hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yüzdeki kırışıklıklar özgüven problemine neden olabilir

  Yüzdeki kırışıklıklar özgüven problemine neden olabilir
  expand

  Yüz ve ciltteki kırışıklık ve asimetri gibi problemlerin kişileri psikolojik olarak da etkilediğini belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, konu hakkında merak edilenleri sizler için anlatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Görünüşün her noktada önemli olmadığını düşünmek istesek de, fiziksel görünüşümüzün psikolojik iyi olma halinin yanı sıra güven ve özsaygı ile bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Çok azımız bir güzellik yarışmasını kazanmayı arzulasak da, çoğumuz elimizden gelenin en iyisini yapmak ve genel olarak kendimizi iyi hissetmek isteriz.

  Araştırmalar, estetik prosedürlere sahip olma nedenlerinin genellikle benlik algısı ve benlik saygısı ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Yüzümüz ve yüz ifadelerimiz kelimeler olmadan sağlığımızı, yaşımızı ve duygularımızı iletir. Kaş çatma gibi ifade çizgileri yanlışlara, yani durumumuza dair hatalı sinyallere yol açabilir. Bazılarımız için özgüvenimizi potansiyel olarak etkileyebilir.

  İfade hatları duygularımızı iletir

  Yüzümüz ve mimiklerimiz, istesek de istemesek de birçok şeyi iletir. Mimik çizgileri, kaşlarımızın arasında dikey kaş çatma çizgileri belirdiğinde olduğu gibi, başkalarına bir şeyden memnun olup olmadığımızı söyleyecektir.

  Yüzümüz dinlenirken, yaşımız ve sağlığımız gibi kendimizle ilgili birçok şeyi de iletiriz. Berrak bir cilt bizi sağlıklı gösterirken donuk bir cilt tonu bizi yorgun, sağlıksız veya yeterince temiz hava ve uyku alamamış gibi gösterebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cildimiz, çizgilerimiz ve kırışıklıklarımız hakkımızda birçok sözlü olmayan ipucu verir

  Birçok kırışık sözde dinamik kırışıklardır; gülümsediğimizde olduğu gibi duygularımızı ifade ettiğimizde ortaya çıkarlar. Zamanla ve tekrarlanan kas kasılmalarıyla, bu ifade çizgileri kalıcı hale gelebilir ve gerçek duygularımız ile başkalarının bizi yorumlama şekli arasında bir uyumsuzluğa yol açabilir. Örneğin, kalıcı kaş çatma çizgileri, yüzümüz hareketsizken bile kızgın veya sinirli görünmemize neden olabilir.
  Kaş çatma çizgileri ve diğer kalıcı çizgiler, yaşla birlikte yüzü etkileyen pek çok değişiklikten biridir. Diğer değişiklikler cilt sarkması, yüzdeki yağ kaybı ve kemik erimesi olabilir. Çalışmalar, bu tür değişikliklerin ruh halimizi, psikolojik sağlığımızı ve kendimizle ilgili duygularımızı önemli ölçüde etkileyebileceğini göstermiştir.

  Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok kişi kaş çatma çizgilerinin ve diğer ifade çizgileri ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için estetik tedavilere yönelir.

  Estetik tedavilerin psikolojik etkisini anlamak

  Estetik tedavilerin etkinliğini araştıran çalışmalar, genellikle tedavilerin hastalar üzerindeki psikolojik etkisini yakalamaya çalışır. Sadece kaş çatma çizgileri gibi alandaki nesnel azalmayı değil, aynı zamanda hastaların tedaviden sonra neler hissettiklerini ve tedavinin kendilerine olan güvenlerini ve benlik saygılarını etkileyip etkilemediğini de ölçerler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kaş çatma çizgileri başta olmak üzere ifade çizgilerini tedavi etmek çoğu zaman estetik görünmekle ilgili değildir.

  Mimik çizgilerinin tedavisinden sonra kişi kendini daha iyi hisseder mi?

  Kaş çatma çizgileri tedavisinin etkinliğini değerlendiren bir klinik çalışma, tedaviden sonra hastaların psikolojik iyi oluşlarında önemli değişiklikler olduğunu göstermiştir. Araştırılan psikolojik değişiklikler aşağıdaki durumları içeriyor:

  - Kendimi iyi hissediyorum
  - Çekici hissediyorum
  - Kendimi harika hissediyorum
  - Kendimi beğeniyorum
  - Mutlu hissediyorum
  - Kendime güveniyorum

  Böylece çalışma, kaş çatma çizgileri için yapılan estetik tedavilerin, üzerimizde yalnızca fiziksel görünümümüzü değiştirmekten çok daha derin bir etkiye sahip olabileceğini gösterdi. Estetik tedaviler aslında kendimizi daha mutlu ve rahat hissetmemizi sağlayabilir. Kaş çatma çizgileri (ve diğer ifade çizgileri) azaldığında, kendimize daha fazla güvenir ve özgüvenimiz artar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow