hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Almanya Hakkında Her Şey; Almanya Bayrağının Anlamı, Almanya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Almanya Hakkında Her Şey; Almanya Bayrağının Anlamı, Almanya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Alman kültürünü benzersiz kılan insanlar, dil ve geleneklerdir. Sadece Avrupa tarihinde değil, dünya tarihinde de büyük rollere sahiptir. Alman kültürü, bir zamanlar Kutsal Roma İmparatorluğu'nun önemli bir parçasıydı. Bugün Almanya, Almanlar ve diğer milletlerden azınlıklar da dahil olmak üzere, birbirine saygı duyan ve birlikte Almanya'yı bir değerler, benzersiz kutlamalar ve gelenekler ülkesi yapan 82,2 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Almanya Hakkında Her Şey

   Türkçede Almanya, İngilizcede Germany olarak adlandırılsa da Almanların kendiler Deutschland diyor. Başkenti Berlin olsa da Hamburg, Münih ve Köln de Almanya'nın başlıca şehirleri arasındadır. Ana dil Almanca ve ana din Hristiyanlıktır.

   İster standart Almanca ister herhangi bir lehçesi olsun, Almanya'da yaşayanların %95'inden fazlası Almanca konuşur. Bununla birlikte, Alman devleti, Yukarı ve Aşağı Sorbca, Romanca, Danca ile Kuzey ve Saterland Frizcesi olmak üzere dört azınlık dilini tanır. Göçmen sayısının fazla olması nedeniyle çok sayıda topluluk tarafından konuşulan Türkçe, Kürtçe, Rusça, Yunanca gibi diller de bulunmaktadır.

   Bugün, ortalama Alman elbisesi tipik olarak batılıdır. Hem erkekler hem de kadınlar iş bağlamında koyu renk basit takım elbise ve gömlek giyerler. Ancak, ülkenin her bölgesinin birbirinden biraz farklı olan kendi geleneksel kıyafetleri vardır. Örneğin, Bavyera eyaletinde erkekler için geleneksel kostüm, dizinin hemen üzerinde biten deri pantolon iken, kadınlar için korsaj, bluz, tam etek ve önlük içeren bir elbisedir. Özellikle karnavallarda veya festivallerde bu kostümleri giyen insanları görebilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Alman sembolleri, kültürünü ve geleneklerini şekillendiren olaylarla birlikte tarihin farklı evrelerinde değişime uğramıştır. Kartal, Prusya'nın 1886'da Avusturya'ya karşı kazandığı zaferden sonra iki farklı devlet tarafından paylaşılan Kutsal Roma İmparatorluğu'nun bir parçasıydı. Martin Luther ve Immanuel Kant, Johann Gottfried von Herder ve Johann Wolfgang Goethe gibi aydınlar da önemli şahsiyetler ve çok tartışmalı sembollerdir. Bugün ülkenin en bilinen sembolü siyah, kırmızı ve altın rengi bayrağıdır.

   Almanya da okuma konusunda önde gelen ülkelerden biridir. Alman yayıncılar her yıl yaklaşık 94 bin yeni kitap yayınlıyor ve dünyanın en önemli kitap etkinliği olan Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı Almanya'da düzenleniyor. Pek çoğu bilmez ama bilinen ilk kitap, tıpkı bilinen ilk dergi gibi Almanca olarak basılmıştır.

   Felsefe tarihinde merkezi bir rol oynayan Immanuel Kant gibi en ünlü filozoflardan bazıları Almanya'da doğup yaşadı ve tüm hayatlarını Almanya'da geçiren Alman filozof Schopenhauer ve Nietzsche'den ilham aldı. Öte yandan komünist teorinin geliştiricileri Marx ve Engels de Almanlardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Almanlar çok bira içer, sosis yerler ve farklı tatlarda ekmek yaparlar. Bu sadece bir klişe değildir. Alman mutfağı, vejetaryen ve vegan olduğu kadar farklı lezzetli geleneksel yiyeceklerle de zengindir. Yemek konusunda seçici olabilirsiniz ama Almanya'da ne yiyip ne içeceğiniz konusunda her zaman birçok seçeneğiniz olacaktır.

   Sarayları, kaleleri, katedralleri ve anıtları Almanya'nın hikayesini en iyi şekilde anlatır. Amfitiyatrolar, kaplıcalar ve Roma köprüleri, bugün Almanya olan topraklarda çiçek açan antik mimarinin ve uygarlığın bir parçasıdır. Romanesk öncesi mimari, 10. yüzyılın başlarına kadar uzanan Saint Michael's Abbey Kilisesi gibi kiliselerden oluşur. Oysa Romanesk döneminde çok sayıda katedral inşa edilmiş ve günümüze kadar gelebilmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Alman sanatı, Batı sanatının, özellikle Kelt sanatının, Karolenj sanatının ve Otton sanatının gelişmesinde ve şekillenmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Gotik tarzda resim ve heykeller, Almanya da dahil olmak üzere Avrupa'da çok ünlüydü. 15. yüzyılın en önemli özelliği sunakların tasarımıydı. Alman sanatçılar nesiller boyu Neoklasizmin yanı sıra Barok ve Rokoko tarzında becerilerini keşfetti ve gösterdi. Romantizm de Alman sanatının çok önemli bir parçasıdır.

   Almanya Bayrağının Anlamı

   Almanya Ulusal Bayrağı, siyah (üstte), kırmızı ve altın olmak üzere üç eşit yatay şeritten oluşur. Bu renkler Alman tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Bayrağın tarihi altın bir arka plan üzerinde kırmızı pençeli ve gagalı siyah bir kartal olan Kutsal Roma İmparatoru'nun ortaçağ bayrağına kadar uzanır. Siyah, kırmızı ve altın, Napolyon Savaşları sırasında Alman askerlerinin üniformalarından yola çıkarak tasarlanmıştır. Almanlar, modern bayrağın renklerini, birleşik Alman cumhuriyetinde ilk girişimde benimsedikleri için özgürlük ve birlik ile ilişkilendirir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Almanya’nın Başkenti

   Almanya'nın başkenti 1237 yılında kurulan Berlin’dir. Berlin 1990'dan beri başkenttir.

   Almanya’nın Para Birimi

   Almanya'nın resmi para birimi Euro'dur. Euro'nun kısaltması EUR olarak tanımlanır. Euro alt para birimi ise Cent olarak adlandırılır.

   Almanya İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

   Almanya ve Türkiye arasındaki saat farkı tam olarak 1 saattir. Almanya, Türkiye'den 1 saat öndedir. Yani şu an Türkiye'de saat 07:00 iken Almanya'da saat 06:00'dır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow