hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Avustralya Hakkında Her Şey; Avustralya Bayrağının Anlamı, Avustralya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Avustralya Hakkında Her Şey; Avustralya Bayrağının Anlamı, Avustralya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Avustralya, Okyanusya kıtasında yer almaktadır. Avustralya'nın hiçbir ülkeye kara sınırı yoktur ve büyük bir sahil şeridine sahiptir. Peki, Avustralya'nın başkenti neresi, bayrağının anlamı ne? İşte Avustralya hakkında her şey...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Avustralya Hakkında Her Şey

   Avustralya, Hint okyanusu ile Büyük okyanus arasında yer alan Güney yarım kürede bulunmaktadır. Bir ada ülkesi olan Avustralya festivalleri, yerli halkı ve vahşi yaşamı ile birçok kişinin dikkatini çeker. Okyanusya kıtasında yer alan Avustralya kıtanın yarısından daha fazlasını kaplar. Ülke 25.760 kilometrekarelik bir sahil şeridine sahiptir ve başka ülkeler ile kara sınırı yoktur. Konum olarak Papua Yeni Gine, Endonezya, Yeni Zelanda, Yeni Kaledonya, Doğu Timora ve Vanuatu'ya komşudur.

   Genelde ülkede İngilizce konuşulsa da ülkenin yerlileri olarak da bilinen Aborjinler hala yerli dillerini konuşurlar. Bunun yanı sıra ülkede Yunanca, Arapça, İtalyanca ve Vietnamca da konuşulur. Avustralya'nın resmi dini yoktur fakat halkın büyük çoğunluğu Hristiyan dinine tabidir. Hristiyanların çoğu ise Katolik olarak bilinir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Avustralya Bayrağının Anlamı

   Ülke federasyon statüsü kazandıktan sonra 1901 yılında uluslararası bir yarışma sırasında seçilen bayrak günümüzdeki haline 1934 yılında gelmiştir. 1954 senesinde yasal olarak tanınan Avustralya bayrağında biri diğerlerinden daha büyük 5 tane yıldız vardır. 5 tane 7 köşeli yıldız ile bir tane 5 köşeli yıldız bayrakta vardır. Ayrıca Avustralya bayrağının sol üst köşesinde de Birleşik Krallığın bayrağı vardır.

   Avustralya Başkenti Neresidir?

   Avustralya'nın başkenti Canberra olarak bilinir. Ülkenin en büyük şehri de Sydney'dir. Avustralya'nın önemli diğer şehirleri Perth, Melbourne, Adelaide ve Brisbane'dir. Ülkede toplam 6 eyalet vardır ve bunlar Western Australia, Victoria, Tasmania, South Australia, New South Wales ve Queensland'dır.

   Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

   Türkiye'nin zaman dilimi GMT +3, Avustralya'nın zaman dilimi ise GMT+10 olarak bilinir. Buna göre Türkiye'de saat 14 olurken Avustralya'da 21 olur. Türkiye, Avustralya'dan 7 saat geridedir. Avustralya'nın para birimi Avustralya doları olarak karşımıza çıkar.

   Avustralya'da Gezilecek Yerler

   Ülkenin en popüler şehri Sydney olarak bilinir. Bundan dolayı en çok ziyaret edilen şehri de Sydney olur. Sydney limanından feribıta binerek plajları da ziyaret edebilirsiniz. Renkli kaplumbağaları, renkli balıkları ve yunusları ile Great Barrier Reef de en dikkat çeken yerlerdendir. Denizcilik parkı da Çin seddinden daha uzun olmasından dolayı ilgi görmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Doğal güzelliği ile Kakadu ulusal parkı içindeki timsah, çeşitli kuşlar ve yeşillikleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Dünya miras listesinde yer alan Kakadu ulusal parkına giderek birçok farklı hayvan türünü bir arada görebilirsiniz.

   Avustralya İklimi

   Avustralya'nın iklimi genelde subtropikal yüksek basınç kuşağının batan sıcak havası tarafından yönetilmektedir. Geniş bir coğrafi alana sahip olmasından dolayı çok çeşitli iklimlere sahip olur. Avustralya'nın büyük bir bölümü çöl ya da yarı kurak bir iklime sahiptir. Yalnızca güneydoğu ve güneybatı köşelerinde ılıman bir iklim olmasından dolayı orta derecede verimli topraklara sahip olmaktadır.

   Ülkenin kuzey kesiminde ise çayır ile çöller arasında değişen bir tropikal iklim vardır. Isı ile ilgili birçok rekora sahip olan ülkelerdendir. Yıl süresince en sıcak bölgeye, en sıcak yaz iklimine ve en yüksek güneşlenme süresine sahip olur.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow