Badavut Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Badavut Plajı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Badavut Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Badavut Plajı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Badavut Plajı, Cumhurbaşkanı'nın imzasıyla yayınlanmış olan kararı ile kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmiştir. Böylelikle doğal güzelliği ile ön plana çıkmakta olan ve her zaman yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Badavut Plajı gündeme gelmiş oldu. Adeta bir cenneti andıran Badavut Plajı ile ilgili araştırma yapmaya başlayan pek çok kişi bu plaj hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. 

Badavut Plajı Nerede?

Türkiye'nin doğa harikalarından biri olan Badavut plajı, Balıkesir iline bağlı olan Ayvalık ilçesinin Sarımsaklı beldesinde bulunmaktadır. Badavut Plajı, doğal bir plaj olma özelliği barındırmaktadır. Bu harika plajın sahip olduğu güzel kumu ve sakin denizi oldukça büyük bir dikkat çekiyor. Ayrıca Doğa harikası Badavut Plajı; Cennet Tepesi, Şeytan Sofrası ve Cunda Adası gibi ilgi çekici yerlere yakınlığıyla da öne çıkmaktadır.

Badavut plajı ile Sarımsaklı arasında yaklaşık olarak 4 km mesafe bulunmaktadır. Badavut Köyü, kalabalıktan uzak bir konumu, huzurlu, sakin ve temiz plajı ile mutlaka gezilip görülmesi gereken bir köy olma özelliği barındırıyor. Şahinkaya olarak bilinmekte olan ilginç yapıdaki kayalıklar ile Badavut'un granit, incecik ve altın renkli kumları güneşlenmek için ideal bir yapı barındırmaktadır.,

Badavut Plajına Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin saklı cennetlerinden biri olan Badavut plajının sınırları içerisinde bulunduğu Badavut Köyü, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesindeki Şeytan Sofrası eteklerinde konumlanmış durumdadır. Badavut'a ulaşım sağlamak için öncelikle Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine ulaşım sağlamak gerekir. Ayvalık ilçesine ulaşım sağlandıktan sonra Şeytan Sofrasına doğru ilerleyerek tabelalar yardımıyla Badavut'a varılabilmektedir. Ayvalık ilçesi ile Badavut arası yaklaşık olarak 10 km olup özel araç ile bölgeye yalnızca 20 dakikalık bir süreç içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir. 

Badavut Plajı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ege Denizinin İncisi olarak da öne çıkmayı başaran bir doğa harikası olan Badavut Plajı özellikle de kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için özel bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Göz kamaştıran masmavi denizi ve güzel kumsalı ile ziyaretçilerinin çok büyük beğenisini toplayan plajlar arasında kendisine yer bulmayı başarmış durumdadır.

Girilebilir nitelikteki tertemiz sulara sahip Badavut Plajı esasında bakılırsa daha sakin ve daha nezih bir atmosfer içerisinde denize girme olanağı sunmaktadır. Konumlanmış durumda olduğu merkeze biraz uzak bir mesafede olduğundan dolayı çok fazla insanın ulaşım sağlayamadığı keşfedilesi güzellikteki saklı güzellikle arasında yerler almaktadır.

Badavut Plajı mavi bayrak sahibi noktalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun beraberinde Sağlık Bakanlığı nezdinde gönül rahatlığıyla denize girme olanağı sağlayan özel plajlar arasında yerini almaktadır. Bu nedenden dolayı bölgeden yahut ülkenin farklı bölgelerinden Badavut plajı güzelliklerini merak edenler ve sakinlik isteyenler için özel bir atmosfer barındırmaktadır. 

Badavut Plajı'nın sahip olduğu ferahlatıcı serin denizi ise su sporları ile vakit geçirmek isteyenler için oldukça ideal bir yapı barındırıyor. Sonbahar ve kış aylarının yaşandığı dönemlerde çoğunlukla kuş gözlemcilerin gitmeyi tercih ettiği Badavut, rüzgarın dalgalar eşliğinde şekillendirdiği ilginç kaya yapısının yanı sıra, kalabalıktan uzak denize girme olanağı tanıdığı için de tercih edilen muhteşem noktalardan birini oluşturuyor.

Badavut Plajı Sağlık Bakanlığı'ndan onay almış durumda olan mavi bayrağa sahip en güzel sahil yerlerinden biri olarak varlık göstermektedir. Özellikle bilindiği üzere Ayvalık ilçesinin sınırlarında bulunan deniz genelde sığ olarak öne çıkmaktadır. O nedenden dolayı küçük ve büyük her yaştan ziyaretçinin rahatlıkla denize girebileceği bir nitelik barındırmaktadır. Plaj içerisinde ziyaretçilerin hizmetlerinden yararlanabilecekleri kafeterya bulunmaktadır. Bunun yanında ziyaretçilerin ve yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayabilme olanağı söz konusudur.

Saklı cennet olarak tabir edilebilir nitelikteki Badavut Plajının çevresinde ziyaretçilerin hizmetine sunulmakta olan kamp yerleri bulunmaktadır. Plajın son derece geniş bir kumsal yapısına sahip olması hem araçlar vasıtasıyla hem de çadır üzerinden kamp kurulmasına olanak tanımaktadır. Bu doğrultuda ziyaretçileri mevcut kamp alanlarını ücretsiz olarak kullanabilme olanağına sahiptir. 

Badavut Plajı, ziyaretçilerin bireysel olarak kamp kurabilecekleri bir ortama sahip durumdadır. Bu doğrultuda Badavut plajının keyfi en iyi şekilde çıkarılabilir olmaktadır. Ayrıca günün 24 saati boyunca açık olan alanı sayesinde, sıcak yaz aylarının tadını keyifli bir biçimde çıkarmanın mümkün olduğu muhteşem bir ortamı içerisinde barındırmaktadır. Bölgenin sahip olduğu tüm özellikleri ziyaretçilerin büyük ölçüde dikkatini çekmektedir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS