Zahterin Faydaları Nelerdir? Zahter Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Zahterin Faydaları Nelerdir? Zahter Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Zahter bitkisi oldukça faydalıdır. Yabani olmayan zahter bitkisinin pek çok yararı vardır. Çimenlik ve tarla kenarlarında çıkan zahter bitkisi çok kolay bir şekilde toplanabilir. Kekik bitkisine benzeyen zahter aynı zamanda salata ve yemeklere de konulabilir. Bunun yanı sıra zahter bitkisel tedavi yöntemi olarak da kullanılır. Yaraları iyileştiren zahter bitkisi böbrekleri de hastalıklara karşı korur. Zahter bitkisi öksürüğe karşı da çok sık kullanılıyor. Özellikle şiddetli öksürükte zahter bitkisi çok etkili olabiliyor. Kış aylarında grip ve nezle gibi hastalıklara bu zahter çok iyi gelir.

Zahter Ne İşe Yarar?

Güçlü bir anti oksidan olan zahter bitkisi öksürüğe karşı kullanılır. Aynı zamanda bu zahter boğaz ağrısını da çabuk geçirecektir. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığına karşı zahter bitkisi oldukça faydalı olacaktır. Vücudun direncini arttıran zahter gribin de hafif geçirilmesini sağlar. Vücudun direncini arttıran zahter bitkisi grip gibi pek çok hastalığa karşı da oldukça yararlıdır. Zahter pek çok farklı şekilde kullanılabilir. Ağız içi ve diş sağlığı için de zahter suyu kullanılabilir. Zahter suyu ile ağızda gargara yapılabilir. Bu sayede ağız içerisinde bulunan yaralar da giderilecektir. Ağız içi doğru bir şekilde dezenfekte ediliyor. Aynı zamanda ağız kokusunu da önlüyor.

Neye İyi Gelir?

Zahter bitkisinin en önemli etkenlerden birisi de kanserli hücrelerin çoğalması da önlenir. Kanser riskini azaltan en önemli bitkilerden bir tanesi zahterdir. Aynı zamanda zahter bitkisi lifli bir besin olarak bağışıklığı da destekler. Bunun yanı sıra vitamin ve mineraller de yüksek oranda bulunur. İdrar söktürücü olan zahter bitkisi aynı zamanda hazmı da kolaylaştırır.

Bağırsak hastalıklarını da önlemek için zahter bitkisi kullanılabilir. Aynı zamanda zahter bitkisi oldukça da güzel bir kokuya sahiptir. Cilt temizliği için de zahter bitkisi kullanılabilir. Zahter bitkisi ve zahter yağı cilt temizliğinde ve bağışıklık sisteminde çok önemli bir yere sahiptir.

Zahterin Kullanımı Nasıldır?

Zahter özellikle Gaziantep ve Hatay taraflarında yetişiyor. Bu bölgelerde farklı şekillerde tüketiliyor. Zahter genellikle taze hali ile salata ve yemeklere konuluyor. Bunun yanı sıra zahter kokusu keskin olduğu için salata ve yemeklerde az miktarda kullanılması gerekir. Zahter kurutulduktan sonra ise mutlaka çay şeklinde demlenmelidir.

Bir tatlı kaşığı zahter çay süzgecinin içerisine konulur. Sonrasında ise sıcak su süzgeçten geçirilir. Bu su biraz demlendikten sonra limon, şeker ve ya bal ile tatlandırılır. Zahterin kokusu ve tadı sert olduğu için sade içemeyenler limon ile tatlandırabilirler. Bunun yanı sıra taze zahter yaprakları salataları da süsleyebilir.

Zahter İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Zahter bitkisi özellikle mide ağrılarını ve boğaz ağrılarını geçirmek için kullanılır. Özellikle çetin geçen kış günlerinde düzenli içilen zahter çayı vücudu koruyarak direnci arttıracaktır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemi de güçlenir. Aynı zamanda keskin bir kokuya sahip olan zahter bitkisi cilt sağlığında da kullanılabilir. Bunun yanı sıra zahter diş macunu olarak da kullanılabilir. Bu sayede dişler de parlak ve güzel görünecektir. Aynı zamanda zahter enerji veren bir besindir. Zahter bu sayede vücudun direncini arttırır. Kuvvetli ve güçlü bir his de yaratacaktır.

Günümüzde "Kara Kekik" olarak da bilinen zahterin sağladığı pek çok yarar vardır. Özellikle kış aylarında en önemli bitkilerden bir tanesidir. Kuru zahterden yapılan çay bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bu sayede vücut da direnç kazanacaktır.

Kış soğuğunun etkileri zahter ile kesilebilir. Bu sayede grip ve nezle gibi hastalıklara karşı da vücut direnç kazanır. Bu nedenle düzenli zahter çayı içilmesi vücudun direnç kazanması için oldukça önem taşıyor. Cilt lekeleri ve ter kokusuna karşı da zahter yağı rahatlıkla kullanılabilir. Bunun yanı sıra zahter toz haline getirildikten sonra baharatlar ile karıştırılarak kahvaltılık olarak tüketilebilir.

Böbrekleri de koruma özelliği olan zahter pek çok rahatsızlığa kesin çözüm olarak bilinir. Aktarlarda kolay bir şekilde bulunan zahter bağışıklık sistemini de güçlendirir. Aynı zamanda zahter uyarıcı olmasının yanı sıra bedeni de kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırması ile bilinen bu zahter bitkisi sinir sistemi rahatsızlıklarını da kolay bir biçimde çözecektir. Aynı zamanda ayaktaki mantar sorununu gidermek için de zahter bitkisi kullanılır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS