak tahıl yumuşayana kadar zaman zaman karıştırılarak pişirilir.

Yulafın Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Araştırmalara bakıldığında yulaf ezmesinin sağlık açısından pek fazla sayıda faydası olduğu bilinmektedir. Yulaf ezmesi, kalorileri düşükken birçok vitamin ve mineral içeren, besin açısından zengin bir besindir. Yulaf ezmesi genel olarak besin değeri yüksek ve düşük kalorili olduğu için kişilerin kilo vermesine ya da sağlıklı oldukları kilolarını korumasına yardımcı olmaktadır.

1- Kişisel Enerjiyi Artırır

Yulaf ezmesi doğal olarak bir karbonhidrattır ve bu nedenle vücudun birincil enerji kaynağıdır. Eğer sabah kahvaltılarında tüketildiğinde kan şekeri seviyesini düşürmez be daha uzun süre kişiye bir enerji sağlar.

2- Bağışıklık Sistemini Düzenler

Yulafın içeriğinde beta-glukan olduğu için kişide var olan bağışıklık seviyesinin arttırır. Vücutta bulunan immün hücrelerin çoğunun içerisinde beta-glukanı emebilmek için özel olarak tasarlanmış reseptörler bulunmaktadır. Yulaf ezmesi tüketimi sayesinde, beyaz kan hücreleri arasında hareket artar ve böylece kişiyi hastalıklara karşı korur. Buna ek olarak kişide oluşabilecek yaralanmaların çabuk iyileşmesini, antibiyotiklerin vücuda etkisinin daha yüksek olmasını sağlar.

3- Vücuda Antioksidan Sağlar

Yulaf ezmesi sayesinde vücutta bulunan kan akışı artar ve yulaf ezmesi yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Yulaf ezmesi içeriğinin zenginliği sebebi ile vücuttaki insülin yanıtını iyileştirmeye çalışırken kan şekerini de azaltmaya yardımcı olur. Bu olayı içerdiği beta-glukan adı verilen çözünür lif sayesinde yapar.

4- Kabızlık Sorunu

Yulaf ezmesi gibi yüksek besin içerikli tahıllar tüketildiği zaman kabızlık gibi sorunlara çözüm olur. Kabızlığa çözüm olmasının sebebi lif kaynağı olmasından kaynaklanmaktadır.

5- Tip- 2 Diyabet Hastaları

Bu kişiler yulaf ezmesini öğünlerine ilave etmenin, yemeklerine fazladan şeker eklemedikleri zaman kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olabilmektedir.

6- Kolesterol Seviyelerini Düzenler

Yulaf ezmesi tüketimi yapan kişilerde toplam kolesterol seviyesini azalmaktadır. Yulaf ezmesinin içerdiği beta-glukan nedeni ile kişide bulunan sağlıklı kolesterol seviyesini desteklemektedir.

Yulafın Ezmesinin Zararları

Yulaf ve yulaf ezmesinin araştırmalara göre sağlıklı bireyler için olumsuz herhangi bir etkisi yok denecek kadardır. Nadiren bazı bireyler için gaz ve şişkinliğe sebep olabilir. Buna ek olarak avenin duyarlılığı bulunan bireylerin yulaf tüketmemesi gerekmektedir. Çünkü bu bireylerde yulaf ya da yulaf ezmesi tüketimi sindirim sistemi hastalıklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle bu bireyler tüketim öncesinde mutlaka ve mutlaka bir doktora danışmalıdır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS