Bisiklet severler için güvenli rota: Hasankeyf

 Bisiklet severler için güvenli rota: Hasankeyf

Türkiye’nin ilk aylık bisiklet dergisi Cyclist Türkiye, bisiklet kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla her ay okurlarıyla farklı bir coğrafyada yol bisikleti rotalarını paylaşıyor. Bisiklet severlerden oluşan ekip her ay seçilen rotanın tarihi, kültürel, coğrafi zenginliklerini bisiklet üzerinden aktarırken, bölgenin güncel nabzını da tutuyor. Nisan ayı sayısında Batman Hasankeyf'i ziyaret eden ekip okurlarına Batman'da bisiklet gezisiyle ilgi bilgiler verdi.

Bisiklet severler, şehir merkezinde ilk olarak Batman Belediye Başkanı olarak atanan Vali Yardımcısı, Ertuğ Şevket Aksoy ile bir araya gelerek bölge hakkında ilk ağızdan bilgiler edindi. İl Kültür Turizm Müdürü İhsan Arslanlı yapılan görüşmede, Arslanlı bölgede son yıllarda yaşanan bazı sorunlar nedeniyle Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali projesinde duraklamalar yaşandığı ve projenin henüz tamamlanamadığı bilgisinin verdi. 


Baraj sularının altında kalacak tarihi eserlerin bütüncül şekilde 600 dönüm üzerine kurulacak Hasankeyf Kültür Park’ına taşınma işlemlerine devam edildiğini söyleyen İhsan Arslanlı, çalışmalara Zeynel Bey Türbesi’nin taşınma faaliyeti ile başlandığını ekledi. Arslanlı Kültür Parkı’na taşınmasına karar verilen diğer kültürel varlıklar içinde El Rızık Camiisi, İmam Abdullah Zaviyesi, Koçlar Camii ve hamam yer aldığını. ayrıca Tarım Bakanlığı’na ait 3.000 dönüm mera ve hazine arazileri için de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışma başlattığını sözlerine ekledi.


Cyclist Türkiye ekibi Türkiye'nin ilk petrol yatağının bulunduğu ve yıllık petrol ihtiyacının %20’sini karşıladığı Raman Dağı’nın eteklerinden Dicle Nehri’ne ve nehir boyunca ilerleyerek Hasankeyf’e ulaştı. Bisiklet sürmek için güvenli bir ortam olduğunu belirten gezi ekibi, Batman Belediye Başkanı olarak görevini sürdüren Ertuğ Şevket Aksoy’un bisiklete olan ilgisi karşısında mutluluk duyduklarını belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS