Borabay Gölü Nerede, Nasıl Gidilir? Borabay Gölü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borabay Gölü Nerede, Nasıl Gidilir? Borabay Gölü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye genelinde gezilip görülmesi gereken birbirinden güzel doğa harikası şehirler var. Özellikle de Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Amasya'da gezilip görülecek tarihi ve doğal güzellikler bulunuyor. Amasya'nın Taşova ilçe sınırları içerisinde bulunan Borabay Gölü de küçük bir akarsuyun etrafındaki yıkıntıların tıkanması sonucunda meydana gelmiştir. 

Borabay Gölü Nerede?

Gezip yeni yerler keşfetmeyi sevenler için birbirinden güzel alanlar bulunmaktadır. Özellikle de Amasya ilinde gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer vardır. Amasya'da yer alan Borabay Gölü, Taşova sınırları içerisinde yer alıyor.

Borabay Gölü il merkezine 63, Taşova ilçesine ise 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Borabay, denizden yaklaşık 1050 metre yüksekliktedir. Borabay, krater gölü olarak bilinmesine karşın küçük bir akarsuyun etraftan gelen yıkıntılar ile tıkanması sonucunda oluşan doğal bir set göldür. Borabay Gölünün etrafı kayın, sarıçam, sedir ve Kestane ağaçları ile çevrilidir.

Borabay Gölü Nasıl Gidilir?

Doğa turizminin yoğun olarak yapıldığı Amasya'nın en ünlü değerlerinden birisi de Borabay Gölü olarak bilinmektedir. Borabay Gölü Amasya'nın Taşova ilçesinde yer almaktadır. İl merkezine 63 kilometre mesafede yer alan Borabay Gölü'ne özel araç ile gidilebilir. Borabay Gölü'ne gitmek için öncelikle Amasya il merkezine ulaşılmalıdır. Amasya merkezden Taşova ilçesine giden minibüsler ile Borabay Gölü'ne ulaşılabilir. Ayrıca Amasya'da bulunan Borabay Gölü'ne gitmek için Amasya- Erzincan yolundan dönülmesi gerekir. Bunun yanı sıra gölün kenarına kadar araç ile gidilebilir. 

Borabay Gölü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğa harikası olan Borabay Gölü eşsiz bir doğanın içerisindedir. Etrafı kayın, sarıçam ve sedir ağaçları ile çevrili olan Borabay Gölünün çevresi de zümrüt yeşili bir renge bürünmüştür. Borabay Gölünün güney kıyıları sarp ve dik bir yapıya sahiptir. Borabay Gölü'nün tabanından ise su kaynaması oluştuğu görülmektedir.

Eşsiz bir güzellikte olan Borabay Gölü dereden gelen sular ile beslenmektedir. Uzunluğu 900 metre olan Borabay Gölü yaklaşık 300 metre genişliğindedir. Ayrıca Borabay Gölü'nün derinliği de 25 metreye kadar varır. Borabay Gölü doğu ve batı yönünde uzanan bir vadi içerisinde yer almaktadır. 

Borabay Gölü'nde Neler Yapılır?

Amasya'da bulunan Borabay Gölü her dönem çok sayıda yerli ve yabancı misafir ağırlamaktadır. Etrafı birbirinden farklı ağaçlar ile çevrili olan gölde çeşitli piknik alanları da bulunmaktadır. Amasya'nın Taşova ilçesine bağlı olan Borabay Gölü, Bakanlar Kurulu kararı ile birlikte turizm merkezi olarak ilan edilmiştir.

Ormanlık alanın içerisinde eşsiz bir güzelliğe sahip olan Borabay Gölü'nün etrafında bungalov tarzında konaklama alanları da yer alır. Ayrıca kafeterya, kamp ve piknik alanlarının da bulunduğu Borabay Gölü'nde çeşitli doğa yürüyüşleri de yapılıyor. Balık tutmayı seven kişiler göl içerisinden alabalık, yayın, sazan ve kızılkanat gibi çeşitli balıkları tutabiliyorlar. Ayrıca gölün tüm kıyılarında çeşitli dinlenme, eğlence ve piknik alanları da bulunuyor. Ayrıca göl içinde yunus bisikletleri ile tur atılabilir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS