Bergama Antik Kenti Nerede? Bergama Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir? Bergama Tarihi Ve Özellikleri...

Bergama Antik Kenti Nerede? Bergama Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir? Bergama Tarihi Ve Özellikleri...

Bergama Antik Kenti, Türkiye'nin topraklarında barındırmaya devam ettiği en önemli tarihi kentlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Bergama antik kenti, dünya çapında oldukça büyük önemde bir konuma sahiptir. Her yıl yoğun şekilde yerli ve yabancı turistin adeta akın ettiği özel bir bölge olma özelliği sergilemektedir. İçerisinde barındırmakta olduğu pek çok dikkat çekici niteliklere sahip olan farklı yapının bulunduğu en önemli tarihi dokular arasında konumlanmış durumdadır. Halk arasında Bergama Antik Kent olarak bilinen tarihi yerin esasında gerçek isminin Pergamon olduğu bilinmektedir. 

Bergama Antik Kenti Nerede?

Bergama büyük bir antik kent olup sahip olduğu kültürel yapısı ve tarihi dokusunun yanı sıra pek çok eser ile birlikte oldukça önemli bir yapı ortaya koymaktadır. Adeta zamanda benzersiz bir yolculuk yapmak ve tarihi bir ziyaret gerçekleştiren bir atmosfere sahip olan Bergama Antik Kenti mutlaka gelip görülmesi gereken nadide köşelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok tarihi mekan sever kişi Bergama antik kenti nerede sorusuna yanıt aramaktadır. 

Büyüleyici atmosferi ile Bergama Antik Kenti, Ege bölgesinin incisi olan İzmir şehrinde misafirlerini karşılamaktadır. Daha doğrusu İzmir'in en güzel ilçelerinden biri olan Bergama sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik şehir, ilçeye son derece hakim olan bir tepe üzerine kurulmuş olup Pergamon Krallığının merkezi olarak bilinmektedir. Konum olarak yüksek bir yerde bulunmasının yanı sıra bir hayli gösterişli ve heybetli bir etki yaratmaktadır.

Bergama Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

Büyüleyen ve ziyaretçilerini geçmişte baş döndürücü bir yolculuğa çıkaran atmosfere sahip olan Bergama Antik Kenti'ne gitmek için öncelikle İzmir üzerinden Bergama'ya ulaşmak gerekiyor. Bergama'ya ulaşım için özel araç veya toplu taşıma araçları tercih edilebilir.

Bergama Tarihi ve Özellikleri

Bergama Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde kendisine yer bulmuş kıymetli tarihi alanlardan biridir. 2014 tarihinde koruma altına altına alınmıştır. Kent içerisinde birbirinden farklı antik yapıların bulunmaktadır. Bu yapılar arasında kiliseler ve tiyatrolar'da bulunmaktadır. Bergama Antik Kenti, özellikle de kurulmuş olduğu dönemin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Milattan öncesine uzanan geçmişe sahip olan yapının inşası, pek çok farklı tarihe şahitlik etmesine olanak tanımıştır.

Bergama Antik Kenti aynı zamanda Pergamon olarak bilinmektedir. Bu adı ise bir söylence kahramanı olan Pergamos’tan gelir. Tarihi yazılı belgelere bakıldığı vakit kayıtlara bağlı olarak Bergama Antik kentinin inşası M.Ö. 4’yy’la kadar dayanmaktadır.

Şehrin kuruluşundan sonra ise Pergamon Krallığının başkenti olarak uzun yıllar boyunca hizmet vermiştir. Özellikle kendi içerisinde bulunan saray, tapınak, tiyatro gibi birbirinden ilgi çekici ve farklı özelliklere sahip pek çok farklı yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Surlarla çevrelenmiş olan yapısı ile güçlü bir koruma altında kalmış durumda olan bir kent olarak varlık göstermiştir. Bergama Antik Kent M.Ö. 2. Yüzyıla kadar önemini korumayı başararak genç Bizans dönemini de yaşamıştır.

Bergama Antik Kenti bünyesinde birbirinden dikkat çekici yapıları ve etkileyici bir atmosferi barındırmaktadır. Bergama Antik kentine yolu düşenlerin görebilecekleri birçok farklı yer bulunmaktadır. Şehir özellikle Pergamon Krallığının merkez şehri olarak bir hayli geniş bir alana yayılmış durumdadır. Bu doğrultuda şehrin içerisinde görülmeye değer yapılar arasında;

 - Athena Tapınağı

 - Bergama Kilisesi

 - Pergamon tiyatrosu

 - Pergamon Kütüphanesi

 - Zeus sunağı yahut Pergamon sunağı yer almaktadır.

Bergama Antik Kenti giriş ücreti: 50 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Müze kart sahibi olan ziyaretçiler ücretsiz giriş yapabilmektedir. Tarihi antik kente teleferikle çıkış yapılacak olması durumunda hem teleferik ücreti hem de kente giriş ücreti ödenmektedir. Teleferikte ise müze kart geçmemektedir.

Bergama Antik Kenti ziyaret saatleri ise yaz ve kış dönemi olmak üzere farklı zaman dilimlerinde ziyaret edebilme durumu söz konusu olmaktadır. Buna göre yaz sezonunda bölgeyi ziyaret saatleri sabah saat 08 saati.00 ile 19.00 arası olmaktadır. Kış sezonu için ise yine sabah saat 08.00’de başlamak sureti ile 17.30’a kadar ziyaret edebilme durumu söz konusudur.

Müze kartına sahip olan ziyaretçiler için Bergama Antik kenti girişi ücretsiz olarak gerçekleşebilmektedir. Bu sayede müze kart sahipleri herhangi bir ücret ödeme durumu söz konusu olmadan Bergama Antik kentine giriş yaparak şehrin büyüleyici atmosferi içerisinde doyumsuz bir zaman yolculuğuna çıkabilirler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS