hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yüz tipine uygun burun şekli nedir?

  Yüz tipine uygun burun şekli nedir
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, yüz tipine uygun burun şeklinin nasıl belirleneceği ile ilgili sıklıkla sorulan soruyu sizler için yanıtlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İster burun dokusu sorunları, ister kozmetik nedenlerle bir sonraki adım, hangi nedenle olursa olsun burnun şekline karar verebilmektedir. Mevcut burnun boyutu ve şekli ile kişinin yüz şekli ameliyatın sınırlarını belirleyen en önemli detaylardır.

  Yeni burun şeklinin çene ve yanaklar ile uyumlu olması ve genel yüz hatları ile uyumlu bir görünüme sahip olması önemlidir. Aynı zamanda yeni burun yapısı estetik bir görünümün yanı sıra tüm fonksiyonlarını da yerine getirmelidir. 3D tasarım ekipmanları, yeni burun şekilleri tasarlamada ve burun tipleri hakkında detaylı bilgi vermede oldukça kullanışlıdır.

  Burun şekilleri nelerdir?

  Yüz şeklinize en uygun burun şeklini seçerken, benzersiz burun şeklinin ve boyutunun en iyi şekilde korunmasına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle burun küçültme ameliyatında çok küçük bir burun doğal görünümü bozarak estetik açıdan hoş olmayan bir durum yaratabilir. Burun estetiği olurken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da cinsiyettir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kaş göz yapısı, kulak pozisyonu, çene yapısı, burun-dudak mesafesi, kişinin boyu gibi tüm kişisel özelliklerin dikkatli bir şekilde incelenmesinden sonra burnun şekli belirlenir. Geniş bir alnınız ve dar bir çeneniz varsa küçük ve zarif bir burun ucu önerilir. Bu yüz şeklinde geniş bir burun hoş olmayabilir. Alt yüzü daha uzun olan bir yüz için küçük bir burun uygun değildir. Aynı şekilde geniş veya yuvarlak yüzlü kişilerin de daha geniş burunlara sahip olmaları önerilir.

  Burun estetiği ameliyatı yapılmadan önce kişinin yüz şekli incelenir. Kişiye uygun olacak burun şekli tasarlanır. Uyumlu bir buruna sahip olan kişide yüzün diğer kısımları ortaya çıkar ve daha etkili bir şekilde görünmesi sağlanır. Özellikle erkeklerde daha anlamlı ve ifadeli bir bakışın ortaya çıkması sağlanır. Kadınlarda ise uyumlu burun estetiği ameliyatı sonrasında kaş, göz, yanak ve dudak kısmı belirginleşir. Bu kısımların ön plana çıkması sağlanır.

  Eğer farklı tercihler varsa hastayı bilgilendirmeli ve doktoru ile birlikte değerlendirmelidir çünkü doğal rinoplasti ile burun fonksiyonunda herhangi bir kayıp olmamalıdır. Ayrıca hastanın farkında olmadığı yapısal sorunlar varsa bunlar dışlanmalıdır. Bunun için bir uzmanın görüşü ve tavsiyesi çok önemlidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow