hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bali Nerede? Bali'ye Nasıl Gidilir? Bali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Bali Nerede Baliye Nasıl Gidilir Bali Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  expand

  Dünya üzerinde gezilip görülmesi gereken onlarca farklı ülke ve bölge bulunur. Özelde gezmeyi seven kişiler için yeni yerler keşfetmek, gezdikleri yerler hakkında bilgi edinmek, mutfaklarını deneyimlemek çok önemli durumlardır. Farklı ülkeler görmek, sosyal medya ve iletişimin etkisiyle, özellikle son yılların en büyük aktiviteler arasında yer almaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ülkemizden çok uzaklarda bulunduğu halde Türkiye'de birçok turistin ziyarette bulunduğu, kültürünü tanımaya çalıştığı, tatil yaptığı bölgelerden bir tanesi de Endonezya'nın popüler Adası Bali’dir. Son yıllarda hem ülkemizden hem de dünyanın çeşitli ülkelerinden Bali Adası’na ziyaretçi akını yapılmaktadır.

  Bali Nerede?

  Bali dünya üzerinde tropikal iklim kuşağında yer alan ülkelerden bir tanesidir. Endonezya'nın en popüler ve turistik bölgesi olan Bali ülkenin en önemli adasıdır. Endonezya’ya bağlı olan Bali Adası birçok adaya da komşudur.

  Bali Adası’na ulaşmak için öncelikle Jakarta’ya ulaşmak gerekmektedir. Jakarta üzerinden Bali Adası’na uçmak yaklaşık bir buçuk saattir. Bali Adası’na ulaşmak için uçak kullanılması gerekmektedir.

  Bali Adası’na Nasıl Gidilir?

  Bali Adası’na ülkemizden en uygun ulaşım aracı uçaktır. Adaya gitmek için direkt ya da aktarmalı olarak önce Jakarta ulaşım sağlanır. Ulusal havayolu şirketleri Jakarta’ya uçuş yapmaktadır. Ülkemizden Bali’ye yaklaşık olarak 15 saat civarında bir uçuş gerçekleşir. Öncelikle Denpasar şehrine ulaşıldıktan sonra bölgenin daha rahat gezilebilmesi için araç kiralamak gerekmektedir.

  Bali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Bali Endonezya'nın en popüler turistik adalarından bir tanesidir. Başkenti Denpasar olan adanın çevresi mercan kayalıkları ile çevrilidir. Adını güney kumsalları beyaz kumlarla kaplı, Kuzey kumsalları ise siyah kıllarla kaplıdır. Bu da adanın oldukça popüler olmasını en büyük sebeplerinden bir tanedir. Bali Adası 3 milyon 150 bin nüfusla çok büyük olmasına rağmen yılın her dönemi çok farklı ülkelerden ziyaretçi kabul etmektedir.

  Tropikal iklime sahip olan Bali Adası ekvatora yakın olmasından dolayı sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Bölge Ekim ve Mart ayları arasında oldukça fazla yağış alır. Nisan ve Ekim dönemi arasında az yağış alan Bali bu aylar arasında nem oranı daha düşüktür. Bale gitmek için en önemli ve uygun zaman ise yağışların az olduğu Nisan ve eylül ayları arasıdır.

  Bali Mutfağı

  Yemekleri ile ünlü olan Endonezya mutfağı için en önemli besinler; pirinç, et, balık deniz ürünleri ve sebze olarak sıralanmaktadır. Bölgede sokak restoranları oldukça ünlüdür. Bu sokak restoranlarının lezzetleri; gelen turistler tarafından mutlaka denenmektedir. En sık tüketilen yiyecekler; kızartılmış pirinç, sebzeli ve etli buharda pişmiş pirinç, kızartılmış not olarak sıralanabilir.

  Endonezya Müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülke olmasına rağmen; Endonezya’ya bağlı bulunan Bali Adası halkın 0 Hindulardan oluşmaktadır. Bu sebeple Bali mutfağında baharatlar oldukça fazla yer kaplamaktadır.

  Bali festivalleri ile ünlü olan bir ülkedir. Topraklar tarafından düzenlenen festivaller özellikle bölgedeki turistleri eğlendirmek amacıyla düzenlenmektedir. Her yıl onlarca festivale ev sahipliği yapan Bali bölgeye gelen turistleri eğlendirmek ve çok sayıda turist çekmek için uygulanmaktadır.

  Bali’de Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

  Bali’de yapılacaklar listesinde en önemlilerinden bir tanesi Bali masajı yaptırmaktır. Onun dışında Batur Yener Doğu bölgesinde yürüyüş yapmak da değişik aktiviteler içinde yer alır. Bali kumsallarında muhteşem Bali denizine girmek ve sörf yapanları izlemek de yapabilecekler arasındadır. Bali pirinç tarlaları ziyareti ise en çok yapılan aktivitelerden biridir.

  Ubud bölgesine gitmek oldukça popüler aktiviteler arasında yer alır. Bali Adasının en meşhur tapınaklarından bir tanesi olan Tana yok Tapınağı ziyaret edilerek burada gün batımı izlemek de Bölgeye gidenler için yapılacak aktiviteler arasında yer alır. 

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow