hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zerdeçal Nedir, Nasıl Tüketilir? Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

  Zerdeçal Nedir, Nasıl Tüketilir Zerdeçalın Faydaları Nelerdir
  expand

  Zerdeçal, zencefilgiller ailesinde yer alan iri yaprakları ve sarı çiçekleri olan çok yıllık bir otsu bitki türüdür. Zerdeçal, halk arasında Hint safranı ismi ile de bilinir. Zerdeçal, Güney Asya temelli olup kısa bir zaman içinde tüm dünyaya yayılmıştır. Safran kökü, sarı boya, zerdeçalp, gibi isimlerle anılsa da genellikle zerdeçal ismi ile bilinen bu baharatın, içinde bulunan kurkumin isimli bileşen sayesinde sağlık üzerinde çok çok önemli ve olumlu etkilere sahiptir. Zerdeçalın son zamanlarda popülerliğini arttırması ve sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin ise uzmanlar tarafından kanıtlanması, zerdeçal tüketimini arttırmıştır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

  Zerdeçalın sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin kanıtlanması ile birlikte son yıllarda kullanımı da önemli ölçüde artmıştır. Zerdeçal, günümüzde toz halinde baharat olarak satılıyor. Aynı zamanda zerdeçal kapsül, çay gibi çeşitli şekillerde de satışa sunuluyor.

  Körinin içinde de bol miktarda zerdeçal bulunur. Bu baharat, özellikle de tavuk yemeklerine lezzet katmak amacı ile yapılan sosların içine koyularak kullanılır. Yemeklerinize lezzet veren bu baharat böylelikle vücuda alınmış olur.

  Bu şekilde zerdeçal tüketmekten hoşlanmayan kişiler ise, zerdeçal kapsüllerini tüketebilir. Ama bu kapsüllerin mutlaka güvenilirliğini kanıtlamış olan markalardan temin edilmesi gerekir ve kullanmadan önce uzman bir hekimin görüşü alınmalıdır. Zerdeçalın bir diğer tüketim yöntemi ise, çay olarak tüketilmesidir. Bir tatlı kaşığı zerdeçal cezve içinde kaynatılarak çayı pratik bir şekilde hazırlanabilir. Çayın tadını güzelleştirmek için başka baharatlar limon ve elma gibi tatlandırıcı maddeler kullanabilirsiniz. Zerdeçalın çayını hazırlarken 10 dakika kaynamasına dikkat etmeniz gerekir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

  Zerdeçal, içinde bulunan güçlü biyoaktif bileşikleri sayesinde kullanabileceğiniz en etkili besin takviyeleri arasında yer alır. Zerdeçalın vücuda pek çok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Bunlardan başlıcaları ise,

  l Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin maddesi doğal bir inflamatuar bileşiktir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

  l Zerdeçalın içinde bulunan antioksidanlar, vücudun antioksidan ihtiyacını önemli ölçüde artırır.

  l Kurkumin kalp hastalığı oluşum riskini önemli ölçüde azaltır.

  l Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin maddesi, Alzheimer hastalığının önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir.

  l Depresyonla mücadelede önemli bir destek sağlar.

  l Artrit problemlerinin çözülmesine fayda sağlayabilir.

  l Kurkumin yaşlanmayı geciktirir ve yaşa bağlı ortaya çıkan kronik hastalıkların tedavisine destek olur.

  l Egzama, sivilce ve sedef hastalığı gibi cilt ile ilgili pek çok cilt sorununun iyileştirilmesinde zerdeçal ile hazırlanan doğal karışımlardan yararlanabilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  l Cildin nem dengesinin korunmasını ve ciltteki renk eşitsizliğinin önlenmesini sağlar.

  Zerdeçal Hangi Hastalıklardan Korunur?

  Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin maddesi, pek çok hastalığın tedavisinde etkilidir. Bu madde, hastalıkların hızlı bir şekilde iyileştirilmesine yardımcı olur. Zerdeçalın içinde bulunan antioksidan bileşenler, vücudu kalp ve damar hastalıklarına, metabolik sendroma ve kansere karşı korumaya yardımcı olur. Mevcut hastalarda ise, tedavi sürecini desteklemeye yardımcı olur.

  Zerdeçalın yapısında bulunan bileşenler beyindeki nöronların onarımını ve çoğalmasını önler. Zerdeçalın depresyon, Alzheimer hastalığı gibi pek çok psikiyatrik ve nörolojik hastalığa karşı da koruyucu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Çocukların zerdeçal tüketmesi zeka gelişimini destekler, bilişsel fonksiyonları ve hafızayı önemli ölçüde güçlendirir. Hücresel yapıların güçlendirilmesine katkıda bulunarak kanserleşmenin önüne geçer.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zerdeçalın Sindirim Sistemine Etkisi

  Zerdeçal, düzenli bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlar. Zerdeçalın lifli yapısı, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda zerdeçal, kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında şişkinlik ve gaz şikayeti yaşayan kişilerin bol miktarda zerdeçal tüketmesi önerilir. Yemeklere atacağınız bir tutam zencefil, yemeklerinize lezzet katarken aynı zamanda pek çok hastalıktan korunmanıza yardımcı olur.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow