hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Belgrad'da gezilecek yerler - Belgrad'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

  Belgradda gezilecek yerler - Belgradda ne yapılır Yapılacaklar listesi
  expand

  Avrupa'nın en güzel başkentlerinden biri olan Belgrad Sırbistan'ın başkentidir. Belgrad'da gezilmesi görülmesi gereken yerlerin sayısı bir hayli fazladır. Eğer bu şehri gezmeyi düşünüyorsanız iyi bir tercih yapıyorsunuz demektir. Ülkemizden de her yıl binlerce kişi Belgrad'a tatile gitmektedirler. Belgrad'a tatil yapmak isteyenler şehre gelmeden önce Belgrad tarihini ve kültürünü araştırmaktadırlar. Peki, Belgrad'da gezilecek yerler neresidir? Belgrad'da ne yapılır? İşte Belgrad seyahat rehberiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sırbistan tarihte Osmanlı imparatorluğu himayesi altında yaşamış olan bir ülke idi. Bundan dolayı Sırbistan'da ve başkent Belgrad'da Osmanlı dönemine ait eserler de yer almaktadır.

  Belgrad'da Gezilecek Yerler?

  1) Kalemegdan

  Kalemegdan Belgrad'da ilk gezebileceğiniz tarihi yerlerden birisidir. Kalemegdan'da Osmanlı imparatorluğu dönemine ait olan kalıntılar da bulunmaktadır. Bu yerleri ziyaret ederek bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Kalemegdan'ın altında büyük Türk hükümdarı Atilla'nın da mezarı olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla Türk tarihi açısından da son derecede önemli olan Kalemegdan'ı ziyaret ederek benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

  2) Skadarlija

  Skadarlija Belgrad'ın turistlerin bol olduğu ve turistlerin en çok gezdiği yerlerden birisidir. Bohem yaşam tarzından esinlenerek kurulan bu bölgeyi mutlaka gezmelisiniz. Sırp kültürünü yansıtan bu bölge en çok gezilen yerler arasındadır. Bu yerin tarihi ise Çingenelerden gelmektedir. Bol bol alışveriş yaparak keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bu bölge Belgrad'ın en kalabalık yerlerinden birisidir.

  3) Aziz Sava Katedrali

  Tarihi yerleri gezmek isteyenler için Aziz Sava Katedrali biçilmiş kaftandır. 1935 yılında yapılmış olan katedral yakın tarihte yapılmış en ünlü katedrallerden birisidir. Sırp Ortodoks kilisesi kurucusu tarafından inşa ettirilen bu katedral, balkanlarda yer alan en ünlü katedrallerdendir. Aziz Sava Katedrali sahip olduğu mimari özellikleri ile Ayasofya'yı da anımsatmaktadır.

  4) Cumhuriyet Meydanı

  Belgrad'ın en ünlü meydanlarından biri olan Cumhuriyet Meydanı mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Cumhuriyet meydanı Belgrad ziyaretlerinde tercih etmelisiniz. Çünkü pek çok tiyatro binası ve heykeller bu meydanda bulunmaktadır. Cumhuriyet meydanı aynı zamanda başkentin en yoğun yerlerinden birisidir. Bu noktada bol bol fotoğraf çektirebilir ve Sırp kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

  5) Nikola Tesla Müzesi

  Nikola tesla müzesi Sırp asıllı olan ünlü bilim adamı Nikola Tesla'ya ithaf edilmiş bir müzedir. Nikola tesla müzesi Yugaslavyo hükümeti tarafından imzalanan kararname ile açılmış bir müzedir. Müze içerisinde Nikola Tesla'ya ait olan eşyalar ve teknik malzemeler bulunmaktadır. Teknolojiye ait olan eserlerinde yer aldığı Nikola Tesla müzesine giriş oldukça ucuzdur.

  6) Zemun Bölgesi

  Belgrad'da popüler yerler oldukça fazladır. Zemun bölgesi de Belgrad'ın en popüler bölgelerinden biridir. Öyle ki Zemun bölgesinin tarihi neolotik çağa dayanmaktadır. Zemun bölgesine gündüz gitmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü gündüz gittiğiniz takdirde muhteşem manzarayı her detayına kadar görebilmeniz mümkün. Dilerseniz bu bölgede yürüyüş de yapabilirsiniz. Dilerseniz bu bölgede bulunan nehirlerde tekne turu da yapabilirsiniz.

  7) Sırbistan Ulusal Müzesi

  Müze gezmeyi sevenler için bir diğer alternatif yerlerden birisi de Sırbistan Ulusal Müzesi'dir. Bu müze Belgrad'ın en çok ziyaret edilen müzesi olma özelliği taşımaktadır. Sırbistan Ulusal Müzesi'nin Yugoslavya hükumeti tarafından inşa ettirildiği bilinmektedir. Aynı zamanda bu müze Belgrad'ın en eski müzelerinden birisidir. Sırbistan Ulusal Müzesi'ni ziyaret ederek sanata dair de birçok eser inceleyebilirsiniz.

  Belgrad'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

  1) Tuna Nehri'ni Ziyaret Edin

  Tuna nehri Türk tarihi açısından da oldukça önemli bir nehirdir. Bu nehirde Osmanlı döneminde pek çok savaş yaşanmış ve binlerce şehit verilmiştir. Tuna nehrinin bir bölümü de burada yer almaktadır. Bu nehri gezerek tarihe tanıklık edebilirsiniz. Belgrad'a geldikten sonra yapmanız gereken şeylerin başında Tuna nehri ziyareti bulunmaktadır.

  2) Belgrad Mutfağını Deneyin

  Daha önce muhteşem balkan yemeklerini hiç denemiş miydiniz? İşte Belgrad'a gelmişken bütün bu deneyimleri yaşayabilirsiniz. Belgrad mutfağı muhteşem Balkan yemeklerinin olduğu oldukça zengin bir mutfaktır. Belgrad mutfaklarında ki yemekleri deneyerek değişik tatları deneyimleyebilirsiniz. Belgrad mutfağında aşina olduğumuz Balkan yemeklerini de bulacaksınız. Aynı zamanda Belgrad mutfağında Türk mutfağına yakın olan yemekler de bulunmaktadır.

  3) Belgrad'ın Ünlü Sokaklarını Gezin

  Belgrad'da pek çok ünlü sokak bulunmaktadır. Belgrad'a gelerek bu ünlü sokakları gezebilirsiniz. Belgrad'da yer alan bu ünlü sokaklar şehirde en çok tercih edilen ve en çok gezilen noktalar arasındadır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow