hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bergama Nerede, Nasıl Gidilir? Bergama Gezilecek Yerler Nelerdir?

  Bergama Nerede, Nasıl Gidilir Bergama Gezilecek Yerler Nelerdir
  expand

  Bergama kentinin üzerinde yükselen Helenistik antik Bergama kalıntılarından, pastel renkli evlerin sıralandığı Arnavut kaldırımlı sokakların şirin sahil köylerine kadar, Kuzey Ege bölgesi görülmeye değer yerler ile doludur. Bu bölge, Türkiye'nin Akdeniz kıyı şeridi boyunca daha güneydeki en büyük turistik yerlerine ulaşmak için acele eden yabancı gezginler tarafından gözden kaçırılma eğilimindedir. Ancak zamanınız varsa, Kuzey Ege'de yer alan Bergama sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Burası, her yaz hayat bulan uykulu sahil kasabalarından biridir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bergama Nerede?

  Bergama, ülkemizin İzmir şehrinin 50 mil kuzeyinde kalan oldukça hoş bir kasabadır. Tamamıyla bir antik kent görünümü oluşturan Bergama Roma kentinin kalıntılarının üzerinde uzanırken aynı zamanda antik Yunan kentinin kalıntılarına da ev sahipliği yapmaktadır.

  Bergama’ya Nasıl Gidilir?

  Bergama, İzmir'de yer alan Adnan Menderes Havalimanına 130 km uzaklıkta yer almaktadır. Uçak yolculuğu yaptıktan sonra İZBAN raylı sistemle Aliağa ilçesine kadar gidebilir daha sonra ESHOT otobüsleriyle Bergama'ya ulaşabilirsiniz. Otobüs yolculuğu yapmak istiyorsanız yine İzmir'den aynı istikameti kullanabilir ya da direkt Bergama ilçesine bilet alabilirsiniz. Tren ile gitmek istiyorsanız İZBAN ile Cumaoava’sına oradan trene binebilirsiniz. Kendi arabanızla gidiyorsanız o halde İzmir’e varmadan kuzeye doğru ilerleyerek Bergama tabelalarını takip edebilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bergama Gezilecek Yerler Nelerdir?

   Bergama Akropol Alanı 

  Bergama antik bölgesi, tek başına çarpıcı konumuyla dikkat çekmektedir. Beş kilometre uzaklıktaki yamaçta yuvarlanan Akropolis bölgesi bir zamanlar güçlü bir Helenistik kentin atan kalbiydi. En çarpıcı özelliği, tepenin dik güneybatı yamacına yerleştirilmiş ve Athena Tapınağı'ndan dar bir basamakla ulaşılan 15.000 kişilik tiyatrodur. MÖ 170 civarında inşa edilmiş ve bir zamanlar antik dünyanın en büyük kütüphanelerinden birine ev sahipliği yapan ünlü kütüphanesinin kalıntılarıdır. Kütüphanenin batısında mermer sütunlu terasıyla Roma döneminde inşa edilmiş Trajan Tapınağı yer alır.

  Bergama Asklepion Bölgesi

  Bu antik kaplıca, modern Bergama kasabasından iki kilometrelik bir yokuş yukarı yürüyüş mesafesindedir. MS 2. yüzyılda, çamur banyosu tedavileri ve bitkisel ilaçların kullanımı ile büyük bir şifa merkezi olarak gelişti ve kalan binalarının çoğu, erken Helenistik dönemden ziyade Roma dönemine ait ihtişamlı günlerinden kalmadır. Görkemli bir sütunlu cadde, kutsal bir kuyuyu tutan ana komplekse götürür. Ayrıca kütüphane, Roma tiyatrosu ve hastaların tıp tanrılarına iyileşmek için dua ettikleri Asklepios ve Telesphorus Tapınakları burada yer alır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kırmızı Bazilika

  Bu devasa kırmızı tuğlalı harabe, aslen Hadrian (MS 117-138) tarafından tanrılar Serapis ve İsis'e adanmış bir tapınak olarak inşa edilmiştir. Daha sonra Bizans döneminde kiliseye dönüştürülmüş ve daha önce bu görkemli pagan tapınağını şeytanın tahtı olarak adlandıran Havari Yuhanna'ya adanmıştır.

  Bergama Arkeoloji Müzesi

  Buradaki mükemmel sergiler, çevredeki arkeolojik alanlardan buluntuları gösterir. Özellikle 4. yüzyıldan kalma "Bergama Okulu" tanrı heykellerinin sergilenmesi dikkat çekicidir. Daha az ilginç bir etnografi bölümü, oldukça hüzünlü ve tozlu görünen dioramalara sahiptir.

  Bozcaada Adası

  Minik Bozcaada Adası, asmalarla kaplı yeşil yamaçlarla desteklenen muhteşem plajları ile güneşe tapanlar için bir cennettir. Burası gelip dinlenmek ve güneşi içinize çekmek için mükemmel bir yerdir. Baş Ayazma Plajı ve Ayana Plajı burada bulunur.

  Alaçatı Köyü

  Ülkemizin en sevilen tatil beldesi Alaçatı, gelişen bir yemek ortamına sahip bir butik otel cennetidir. Köyün güzel bir şekilde restore edilmiş geleneksel taş evleri, kafe ve restoranları görülmeye değerdir. Alaçatı ayrıca yıllık uluslararası rüzgar sörfü yarışması ile önemli bir rüzgar sörfü noktasıdır. İster yeni başlayan ister deneyimli bir profesyonel olun, sahilde dersler sunan çok sayıda rüzgar sörfü şirketi ile burası rüzgar sörfü becerilerinizi öğrenmek veya geliştirmek için harika bir yerdir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asos

  Athena Tapınağı, Ege Denizi panoramik manzarasına sahip, eski görkemli geçmişin bir hatırlatma Assos, Biga Yarımadası'nda MÖ 8. yüzyılda kurulmuştur. Bir zamanlar Aristoteles gibi filozoflara ev sahipliği yapan modern Behramkale köyü, bugün harabelerin yanında, arkanıza yaslanıp eski ihtişamı hayranlıkla seyretmek için büyüleyici bir yerdir. Tapınak başlıca turistik cazibe merkezidir, ancak keşfedilecek bir nekropol, tiyatro ve ortaçağ duvarlarının kalıntıları da vardır.

  Ayvalık

  Kuzey Ege'nin en güzel şehirlerinden biri olan Ayvalık, balıkçı teknelerinin gezi tekneleri ve yatlarla itişip kakıştığı hareketli bir limana inen, oldukça yumuşak pastel tonlarda, asma örtülü, harap taş evlerdir. Perşembe günleri burada yerel yaşam havası alabileceğiniz Neşe Sokak'taki büyük ve hareketli Pazar açılmaktadır. Alışverişi seven herkes burada birbirinden farklı şeyler bulabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow