hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yumurtadan 10 kat fazla protein içeriyor

  Yumurtadan 10 kat fazla protein içeriyor
  expand

  Yeşil mercimek içerisinde milyonlarca protein var. Özellikle et tüketmeyenler yeşil mercimeği daha sık tüketmeliler. Çünkü et tüketmemek vücutta protein ve demir eksikliğine yol açıyor. Peki, yeşil mercimeğin sağlığımıza ne gibi faydaları var? İşte yanıtı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk mutfağında kara şimşek adıyla bilinen, çok sevilen yeşil mercimeğin sağlığa olan etkisini hazırladık. Sağlıklı beslenme alışkanlığında ve diyet beslenmelerinde gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz yeşil mercimeğin faydaları ve daha fazlasını sizler için açıkladık.
   
  Yeşil mercimek faydaları nelerdir denince akla ilk gelen cevap sindirim ve boşaltım sistemleriyle ilgilidir. Yeşil mercimek lif oranı açısından zengin bir bakliyat türüdür. Lifli gıdaların sağlığa etkisi ise bağırsak sisteminin düzenli çalışmasıdır.

  Yeşil mercimek tükettiğinizde bağırsaklarınız daha aktif hale gelecektir. Bu durumun sonucunda kabızlık gibi problemler ortadan kalkacaktır.

  Yeşil mercimek, vücudunuza giren şekerin enerjiye dönüşmesinde oldukça etkilidir. Bu metabolik faaliyet sonucunda kan şekeriniz dengelenir ve şeker hastalığı ihtimaliniz ortadan kalkar. Yeşil mercimek şeker oranı düşük olması sebebiyle diyabet beslenmesinde de önemli bir yere sahiptir.

  Tüm baklagiller gibi yeşil mercimek de kalp sağlığınız için önemli bir rol oynar. Yüksek kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Damar sağlığını koruyarak damarlarda yağ oluşmasını engeller.

  Demir ve magnezyum oranı bakımından yüksek olması sebebiyle, kansızlık problemlerini giderir. Anemi hastalarının öğünlerine eklemesi tavsiye edilen yeşil mercimek; kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda ve sağlığını korumasında etkilidir.

  Yeşil mercimek B vitamini kaynakları arasında yer alır. B vitamini sayesinde sinir sistemi sağlığını korur. Hormonların daha sağlıklı çalışmasına da katkıda bulunur.

  Besin değeri açısından cilt ve saç sağlığını korumada etkilidir. Ciltte oluşan tahrişleri ve yaraları kısa zamanda iyileştirir. Saçlarınızı daha sağlıklı ve canlı hale getirir.

  Yeşil mercimek cilde faydaları özellikle içeriğinde A, B vitaminleri ve demir bulunmasından ileri gelmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow