Ankara'da Gezilecek Yerler Nelerdir? Ankara'da Görmeden Dönmemeniz Gereken Yerler...

Ankara'da Gezilecek Yerler Nelerdir? Ankara'da Görmeden Dönmemeniz Gereken Yerler...

Ankara'da Gezilecek Yerler Nelerdir? Ankara'da Görmeden Dönmemeniz Gereken Yerler...

Türkiye'de gezmek ve görmek için çok güzel şehirler bulunmaktadır. Bu şehirlerden birisi de Ankara şehridir. Ankara Türkiye'nin başkenti olmasının yanında gezilecek yerleriyle de ilgi çeken bir yerdir. Ankara'ya gittiğiniz zaman görmeniz gereken çok sayıda yer bulunmaktadır. Bu yerlerin bazıları tarihi yapısı ile bazıları doğal güzelliği ile bazıları ise manevi özellikleri ile dikkat çekmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara'da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Ankara, oldukça geniş bir nüfusa sahiptir. Bu şehirde toplamda 5 milyon civarında insan bulunmaktadır. Ankara'nın başkent olması ve Anıtkabir'in burada bulunması şehri oldukça önemli bir konuma getirmektedir. 

Ankara'da daha birçok sayıda önemli yerler bulunmaktadır. Ankara'ya giden kişilerin mutlaka görmesi ve gezmesi gereken çok özel yerler vardır. Ankara'ya yolu düşen herkesin bu yerleri gezip görmesi gerekir.

Anıtkabir 

Güvenpark

Kızılay Meydanı 

Ankara Kalesi 

Ankara Etnografya Müzesi 

Atatürk Orman Çiftliği

Anadolu Medeniyetleri Müzesi 

Eymir Gölü 

Ankara'da Görmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

1. Anıtkabir 

Ankara denilince akla ilk gelen yerlerin başında Anıtkabir gelmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahat yeri olan Anıtkabir, her sene milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir yerdir. Ankara'ya gidip görmeden dönülmemesi gereken yerlerin başında Anıtkabir gelmektedir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özellikle 10 Kasım'da Anıtkabir'in yoğun bir ziyaretçi akınına uğradığı görülmektedir. Gazi Mustafa Kemal'in ölüm günü olan 10 Kasım'da insanlar buraya akın etmektedir. Ankara'ya yolu düşen herkes mutlaka Anıtkabir'i ziyaret etmelidir. 

2. Güvenpark

Ankara'nın göbeğinde yer alan Güvenpark oldukça meşhur yerlerden birisidir. Bu parkın bulunduğu meydan oldukça kalabalık olmaktadır. Emniyet Park olarak bilinen bu parkın içerisinde ilgi çekici bir anıt bulunmaktadır. Bu anıtı iki Avusturyalı heykeltıraş yapmıştır. Ankara'ya giden herkes bu parkı kesinlikle ziyaret etmelidir. 

Güvenpark şehrin göbeğinde bulunduğu için ulaşım şansı oldukça kolaydır. Parkın oldukça geniş bir yapısı bulunmaktadır. Ayrıca Ankara'nın en bilindik yerlerinin başında bu park gelmektedir. 

3. Kızılay Meydanı 

Ankara lafı geçtiği zaman birçok kişinin aklına Kızılay Meydanı gelmektedir. Kızılay Meydanı, şehrin eğlence ve alışveriş merkezi olarak bilinmektedir. Bu meydanda çok sayıda eğlence imkanı ve alışveriş mekanı bulunmaktadır. Bu meydan gün boyu hareketli bir yapıya sahiptir. 

Ankara'nın merkezi denildiği zaman ilk olarak Kızılay Meydanı akla gelmektedir. Ulaşım sorunu olmayan bu yere her yerden gelme şansınız bulunmaktadır. Şehirde eğlenceli bir vakit geçirmek için bu meydan tercih edilmektedir. Ankara'ya giden herkesin bu meydanı görmeden dönmemesi gerekir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

4. Ankara Kalesi 

Şehirlerde bulunan kaleler her zaman için çok ilgi çekmektedir. Ankara Kalesi'de ilgi çeken yerlerden birisidir. Bu kaleye çıktığınız zaman şehri çok iyi bir şekilde görme şansınız bulunmaktadır. Ankara'nın en hakim noktalarından birisi bu kaledir. 

Ankara Kalesi, Altındağ ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Tarihi dokusu ve eşsiz yapısı ile görülmeye değer bir kale olduğunu söyleyebiliriz. Ankara'ya yolu düşünlerin bu kaleyi mutlaka ziyaret etmesi gerekir. 

5. Ankara Etnografya Müzesi 

Müzelerin herkes tarafından çok ilgi duyulan yerler olduğu bilinmektedir. Ankara Etnografya Müzesi de görülmesi gereken eşsiz müzelerden birisidir. Atatürk'ün ebedi uykusunun ilk 15 yılı burada geçtiği için bu müze çok değerlidir. Müzede gezerken çok farklı eserler ile karşılaşmak mümkündür. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'de müze binası olarak yapılan ilk yapı Ankara Etnografya Müzesi olarak bilinmektedir. Müzenin içerisinde geniş bir birikim bulunmaktadır. Anadolu'nun Türk-İslam dönemine ait olan birçok eser bu müzede sergilenmektedir. 

6. Atatürk Orman Çiftliği

Ankara'da meşhur yerlerden biriside Atatürk Orman Çiftliği'dir. Bu çiftlik 52 dönümlük bir araziye sahiptir. Atatürk Orman Çiftliği içerisinde piknik alanları, müze, sergi odaları ve daha birçok gezilecek alan bölüm bulunmaktadır. 

7. Anadolu Medeniyetleri Müzesi 

Ankara'da bulunan eşsiz müzelerden biriside Anadolu Medeniyetleri Müzesi'dir. Bu müzede çok kıymetli eserler sergilenmektedir. Bu müze 1997 tarihinde yapılan bir eleme ile Avrupa'da yılın müzesi seçilmiştir. Tarihi ve kültürel yapısı ile dikkat çeken müzede çok iyi bir zaman geçirme şansı elde edilmektedir. 

8. Eymir Gölü 

Ankara'da popüler yerlerden biriside Eymir Gölü olarak bilinmektedir. Eymir Gölü, küçük bir göl olsa da eşsiz yapısı ile dikkat çekmektedir. Bu göl özellikle kış aylarında donmaktadır. Bu yapısı ile çok ilgi çektiği görülmektedir. Bu yüzden bu gölü mutlaka görmeniz gerekmektedir. Ankara'ya giden herkes bu gölü görmeden dönmemelidir.