Alanya Gezilecek Yerler Listesi... Alanya'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

02.12.2021 - 11:01 Son Güncelleme:

Tatil dönemlerinde en çok ziyaret edilen ilçelerin başında Alanya gelmektedir. Alanya özellikle yaz mevsiminde binlerce yerli ve yabancı turistin uğradığı yerlerden bir tanesidir. Alanya'da muhteşem beş yıldızlı oteller yer almaktadır. Akdeniz'in bütün güzelliğini yansıtan Alanya'da görülmesi gereken yerler oldukça fazladır.

Alanya Gezilecek Yerler Listesi... Alanya'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Alanya ülkemizin en çok turist çeken bölgelerinden bir tanesidir. Bundan dolayı turistler için özel noktalar bulunmaktadır. Alanya sadece Türkiye'nin değil Dünya'nın en güzel yerlerinden bir tanesidir. Dünya'nın en çok turist çeken bölgeleri arasında Alanya bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında Alanya'ya Rus turistler ve Alman turistler yoğun olarak ziyaret etmektedir.

Alanya Gezilecek Yerler Listesi...

Alanya'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Alanya Kalesi

 Bu turistik ilçeye geldikten sonra mutlaka uğramanız gereken yerlerden olan Alanya kalesi Alanya gezisinin olmazsa olmazları arasındadır. Alanya ilçesinin sembollerinden olan Alanya kalesi sadece Alanya'nın değil Antalya'nın da tarihini yansıtmaktadır. Kültürel açısından önemli bir konumda olan Alanya kalesi şehrin görkemli yapısını yansıtmaktadır. Oldukça uzun surları bulunan Alanya kalesi tarihte bu şehirde yaşanmış olan savaşların izlerini halen daha barındırmaktadır. Alanya kalesi 250 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ulaşımı zor olsa da bu yere ulaştıktan sonra değeceğini sizler de fark edeceksiniz. Alanya kalesi 2000 yıllık geçmişi olan bir kaledir.

2) Kızılkule ve Tersane

Alanya'da uğrak yerlerden olan Kızılkule ve tersane Dünya mirası geçici listesinde bulunmaktadır. Alanya'nın simgesi haline gelmiş olan Kızılkule ve tersane sekizgen mimari ile inşa edilmiştir. Selçuklulardan kalma bir tersane olan Kızılkule ve tersane bu ilçe ile adeta özdeşleşmiştir. Şehre gelmeden önce araştırma yapanların mutlaka listesine eklemesi gereken yerlerden bir tanesidir. Kızılkule ve tersane deniz ile sıfır bir konumda bulunmaktadır.

3) Alanya Arkeoloji Müzesi

 Arkeoloji müzesi müze kart ile giriş sağlayabileceğiniz bir müzedir. Bu ilçede yapılmış kazı çalışmalarının sergilendiği bir müzedir. Alanya arkeoloji müzesi Alanya'da ki ilk olarak uğramanız gereken yerlerdendir. İçerisinde Damlataş mağarası da yer almaktadır. Tam olarak Alanya'nın merkezinde bulunan müzedir. Alanya arkeoloji müzesi Alanya'nın tarihi zenginliklerini yansıtmaktadır. 

4) Damlataş Mağarası

 Damlataş mağarası da en ünlü yerlerden bir tanesidir. Damlataş mağarası doğrudan Damlataş plajı ile yakın bir konumdadır. Dolayısıyla bu mağaraya uğradıktan sonra plaja da uğramalısınız. Damlataş mağarası ilçeyi ikiye bölen bir konumdadır. 15 bin yaşında olduğu tahmin edilen Damlataş mağarası günümüzde ki en esrarengiz doğal mağaralardan bir tanesidir. Damlataş mağarası bu ilçenin en ünlü mağarasıdır.

5) Atatürk Evi Müzesi

 Mustafa Kemal Atatürk'ün bizzat gelerek konakladığı bir müzedir. Atatürk evi müzesi günümüzde Alanya'da en çok uğranılan yerlerdendir. Alanya'ya geldikten sonra mutlaka bu müze evine uğramalısınız. Atatürk'ün Alanya ilçesine geldikten sonra kalmış olduğu bu evde kişisel olarak eşyalar da yine sergilenmektedir. Alanya kültürü ile inşa edilmiş bir evdir. Günümüzde Atatürk'ün hatıralarını yakından görmek isteyenlerin uğradığı yerlerden bir tanesidir. Atatürk evi müzesi etnografik eserleri içerisinde barındırmaktadır.

6) Keykubat Plajları

Alanya'da ki en ünlü plaj neresi diye sorulunca alacağınız cevapların başında kuşkusuz Keykubat plajları gelmektedir. Keykubat plajları Kleopatra plajı olarak da adlandırılmaktadır. Keykubat plajları deniz kum ve güneşin birleştiği muhteşem tatil olanaklarının yer aldığı bir plajdır. Alanya'nın en çok ziyaret edilen plajlarının başında yer almaktadır. Alanya'ya gelmek isteyenler en çok bu plaj nedeni ile gelmektedir. Alanya kalesine de çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Keykubat plajları ilçenin en güzel plajları arasındadır.

7) Dim Mağarası

 İlçe mağaralar bakımından oldukça zengin olduğundan bahsetmiştik. Alanya'da ki ünlü mağaralardan bir diğeri de Dim mağarasıdır. Dim mağarası Alanya tatiline gelenlerin uğramış olduğu mağaralardan bir tanesidir. Ülkenin en yüksek mağaralarından bir tanesidir. Öyle ki Dim mağarası 232 metre yüksekliğe sahiptir. Tarihi olarak 1 milyon yaşında olduğu düşünülmektedir. Dim mağarası çok özel ve farklı bir mağaradır.

8) Seyir Terası

Alanya'yı şöyle bir tepeden izlemek isteyenleri seyir terasına davet ediyoruz. Torosların eteklerinde yer alan seyir terası çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bir konumdadır. Alanya'nın muhteşem güzelliğini doğrudan bu seyir terasından görebilirsiniz. Tam olarak 650 metre yükseklikte bulunan bir terastır. Asfalt yol ile ulaşım sağlanan seyir terasında bolca turist vardır.