Ağva'da gezilecek yerler - Ağva'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Ağva'da gezilecek yerler - Ağva'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Ağva Marmara Bölgesinde yer almasına rağmen Karadeniz’e kıyısı bulunan ve Şile ilçesine bağlı olan bir kasabadır. İstanbul’a en yakın yerde bulunan gezilebilecek yerlerden biri olmasıyla en çok ziyaretçi çeken yerlerden biridir. Kumsalı, doğal plajı, koyları ve yemyeşil enfes doğasıyla oldukça güzel bir kasabadır. Ağva’da gezilecek yerler nerelerdir? Ağva’da ne yapılır? İşte Ağva’da gezilecek yerler ve yapılacaklar listesi.

Ağva Balıkçılığın ve odunculuğun yağın olarak yapıldığı bir bölgede yer alır. Burada yöre halkının işlediği Şile bezinden olan kumaşlar ile yapılan giysiler oldukça ünlüdür. Genel olarak İstanbul ilinin kalabalığından, gürültüsünden uzaklaşabilecek bir yer olarak tercih edilen Ağva son yıllarda yabancı ve yerli turistleri de sıklıkla ağırlamaya başlamıştır.

Ağva’da Gezilecek Yerler

Ağva’ya gidildiğinde hem Ağva’da hem de civarında çok sayıda gezilecek yer bulmak mümkündür. Ağva denildiğinde genel olarak akıllara hafta sonu tatili geliyor olsa da Ağva’yı keşfetmek ve dinlenmek için daha fazla vakit ayırılmalıdır. Ağva’da gezilecek yerlerin başında Kadırga ve Kilimli koyları gelmektedir. Bu koylarda hem piknik yapabilir hem de denizin tadı doyasıya çıkarılabilir. Bu bölge balıkların geçiş noktasında da bulunduğu için olta balıkçılığı da yapılmaktadır. Doğal ve oldukça güzel bir yer olması nedeni ile huzur bulunacak bir yerdir.

Ağva’da gezilecek yerlerden biri de Hisar Tepedir. Burada Bizans döneminden kalan bir kale de bulunmaktadır. Bu bölgede nefis doğa yürüyüşleri yapabilirken aynı zamanda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ağva’da yer alan kale, değirmen gibi çeşitli kalıntıları görmek mümkündür.

Ağva termal ve spa merkezleri açısından da oldukça ünlü olan bir bölgedir. Ağva’ya gidildiği takdirde hem sağlık açısından hem de rahatlamak için mutlaka spa ve termal merkezler ziyaret edilmelidir.

Ağva’da gezilmesi gereken en önemli yerler Gelin Kayası ve Ağlayan Kaya’dır. Geline benzetilen kaya hem beyaz olması ile hem de duvaklı bir gelin görünümüyle bu ismi almıştır. Ağlayan Kaya ise ağlıyor görünümüne sahip olduğu için bu ismi almıştır. Doğa sevenlerin uğrak noktasıdır ve civarında yürüyüş yapılabilecek yerler bulunmaktadır.
Ağva ve çevresinde Onbir Göller Vadisi, Şile Feneri, Saklı Göl, Hacıllıköyü mağarası ve şelaleleri, Ocaklı Kale, Kurudere Şelalesi gibi çeşitli gezilecek yer bulunmaktadır.

Ağva’da Ne Yapılır?

Ağva hem yaz aylarında hem de kış aylarında farklı güzelliklerini sergileyen bir kasabadır. Ağva’ya gidildiğinde başta Yeşilçay ve Göksu nehirleri keşfedilebilir. Yaz mevsiminde Ağva’ya gidildiği takdirde ince kumlu, geniş ve uzun olan sahillerinde denizin tadı çıkarılabilir. Doğa yürüyüşleri yapılabilir. Aynı zamanda koylarda bulunan piknik alanlarında piknik yapılabilir. Kumsallarda ve koylarda kamp yapılabilir. Ağva’da bulunan disco ve barlarda eğlenebilir ve tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Ağva’da Yapılacaklar Listesi

Nehir veya denizde mutlaka yüzülmelidir.

Göksu nehrinin kıyısında yer alan işletmelerde göl manzarasına karşı serpme kahvaltı yapılmalıdır.

Göksu nehri üzerinde tekne gezintisi yapılmalıdır.

Göksu nehrinde safari ve kano yapılmalıdır.

Eşsiz olan doğası ve ormanlarında mutlaka doğa yürüyüşü yapılmalıdır.

Mutlaka Kilimli Koyu görülmelidir.

Mutlaka bisiklet kiralayarak Ağva keşfedilmelidir.

Eğer imkan dâhilinde ise mutlaka sahilde kamp kurulmalıdır.

Balık tutma deneyimlenmelidir.

Kış döneminde Ağva’ya gidildiyse şömine başında içecek yudumlayarak huzuru hissetmeye çalışmalısınız.

Avcılık işlerine merak var ise bıldırcın gibi farklı avlar yapılabilir.

Koylarda ailecek piknik yapılmalıdır.

Sonbahar aylarında Ağva’da düzenlenen “Mantar Günleri ”ne katılarak Porçini isimli mantar toplanmalıdır.

Ağva’da bulunan mağaraları mutlaka gezmelisiniz.

Yaz aylarında düzenlenen ve aydınlatmanın mum ışıkları ile yapıldığı Doluna partilerine mutlaka katılım sağlanmalıdır.

Mevsim balıklarından taptaze yemeden dönülmemelidir.

Nehir kıyısında bulunan mekânlarda canlı müzikler dinleyerek, eğlenmeden dönülmemelidir.

Ağva’dan Ne Alınır?

Ağva’ya gidildiğinde bölgeden alınabilecek hediyelik eşyalardan en güzeli Şile bezidir. Ağva’da birçok bölgede Şile bezinden üretilmiş olan birçok ürünün satıldığı yerler bulunmaktadır. Şile bezinden üretilen birçok giyim ürünü bulunurken kullanılacak farklı ürünlerde bulunmaktadır. Fakat genel olarak Şile bezinden üretilen giysiler daha çok tercih edilmektedir. Şile bezi hem yerli hem de yabancı olan birçok turistin çokça tercih ettiği ve sevdiği ürünlerdendir. Ağva’da şile bezinden üretilen eşyalar dışında çeşitli hediyelik eşyalar satılan mekanlar bulunmaktadır. Bu yerlerde satılan hediyelik eşyalar ile birlikte çeşitli buzdolabı magnetleri de satın alınabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS