Bilecik Gezilecek Yerler Listesi... Bilecik'te Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

24.04.2021 - 11:32

Türkiye'nin en çok gezilen illerinden olan Bilecik küçük bir şehir olmasına karşın hemen hemen her mevsim yoğun ziyaretçi akımına uğramaktadır. Bilecik doğal güzellikleri fazla olan şehirlerden bir tanesidir. Sürekli olarak ziyaret edilen Bilecik şehrinin doğal güzellikleri sosyal mecralardan sıklıkla takip edilmektedir.

Bilecik Gezilecek Yerler Listesi... Bilecik'te Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Bilecik'te görülmesi gereken yerlerin başında tarihi güzellikler gelmektedir. Özellikle tarih meraklıların bu şehri mutlaka gezmesi gerekmektedir. Eylül ya da Ekim aylarında burayı ziyaret edenlerin sayısı bir hayli fazladır.

Bilecik'te Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Şeyh Edebali Türbesi

Bilecik ile özdeşleşmiş yerlerden olan Şeyh Edebali Türbesi bu şehre gelenlerin ilk olarak uğradığı yerlerden bir tanesidir. Bilecik Şeyh Edebali türbesi 1206 ila 1326 yılları arasında inşa edilmiştir. Osmanlı imparatorluğunun kuruluşu ile birlikte inşa edilen bir türbedir. Devrin en önemli İslam alimlerinden olan Şeyh Edebali için inşa edilmiştir. Şeyh Edebali aynı zamanda Osmanlı imparatorluğunun manevi kurucusu olarak da bilinmektedir. Bilecik'te inşa edilmiş olan bu türbe Türk kültür tarihine de damga vurmayı başarmıştır. 

2) Bilecik Müzesi

 Bilecik şehrinde ilk gezilecek yerlerden olan Bilecik müzesi görülmesi gereken bir başka yerdir. Bilecik Müzesi tarihte ilk kez 1874 yılında bir jandarma evi olarak kullanılıyordu. 1921 yılında Yunan işgalinden sonra bu müze tamamen yıkılmıştır. Kurtuluş savaşının ardından yeniden inşa edilmesine karar verilmiştir. İki kat olarak inşa edilen bu yer kısa süre içerisinde inşası tamamlanmıştır. Adliye olarak uzun yıllar hizmet veren Bilecik müzesi daha sonra müzeye çevrilmiştir. 

3) Küçükelmalı Tabiat Parkı

Ulusal ve milli parklardan olan Küçükelmalı tabiat parkı çok güzel bir piknik alanıdır. Küçükelmalı tabiat parkı sosyal tesisler bakımından da biçilmiş kaftandır. Küçükelmalı tabiat parkında doğa yürüyüşü yapmak mümkündür. Ailecek gelebilecek en güzel yerlerden olan Küçükelmalı tabiat parkı doğanın tadını çıkarabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesidir. Küçükelmalı tabiat parkı mangal yapmak için pek çok yere sahiptir.

4) Pelitözü Gölpark

1980 yılında ilk kez bu gölet bir sulama amaçlı olarak inşa edilmiştir. Daha sonra çevresine dikilen ağaçlar ile birlikte benzersiz bir yer haline geldi. Pelitözü gölparkı doğa ile iç içe olan çok güzel bir göldür. Şehir merkezine de uzak olmayan bu gölparkına Bilecik'e geldikten sonra ulaşım sağlamanızı öneriyoruz. Göl çevresinde yapabileceğiniz aktiviteler bir hayli fazladır.

5) Açık Hava Tiyatrosu

Bilecik'in en güzel yerlerinden olan açık hava tiyatrosu keyifli zamanlar geçirebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Açık hava tiyatrosu Bilecik şehrinin simgelerinden bir tanesi olmuştur. Gölet içerisinde yer alan bu açık hava tiyatrosu ailecek gezebileceğiniz çok güzel yerlerdendir. Açık hava tiyatrosu toplam 510 kişilik bir amfiden oluşmaktadır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan açık hava tiyatrosunda tiyatro etkinlikleri bol olmaktadır. 

6) Söğüt Çaltı Kaplıcası

Bilecik'in Söğüt ilçesinde yer alan bir kaplıcadır. Söğüt mutlaka görülmesi gereken bir kaplıcadır. Şifalı bir suya sahip olan Söğüt Çaltı kaplıcası doğal tedavide de tercih edilmektedir. Şifalı sulara girmek isteyen kişiler Söğüt çaltı kaplıcasını tercih etmektedirler. Söğüt Çaltı kaplıcası şehrin en önemli yerlerinden bir tanesidir.

7) Harmankaya Kanyonu

Doğal güzelliklerden bir tanesi olan Harmankaya kanyonu gezip görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Harmankaya kanyonu Türkiye'nin 174. tabiat parkıdır. Frigyalılardan ve Romalılardan kalma eserler de bu kanyonda yer almaktadır. Toplamda 4 kilometrelik uzunluğu ile ön plana çıkan bir kanyondur. İçerisinde pek çok güzel doğal şelale de yer almaktadır. 

8) İnhisar Mağarası

Toplamda 350 metre rakıma sahip olan bir mağaradır. İnhisar mağarası doğa tutkunlarının da tercih ettiği bir mağaradır. Bilecik'in İnhisar ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine de yakın bir konumda bulunmaktadır. İnhisar mağarası bu şehrin doğal güzelliklerinin başında yer almaktadır.

9) Dodurga Barajı

Türkiye'nin en güzel barajları arasında dodurga barajı yer almaktadır. Dodurga barajı şehir merkezine de yakındır. Bu barajın çevresi mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Çevresinde pek çok piknik masası bulunmaktadır. 

10) Kınık Şelalesi

Şelale gezmeyi sevenler için Bilecik muhteşem bir şehirdir. Kınık şelalesi bir doğa harikasıdır. Şehir merkezine de oldukça yakındır. Kınık köyünde yer almaktadır. Kınık şelalesinin rakımı 360 metredir.