Apollon Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir? Apollon Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri...

Apollon Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir? Apollon Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri...

Apollon Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir? Apollon Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri...

Apollon Tapınağı, yalnızca Türkiye'nin değil dünyanın da en büyük öneme sahip olan yerleri arasında bulunuyor. Kültürel bir miras olarak çok önemli bir yere sahip nitelikteki bu tapınak, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti kendisine çekmektedir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde kendisine yer bulmuş durumda olan Apollon Tapınağı, inşa edilmiş olduğu antik dönemden günümüze ulaşmış en önemli yapılar arasında yer almaktadır. Bir hayli eski bir tarihe sahip durumda olan bu önemli yapı, ayrıca efsaneler ve hikayeleri ile de ön dikkatleri üzerine çekmektedir. Bünyesinde pek çok önemli eser barındıran Apollon Tapınağı, yalnızca ziyaretçiler değil konusunda uzman pek çok kişi İçinde önemli bir yer tutmaktadır.

Apollon Tapınağı Nerede?

Apollon Tapınağı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin öncelikli olarak merak ettiği konuların başında bu tarihi güzelliğin nerede olduğudur. Bu sebeple Apollon Tapınağı nerede sorusu internet tarayıcıları vasıtasıyla sık sık sorgulanmaktadır. Apollon Tapınağı, Türkiye'nin gözde tatil şehirlerinden biri olarak öne çıkmakta olan Aydın ilinin Didim ilçesinde konumlanmış durumdadır. 

Miletos diğer bir ifade ile Milet Antik Kenti’nin dini merkezi olma niteliği taşıyan Didyma yani günümüzdeki adı ile Didim ilçe merkezine 1 km. mesafede yer almakta olup, Türkiye'nin en gözde plajlarından biri olan Altınkum Plajı’nın 3 km. kuzeyinde Didim ilçesine bağlı olan Yenihisar köyü sınırları içerisindedir. Açık adresi ise şu şekildedir: Hisar, Özgürlük Cad., 09270 Didim/Aydın

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Apollon Tapınağı'na Nasıl Gidilir?

Adeta geçmiş tarihin günümüze yansıması olma niteliği taşımakta olan Apollon tapınağına çok çeşitli ulaşım seçeneklerinin varlığı söz konusudur. Bu nedenle ulaşılması en kolay yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Apollon Tapınağı, konum olarak Didim ilçesinin Yenihisar köyü sınırları içerisinde bulunur. 

Tarihi yapıya ulaşım noktasında çok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Bunlardan ilki toplu taşıma araçları olmaktadır. Ayrıca tercih edilebilecek bir diğer ulaşım alternatifi ise dolmuşlar olmaktadır. Didim'in kuzey kesiminde bulunan Apollon tapınağı'na ulaşım sağlanması noktasında ilk olarak Didim merkeze ulaşım sağlanması gerekmektedir. Didim merkezden kalkan ve Yenihisar köyüne seferler düzenlemekte olan dolmuşları kullanarak tapınağa kolaylıkla ulaşım sağlanabilmesi mümkün olmaktadır. 

Şahis araç ile ulaşım için'de ilk olarak Didim merkeze ulaşım sağlanması gerekiyor. Buradan da Yenihisar köyü levhaları takip edilerek bölgeye ulaşım sağlanabilir. Bu süreçte Altınkum Plajı'nın olduğu yola çıkılması durumunda da aynı hizada konumlanmış olan Apollon Tapınağına güçlük çekilmeden ulaşım sağlanabilmektedir.

Apollon Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir Apollon Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri...Apollon Tapınağı Tarihi ve Özellikleri

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Apollon Tapınağının tarihinin M.Ö. 6. Yüzyıla kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Bu tarihi yapının geçmişi, Helenistik bir yapı altında büyük İskender'e kadar uzanır. Özellikle de perslere karşı yapılmış olan savaş için inşa edilmiş olduğu tahmin edilmektedir. Geçmişi Antik Yunan ve Roma dönemine kadar uzanmakta olan Apollon Tapınağı, inşasının sonrasında çok uzun yıllar içerisinde tamamlanmış bir merkez olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir. İnşa edilmiş olduğu dönemin merkezi olarak pek çok asker ve bürokrat, komutan ve sağlık için pek çok insan bölgeye gelmekteydi.

Apollon Tapınağında özellikle ayinler yapılmaktaydı ve bunun için tapınak görevlilerine belirli bir ücret ödenmesi durumu söz konusu idi. Özellikle de bu yapının son derece büyük bir tapınak olması ile birlikte çeşitli kehanetlerden dolayı pek çok ünlü isim zamanında bu tapınağa gelmekteydi. Bu konuyla alakalı olarak tapınak görevlileri gelecek hakkında tahminler yürütmekteler idi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fakat tek tanrılı dönemin başladığı zaman kahinlerin söylemiş oldukları şeytanca görüldü ve yasaklanmaya başlandı. Özellikle de hem savaş bölgesi olmasıyla hem de dini bir özelliğinin bulunması nedeniyle, pek çok önemli eserin yerini almış olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. İki sıra halinde 124 adet sütundan meydana gelmiş durumda olan bu Muazzam tapınak, günümüzde halen önemli bir kısmı ayakta kalmış şekilde varlığını sürdürmeye devam etmektedir.

Apollon Tapınağı'nın belirlenmiş durumda olan ziyaret saatlerinin varlığı söz konusudur. Buna göre kış dönemi yahut yaz dönümü olarak iki şekilde ziyaret saatlerinin ele alınması durumu vardır. Yaz döneminde tarihi bir geçmişe sahip olan Apollon Tapınağı'nı ziyaret etmek isteyenler saat 08.00 ila 18.30 arası gelebilme olanağına sahip durumdadırlar. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aynı zamanda kış dönemlerindeki ziyaret saatlerinde antik Apollon Tapınağı keşfetmek isteyenler ise 08.30 ve 17.30 saatleri arasında bölgeye ulaşım sağlayabilme olanağına sahiptirler. Didim Apollon Tapınağı giriş ücreti ise 25 TL olup, müze kart geçerlidir.