Zayıflama sonrası vücut problemlerine dikkat!

Zayıflama sonrası vücut problemlerine dikkat!

Zayıflama sonrası vücut problemlerine dikkat!

Kilo verme sürecinde kadınların yaşadığı sorunlardan biri de uyluk ve kol bölgelerinde oluşan sarkmalardır. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Serdar Altun uyluk ve kol bölgelerinde görülen sarkmalara yönelik işlemleri sizler için derledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kilo verme iç bacak sarkmalarına sebep olabilir

Güçlü bacaklara sahip olmak her kadın için önemlidir. Kilo alma ve kilo verme sonucu oluşan uyluk içlerindeki sarkmalar bacakların yaşlı görünmesine neden olur. Uyluk germe işlemi ile bacaklarınızı sıkılaşması daha genç görünmenizi sağlayabilir. İç bacak sarkmasının başlıca nedenleri ise;

• Hamilelik süreci
• Kilo alma ya da verme
• Hareketsiz yaşam şekli
• Genetik faktörler
• Yaş alma

Bacak derisindeki sarkma kişiyi rahatsız ediyorsa, sürtünme ve terleme gibi şikayetleri varsa, giyim konusunda yaşam konforunu olumsuz etkiliyorsa uyluk germe ameliyatı ile bacak sıkılaştırma tedavisi uygulanabilir. İşlem sırasında sarkan deri, uyluk ve/veya iç uyluktan yukarı doğru, yerçekiminin aksi yönünde gerdirilir ve fazla deri kesilerek alınır. Sarkan deri alındığı için bacaklar yeniden, estetik bir şekilde biçimlenir, sıkılaşır. Bacaklardaki gölgeli, çukurlu, mat görüntü yerini gergin, parlak ve canlı bir tene bırakır.

Kimler bacak germe ameliyatı olabilir sorusuna cevap vermek gerekirse:

• İç bacaktaki sarkmadan rahatsız olan herkes.
• Hamilelik ve doğum sonrası iç bacak sarkmasından şikayetçi olan emzirme dönemini tamamlamış anneler.
• Aşırı kilo kaybı sonrası şiddetli sarkma durumu olan kadın veya erkekler.
• Yaşlanmaya bağlı olarak bacaklarındaki sarkmadan rahatsız olan ileri yaşta kimseler
• Genetik sebeplerle iç bacakta aşırı gevşeme gibi şikayetleri olan her yaştan kadın ve erkekler.

Kısaca özetlemek gerekirse bacaklarındaki sarkmadan rahatsız olan, gelişim çağını tamamlamış her yaştan yetişkin kadın ve erkek, uyluk germe ameliyatı için uygundur.

Kilo verince sarkan kollara elveda

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kollar, yüz ve omuzlardan sonra en dikkat çeken bölgedir. Kol germe ameliyatı, kolunuzu gerektiği gibi sıkılaştırmanıza yardımcı olur. Sarkık kollar, özellikle kadınlarda olmak üzere zayıf kişilerde bile ortaya çıkabilen en yaygın cilt sarkması sorunudur. Kadınlarda üst sırt kasları daha yağlıdır ve gevşemeye müsaittir. Bu bölgedeki kas gruplarını çalıştırmak için özel antrenman yapmak gerekir, aksi halde egzersize rağmen kol altlarının gevşemesi kaçınılmaz olabilir.

Kollar, estetik ve fotojenik görüntü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve kadınların kıyafet seçiminde önemli rol oynamaktadır. Pek çok kadın kollarının sarkmasından rahatsızlık duyar ve bu durumu gizleyecek şekilde giyinmeyi tercih eder.

Kadın genetiğinin bir sonucu olarak, kadınlarda kol sarkması çok yaygındır. Kol ve meme arasındaki bağlantının esnekliği doğurganlığın sonucudur. Bu nedenle erken yaşlardan itibaren tüm kol kaslarını çalıştıran özel bir antrenman kol sarkmasını önleyebilir. Kol sarkmasına neden olan diğer sebeple ise; kilo alma – verme, hareketsiz yaşamdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hastane koşullarında ve ameliyathane ortamında yapılan kol germe ameliyatı da tıpkı uyluk germe ameliyatı gibi düşük riskli bir ameliyat olarak kabul edilir.

Kilo kaybı sonrası aşırı sarkma genellikle kollar, uyluklarda aynı anda görüldüğü için bu bölgelere tek seferde ameliyat yapılabilir. Kol ve uyluk germe ameliyatı genellikle aynı ameliyatta yapılabilir. Kilo verme dönemini tamamlamak ve annenin doğumundan sonra emzirme dönemini bırakmak bu operasyonlar için ön koşul olabilir. İşlemlerin tekrarlanmasına gerek kalmaması için bir plan yapılması önemlidir.