Yüzünüz yorgun mu görünüyor?

Yüzünüz yorgun mu görünüyor?

Yüzünüz yorgun mu görünüyor?

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Op. Dr. İlsun Aka, yorgun görünüme sebep olan göz kapağı düşüklüğü tedavisi ile ilgili merak edilenleri sizler için derledi.

Göz kapağı estetiği, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan cerrahi işlemlerdir. Bu bölgelerdeki sarkmış deri ve fazla kas dokusu kaldırılarak göz çevresine gergin ve canlı bir görünüm kazandırılır. Yaşlanma ve yerçekimi gibi faktörler nedeniyle cilt sarkabilir. Bu sarkmalar göz kapaklarında katlanma, sarkma ve düzensiz renklenme gibi sorunlara neden olabilir. Öte yandan bu sorunlar göz ve kaş çevresine düşen kaz ayaklarının oluşumunu tetikleyebilir. Göz kapaklarının ve kaşların sarkması zamanla görme sorunlarına yol açabilir.

Göz çevresi yaşlanmasının sebepleri kişiden kişiye farklılık gösterse de başlıca sebepleri şu şekildedir:

-Genetik kökenli, aile bireylerinde de göz yapısı ve göz kapağı şekil bozuklukları,
-Alkol, sigara ve antidepresan gibi maddelerin uzun süreli kullanımı,
-Uyku sorunu.

Göz kapağı tedavisi cerrahi yöntemler ile yapılır

Üst göz kapağı estetiği, üst göz kapağının doğal kapanması nedeniyle aşırı cilt birikmesi, cilt oluşumuna bağlı görme bozukluğu ve yorgun bir görünüme sahip kişiler için uygundur. Aynı zamanda alt göz kapağında aşırı deri birikimi, göz altı torbaları ve koyu halkaları olan kişiler de alt göz kapağı tedavi yöntemlerini tercih edebilirler.

Genel sağlık sorunu olmayan kadın ve erkeklerde 35 yaşından sonra ameliyat yapılabilir. Kalıtsal pitozis ve göz torbaları olan kişiler de daha erken yaşta ameliyat olabilirler. İşlem sırasında genellikle lokal anestezi veya sedasyon tercih edilir. Bu sayede kişi herhangi bir ağrı hissetmeden operasyon gerçekleştirilir.

Cilt kalitesi iyi olmayan ve pigmentasyon problemi yaşayan hastalarda tedavide peelingler, mezoterapi, yağ enjeksiyonu ve dolgu uygulamaları ile ilerlenebilir.