hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Amsterdam'da gezilecek yerler - Amsterdam'da ne Yapılır? Yapılacaklar listesi

  Amsterdamda gezilecek yerler - Amsterdamda ne Yapılır Yapılacaklar listesi
  expand

  Amsterdam Avrupa'nın en güzel şehirleri arasında yer almaktadır. Hollanda'nın başkenti olan Amsterdam'da gezerek muhteşem deneyimler yaşayabilirsiniz. Amsterdam herkesin görmesi gereken güzelliğe sahip olan bir şehirdir. Her yıl ülkemizden de pek çok kişi Amsterdam'a tatile gitmektedir. Amsterdam Avrupa'nın hızlı gelişmiş olan şehirleri arasındadır. Peki, Amsterdam'da gezilecek yerler neresidir? Amsterdam'da ne yapılır? İşte Amsterdam'da yapılacak şeyler ve gezilecek yerler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amsterdam'da pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Avrupa'nın tarihi yapılarının fazla olduğu şehir olarak bilinen Amsterdam'a gelerek hem tarihi yapıları gezebilir hem de doğal güzellikleri gezebilirsiniz. Amsterdam Hollanda'nın başkenti olduğundan dolayı buraya gitmek için mutlaka vize alınması gerekmektedir. Amsterdam'a gitmek için Schengen vizesi alınma şartı vardır.

  Amsterdam'da Gezilecek Yerler

  1) Van Gogh Müzesi

  Amsterdam'da bulunan müzelerden biri olan Van Gogh müzesi sadece Amsterdam'ın değil aynı zamanda Dünya'nın en ünlü müzeleri arasında yer almaktadır. Van Gogh müzesi her yıl Dünya'nın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze içerisinde 200'den fazla tablolar ve daha birçok sanat eseri yer almaktadır. Van Gogh müzesi 1973 yılında açılmış olan bir müzedir. Aynı zamanda her yıl bu müze genişlemektedir.

  2) Heineken Experience

  Amsterdam'da sizleri biraz da otantik bir yer ile tanıştıralı. Heineken experience şehrin en ünlü yerlerinden birisidir. Şehrin merkezinde yer alan burası eski bir fabrikadır. Günümüzde artık işlev görmeyen bu fabrika 1998 yılına kadar bir bira üretim fabrikası idi. Ünlü Heineken birasının üretildiği bu fabrika mutlaka görülmesi gereken fabrikalar arasında yer almaktadır.

  3) Vandel Park

  Amsterdam'da ki en büyük parklardan olan vandel park şehrin doğal güzelliğini de yansıtan bir parktır. Aynı zamanda da Hollanda'nın en ünlü doğal parklarından birisidir. Vandel park Avrupa'dan ve diğer kıtalardan gelen ziyaretçiler ile birlikte her yıl 10 milyon turisti ağırlayan bir parktır. Bu parka giderek bol bol yürüyüş yapabilir, Amsterdam'ın keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda burada koşu ve bisiklet yürüyüşü için de ayrı yollar bulunmaktadır.

  4) Anne Frank Evi

  Öncelerden bir ev olarak kullanılan anne frank evi günümüzde müze olarak ziyaretçilerini kabul eden tarihi bir evdir. 2. Dünya savaşından sonra müze olarak kullanılmaya karar verilmiştir. Amsterdam'ın tanınmış ve en ünlü evleri arasında anne frank evi yer almaktadır. Aynı zamanda 2. Dünya savaşında Yahudilere yönelik uygulanan zulüm için de bu evde bir sergi düzenlenmiştir. İkinci dünya savaşında neler olduğunu ve Yahudilerin hangi ayrımcılığa maruz kaldıklarını bu müzeye giderek yakından öğrenebilirsiniz.

  5) Dam Meydanı

  Amsterdam'ın en ünlü meydanlarından olan dam meydanı Central istasyonuna da oldukça yakın olan bir meydandır. Yerli halkın bulunduğu bu meydan Amstel Nehri etrafında baraj niyetine yapılmış olan bir meydandır. Dam meydanı hippileri ile meşhur olan bir meydandır. Tarihte pek çok hippinin bu meydanda yaşadığı ve gezdiği bilinmektedir. Doğal bir hippi görmek istiyorsanız günümüzde de dam meydanını ziyaret ederek hippilere rastlayabilirsiniz.

  6) Amsterdam Kraliyet Sarayı

  Amsterdam kraliyet sarayı 17. yüzyılda inşa edilmiş olan bir saraydır. Hollanda günümüzde sembolik olarak monarşi ile yönetilmektedir. Dolayısıyla bu kraliyet sarayı da 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu bina tarih boyunca krallara ve kraliçelere ev sahipliği yapmış olan bir saraydır. Ayrıca ünlü hükümdar Napolyon'un da bu sarayda kaldığı bilinmektedir.

  Amsterdam'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

  1) Bisiklet Gezisi Yapın

  Amsterdam'da bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Avrupa'nın en fazla bisiklet kullanan şehri olan Amsterdam'da gündelik hayatta trafikte pek çok bisiklete rastlamak mümkündür. Amsterdam'a giderek siz de bir bisiklet kiralayarak bu şehri bisiklet sürüşü yaparak gezebilirsiniz.

  2) Amsterdam Mutfağını Deneyin

  Farklı mutfakları denemeyi seviyorsanız Amsterdam'a geldikten sonra mutfağı deneyebilirsiniz. Yöresel lezzetli yemeklerin olduğu Amsterdam mutfağında mutlaka sizin de damağınıza hitap eden bir yiyecek bulunacaktır.

  3) Sokak Pazarlarında Alışveriş Yapın

  Amsterdam'da sokak pazarları da oldukça meşhurdur. Sokak pazarlarına giderek gündelik olarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak alışveriş yapabilirsiniz. Sokak pazarlarında pek çok ürüne rastlamak mümkündür. Eğer siz de geleneksel alışveriş yapmayı seviyorsanız Amsterdam'da ki bu sokak pazarlarına mutlaka uğramayı ihmal etmeyin. Ayrıca sokak pazarları diğer yerlere göre uygun fiyatlar ile alıcı ile buluşmaktadır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow