hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yumurta sarısındaki sinsi tehlike

  Yumurta sarısındaki sinsi tehlike
  expand

  Sağlıklı olduğunu düşünerek tüketilen yiyecekler de bazı kişiler için risk oluşturabiliyor. Bu nedenle sıklıkla tüketilen gıdaların içeriğine ve etkilerine dikkat etmek gerekiyor. Bazı gıdalar var ki kolesterolün oldukça yükselmesine neden oluyor. İşte kolesterolü yükselten sağlıklı gıdalar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Toplumda birçok kişi yüksek kolesterol hastası olmasına rağmen bu hastalığa sahip olduğunun farkında değil. Tedavi edilmeyen kolesterolün kalp krizi ve felç riskini yükselttiği biliniyor. Yüksek kolesterolü kontrol altına almak için kolesterolü yükseltecek gıdalardan uzak durmak gerekiyor.

  YÜKSEK MİKTARDA KOLESTEROL İÇEREN GIDALAR NELERDİR?

  PEYNİR Peynir, kolesterol söz konusu olduğunda başka bir büyük suçludur. Diyetinizde biraz peynir zarar vermezken, hızlı bir şekilde önemli bir diyet kolesterol kaynağı oluşturabilir. SAKATAT Karaciğer gibi organ etlerinin vitamin ve besin açısından zengin olduğu bilinmektedir. Bu onları birçok diyetin mükemmel bir parçası yapsa da, kolesterollerini düşürmeye çalışan insanlar için mükemmel bir seçim değildir.

  BEYAZ ETLER

  Sığır eti gibi koyu etler yerine tavuk gibi seçeneklere bakın. Derisini yeseniz bile, tavuk göğsü, sığır karaciğeri ile karşılaştırıldığında, porsiyon başına kolesterolün dörtte birinden daha azına sahiptir.

  FIRINDA PİŞMİŞ GIDALAR

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fast food genellikle trans yağ oranı yüksek ve LDL kolesterol seviyelerini yükseltebilen hidrojene yağlarda kızartılır. Fırında pişirilmiş yiyecekler herhangi bir katı veya sıvı yağ eklemez ve bu nedenle kolesterolleri daha düşük olabilir. SARDALYA Karidese benzer şekilde, sardalye güçlü bir deniz ürünü kolesterol kaynağıdır.

  FAST FOOD

  Fast food, kızartılmış yağlarda yüksek olma eğilimindedir ve neredeyse her zaman, kolesterol seviyeleriniz için kötü hale getirebilecek bir tür hayvansal ürün içerir. Çalışmalar, fast-food restoranlarında düzenli olarak yemek yemenin kolesterolde artışa yol açtığını ve hatta "iyi" kolesterolü düşürebileceğini göstermiştir. YUMURTA SARISI Yumurtalar sıklıkla diyet kolesterolünün en kötü kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Tek bir yumurta, yaklaşık 186 miligram kolesterol içerir ve bu, günlük önerilen maksimum alımın yarısından fazladır. Bu kolesterolün tamamı yumurta sarısında bulunur.

  KOLESTEROL İÇEREN GIDALARA ALTERNATİFLER YUMURTA AKI

  Ekran görüntüsü 2023-03-03 091318 akı kolesterol içermez ve birçok tarifte bütün yumurtaların yerine kullanılabilir.

  AZ YAĞLI PEYNİR

  Az yağlı peynirler, tam yağlı peynirlere göre kolesterolde daha düşük olma eğilimindedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow