Aliağa Nerede, Nasıl Gidilir? İzmir Aliağa Gezilecek Yerler Nelerdir?

Aliağa Nerede, Nasıl Gidilir? İzmir Aliağa Gezilecek Yerler Nelerdir?

Aliağa Nerede, Nasıl Gidilir? İzmir Aliağa Gezilecek Yerler Nelerdir?

Aliağa İzmir'in bir ilçesidir. İzmir'de seyrek nüfuslu ilçelerden bir tanesi olan Aliağa'da gezilecek ve görülecek yerlerin sayısı bir hayli fazladır. İzmir'e gelenlerin mutlaka bu ilçeyi de ziyaret etmesi iyi bir gezi deneyimi yaşamaları açısından önemlidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İzmir'in ilçelerinden olan Aliağa gelişmiş ilçelerden bir tanesidir. Sahip olduğu kültürü ile birlikte Aliağa en çok gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Aliağa'da İzmir kültürünü ve yöresel lezzetlerini deneyimlemeniz mümkündür. Bu ilçenin tam kuzeyinde Bergama ilçesi yer almaktadır. Ege denizine kıyısı olan ilçelerden olan Aliağa tatil için de çok iyi bir ilçedir. 

Aliağa Nerede?

Aliağa İzmir'in bir ilçesidir. İzmir'in kuzey ilçelerinden bir tanesidir. 

Nasıl Gidilir?

Aliağa'ya ulaşım çok kolaydır. İzmir merkezinden direkt olarak Aliağa'ya giden toplu taşıma araçları yer almaktadır. İzmir merkezine geldikten sonra burada bulunan ESHOT otobüsler ile birlikte merkezden 1 saat uzaklıktaki mesafe ile Aliağa'ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Aliağa'ya aynı zamanda minibüsler ile birlikte aktarma yolu ile de ulaşabilirsiniz.

Aliağa'ya ulaşmak için özel aracınızı da kullanmanız mümkündür. Özel araçlar ile birlikte İzmir merkeze geldikten sonra burada navigasyon yardımı ile birlikte navigasyon açarak doğrudan Aliağa'ya ulaşabilirsiniz. Ya da Aliağa'ya giden yol tabelalarını da takip ederek doğrudan Aliağa'ya ulaşabilirsiniz.

İzmir Aliağa Gezilecek Yerler Nelerdir?

1) Çandarlı

Çandarlı Aliağa'nın bir mahallesidir. Çandarlı tam anlamıyla bir tatil beldesidir. Muhteşem bir denize sahip olan Çandarlı'da denize girmek için pek çok halk plajı yer almaktadır. Çandarlı bir yarımadada yer almaktadır. Tarihte bu bölge Cenevizliler tarafından korunmuştur. Bundan dolayı da bu bölgede bir Ceneviz kalesi yer almaktadır. Çandarlı'da yaşamış olan Osmanlı döneminde ki Halil Paşa tarafından bu kale de onarılmıştır. Çandarlı Aliağa'nın en çok ziyaret edilen turistik bölgelerden bir tanesidir. Çandarlı içerisinde bir antik liman kenti de bulunmaktadır. Antik çağdan kalma olan bu liman kent hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2) Denizköy

Aliağa'da bulunan bir köydür. Denizköy'de Çandarlı'da yer almaktadır. Günübirlik için ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden olan Denizköy içerisine doğrudan toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır. Sahil üzerinden doğrudan Denizköy'e de ulaşım sağlamak mümkündür. Denizköy karşısında adalar da yer almaktadır. Çok temiz bir havaya sahip olan Denizköy mutlaka görmeniz gereken Aliağa köylerinden bir tanesidir. 

3) Aigai Antik Kent

Aliağa'da bulunan bir antik kenttir. Aigai antik kenti Yunt dağı üzerinde bulunmaktadır. Köseler köyüne de yakın olan bu antik kentte yer alan eserler günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Helen uygarlığına ait olan eserler yer alan Aigai antik kenti mutlaka görmeniz gereken bir antik kenttir. Aigai antik kenti tam olarak Yeni Şakran yolu üzerinde yer almaktadır. Aigai antik kentine özel aracınız ile ulaşmak için Köseler köyü tabelasını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

4) Kyme Antik Kent

İzmir'in Aliağa ilçesinde yer alan Kyme antik kenti tam olarak Aliağa merkeze de 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. En gelişmiş antik kentlerden bir tanesi olan Kyme antik kenti İzmir Bergama yolu üzerinde yer almaktadır. Konum olarak da Aliağa'da yer alan Kyme antik kenti Nemrut körfezine de yakın bir konumdadır. Tarihte ilk kez para basılan bir antik kent olarak bilinen Kyme antik kenti antik çağda da en önemli ticaret merkezlerinden bir tanesiydi. Kyme antik kenti aynı zamanda bir tarım ve liman şehri olarak bilinmektedir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

5) Şakran Plajı

Şakran plajı halk plajlarından bir tanesidir. Berrak bir denize sahip olan Şakran plajı mutlaka gitmeniz gereken bir plajdır. Şakran plajı bir halk plajı olup en çok denize girilen plajlar arasındadır. Tam olarak 4 kilometrelik bir sahili olan Şakran plajı kumsal bir sahile sahiptir. Şakran plajının denizi kum ve hafif rüzgarlı olarak bilinmektedir. Şakran plajı İZBAN ile doğrudan ulaşım sağlanabilen bir yerdir. Ulaşım da kolay olduğundan dolayı İzmir merkezden pek çok kişi bu plaja akın etmektedir.

6) Köstem Koyu

Aliağa'da bulunan bir koydur. Köstem koyu en sessiz koylardan bir tanesidir. Berrak bir denize sahip olan Köstem koyu ilçe merkezine de 20 dakika mesafelik uzaklıkta yer alır.