Akyaka Nerede, Nasıl Gidilir? Akyaka Gezilecek Yerler Nelerdir?

Akyaka Nerede, Nasıl Gidilir? Akyaka Gezilecek Yerler Nelerdir?

Akyaka Nerede, Nasıl Gidilir? Akyaka Gezilecek Yerler Nelerdir?

Muğla, ülkemizin doğal ve tarihi güzellikleri ile dolu bir şehridir. Bu ilin Bodrum, Marmaris gibi önemli ilçeleri bulunmaktadır. Marmaris ile Muğla arasında ise Ula ilçesi bulunur. Akyaka ise bu ilçede bulunmaktadır. Gezilecek pek çok yer olması nedeni ile buraya her sene yerli ve yabancı pek çok turist gelmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akyaka Nerede, Nasıl Gidilir?

Akyaka beldesi, Muğla ilinin Ula ilçesine bağlıdır. Burası Gökova Körfezinin uç kısmında bulunur. Muğla Merkeze yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Marmaris'e uzaklığı ise yaklaşık 30 km'dir.

Akyaka Muğla ve Marmaris'e oldukça yakındır. Buraya özel araç ile gidilebileceği gibi toplu taşıma ile de gitmek mümkündür. Akyaka beldesine en yakın havalimanı ise Dalaman havalimanıdır. Burası beldeye yaklaşık 1 saat uzaklıktadır. Diğer yakın havalimanı ise 2 saat uzakta olan Bodrum Milas havalimanıdır.

Muğla ile Akyaka arası yaklaşık 26 km'dir. Buradan toplu taşıma aracı ile gitmek için terminalden kalkan otobüslere binmek gerekmektedir. Yolculuk yaklaşık 25 dakika sürer.

Özel araç ile gitmek isteyenlerin D550 yolunu takip etmeleri gerekir. Buradan da yolculuk yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Marmaris'ten de Akyaka beldesine toplu taşıma aracı ile gitmek mümkündür. Marmaris ile Akyaka arası yaklaşık 36 km'dir. Buradan kalkan minibüsler ile Akyaka beldesine gidilebilmektedir. Bunun dışında Marmaris Otogarından kalkan otobüs ve dolmuşlara da binerek gitmek mümkündür.

Özel araç ile Marmaris'ten Akyaka'ya gelecek olanların Marmaris Muğla yolunu takip etmeleri gerekmektedir.

Dalaman Havalimanına geldikten sonra buradan HAVAŞ otobüsleri ile Gökova Dörtyola gelerek ardından taksi ile Akyaka'ya geçmeniz mümkündür. Bunun yanında dilerseniz havalimanından transfer ile de beldeye gidebilirsiniz. Dalaman havalimanından Akyaka'ya özel araç ile gidecek olanların D555 yolundan D400 yoluna geçerek buradan Ortaca, Köyceğiz, Gökova, Akyaka istikametinde ilerlemeleri gerekmektedir.

Bodrum Milas Havalimanından Akyaka beldesine gidecek olanların öncelikle buradan Muğla merkeze giden belediye otobüslerine binmesi gerekmektedir. Bir diğer seçenek ise MUTTAŞ otobüsleri ile Muğla otogarına gitmektir. Otogardan sonra ise Akyaka'ya giden dolmuş ve otobüsler ile beldeye ulaşabilirsiniz.

Akyaka Gezilecek Yerler Nelerdir?

Akyaka ahşap ve begonvillerle süslü evleri ile meşhurdur. Buraya gelenlerin bu evleri mutlaka görmesi gerekmektedir. Sanatçı Nail Çakırhan'ın mimarlık eğitimi almadan eski Ula evlerini rol alarak yapmış olduğu kendi evi Ağa Han mimarlık ödülünü kazanmıştır. Sonrasında bu ev Akyaka mimarisinin bir örneği olmuştur. Yaklaşık 30 yıldır beldede yapılan evlerin tamamı bu mimari baz alınarak yapılmaktadır.

Akyaka'da bulunan evlerin tamamı benzer mimari ile inşa edilmiştir. Akyaka merkezde bulunan Azmak Nehri yakınlarında bu evin örneklerini görebilirsiniz.

Azmak Nehri, Akyaka'dan başlayarak Gökova Körfezinde son bulmaktadır. Beldenin en önemli turistik bölgelerinden bir tanesidir. Akyaka'da pek çok aktivite bu nehir çevresinde gerçekleşmektedir. Bu nehrin derinliği yaklaşık 8 metre kadardır. Ancak suyu oldukça temiz ve berraktır. Bunun yanında su altında bulunan bitki örtüsü ile de dikkat çekmektedir.

Azmak Nehrinin altında bulunan bitki örtüsü adeta bir orman görünümüne sahiptir. Bu nedenle nehir ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Azmak Nehrinin en ilginç özelliklerinden bir tanesi de bitkiler sebebi ile renk değişimlerinin olmasıdır. Bu nehir üzerinde tekne turu da yapmak mümkündür.

Akyaka Plajı, merkezde bulunan bir halk plajıdır. Denizi sığdır. Bunun yanında kumlu bir yapısı vardır. Bu sebeple özellikle çocuklu aileler tarafından bu plaj çoğunlukla tercih edilmektedir. Plaja girişlerde ücret talep edilmemektedir. Ancak şemsiye ve şezlong kiralamak için ödeme yapmak gerekir. Plaj çevresinde pek çok kafe ve restoran bulunmaktadır.

Akyaka Çınar Plajı, merkeze yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Merkezde bulunan halk plajından sonra en fazla tercih edilen plajdır. Bu plaj çakıllıdır ve deniz birden derinleşmektedir. Azmak nehri burada deniz ile buluştuğu için suyu da oldukça serindir.

Akbük Koyu, Akyaka'ya yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Buraya araçla veya tekne turları ile gidilebilmektedir. Deniz ve plaj burada da çakıllıdır. Ayrıca deniz derindir. Bu nedenle burada denize girecek olanlara deniz ayakkabısı giymesi önerilmektedir. Akbük Koyunda yapılaşma izni yoktur. Fakat çevresinde pek çok kafe ve restoran bulunmaktadır.

Akyaka Orman Kampında plaj bulunmaz. Fakat burada denize girilebilecek yerler bulunmaktadır. Kayalıklardan atlayarak ya da merdivenlerden denize girmek mümkündür.