Bozcaada Nerede, Nasıl Gidilir? Bozcaada Gezilecek Yerler Nelerdir?

Bozcaada Nerede, Nasıl Gidilir? Bozcaada Gezilecek Yerler Nelerdir?

Bozcaada Nerede, Nasıl Gidilir? Bozcaada Gezilecek Yerler Nelerdir?

Bozcaada tüm mevsimlerde ziyaret edilen en önemli adalarımız arasında yer alır. Bozcaada, tarihi yapısı ve kültürel mirası ile doğal güzellikler bakımından büyük beğeni toplayan yerler arasında geliyor. Bu nedenle de pek çok kişi internet üzerinden bölge hakkında bilgi edinmeye çalışıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bozcaada Nerede?

Muhteşem kültürel mirası ve doğal güzellikleri ile daha pek çok farklı özelliği bulunuyor. Bozcaada, ülkemizde yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer alıyor. Özellikle tarihi evleri ve eskiyi anımsatan yapısı pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Çanakkale'ye bağlı bir ada olarak da bilinen Bozcaada, aynı zamanda Ege'nin kuzeyinde yer alır. Türkiye'nin 3. büyük adası olma özelliğini taşıyan Bozcaada, Akdeniz iklimine sahiptir. Aynı zamanda düşük bir nem miktarı vardır. 

Resmi kayıtlara göre yaklaşık 2000’in biraz üzerinde nüfusu olduğu için, yaz aylarında gelen turistlerle birlikte nüfusu 10000’in üzerine çıkar. Bu nedenle de Ege bölgesinde bulunan ve Çanakkale'de yer alan, beğeniyle ile en çok gezip görülen adalardan biridir. 

Bozcaada’da konaklama gerçekleştirebileceğiniz pek çok farklı küçük ve sevimli butik otel bulunuyor. Bütçenize uygun olarak farklı konseptlerdeki oteller üzerinden tercih yapabilirsiniz. Bu güzel bölgeyi keşfetmek ve saklı güzelliklerini görebilmek için dilediğiniz kadar butik otellerde konaklama gerçekleştirebilirsiniz.

Bozcaada'ya Nasıl Gidilir?

Çanakkale üzerinden adaya feribot ile ulaşma imkanı bulabilirsiniz. Türkiye'nin pek çok farklı noktasından rahatlıkla bu bölgeye ulaşım sağlanabiliyor. Bozcaada'ya Çanakkale üzerinden Feribot ile ulaşım sağlanır. Ezine ilçesinin Geyikli bölgesinden yıl boyunca sürekli feribot seferleri gerçekleşir. Yaz ve kış seferleri süre bakımından farklılık gösterebilir. Hem kendi aracınızla hem de araç kiralayarak araçla birlikte feribotlara binerek adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Bölgeye arabayla ulaşabilmek için ise, İstanbul üzerinden Tekirdağ, Çanakkale, Gelibolu ve Ezine güzergahını takip etmek gerekir. Daha sonra Geyikli belgesine ulaşmak için feribotu kullanarak Bozcaada’ya kolaylıkla geçilebiliyor. İstanbul'dan aynı zamanda hızlı feribot ile alternatif olarak Çanakkale ve oradan da Bozcaada'ya geçiş imkanı bulunuyor. Aynı zamanda pek çok farklı bölgedeki güzergahı da takip ederek Bozcaada’ya ulaşım imkanı bulunuyor. Bozcaada'ya iki farklı yolla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunlar ise,

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İzmir üzerinden Akçay ve Ayvalık vasıtası ile,

Ankara’dan ise Bursa vasıtasıyla,

Bu rotalar ile Ezine ve Biga ile Bandırma güzergahı üzerinden Çanakkale’ye ulaşım sağlanabiliyor. Daha sonra da bu bölge itibarı ile feribot üzerinden Çanakkale'ye ulaşım sağlanabilir. Aynı zamanda Çanakkale'ye Türkiye'nin pek çok farklı bölgesinden hava yolu ya da kara yolu ile otobüs seferlerini tercih ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu sayede Ezine ilçesinin Geyikli beldesine ulaşım sağlayan feribot ile Bozcaada'ya ulaşım kolaylıkla sağlanabilir. Geyikli ve Bozcaada arası feribotla ulaşım yaklaşık olarak 30 dakika sürüyor ve 40 TL ücreti bulunuyor.

Bozcaada’ya en yakın Havalimanı ise, Çanakkale'de yer alır. Bölgeye genellikle yaz aylarında her gün uçuş imkanı bulunurken kış aylarında ise, İstanbul ve Ankara üzerinden farklı zaman dilimlerinde seferler düzenleniyor. Bu seferleri kullanarak hava yolu aracılığı ile güvenli bir şekilde bölgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bozcaada Gezilecek Yerler Nelerdir?

Yunan mitolojisinde Tenedos, Antik Çağ’da Leukophrys, Bozcaada; Çanakkale’nin ilçelerinden biridir ve Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alıyor. Aynı zamanda Bozcaada, ülkemizin köyü olmayan tek ilçesi olma özelliği taşıyor. Bu bölgeye ise, Geyikli’den kalkan feribotlarla kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve temiz havası ile birlikte Bozcaada yıl boyunca en çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen bölgelerden biridir. Özellikle en güzel gün batımını izlenebilen noktalardan arasında yer aldığı biliniyor. Şehirlerin boğucu havasından kurtularak Bozcaada'nın huzurlu ve sakin yerleri üzerinden güzel bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antik çağlardan günümüze kadar gelmiş olan tarihi eserleri, Rum evleri ve taş evleriyle birlikte kendine has havası gelen ziyaretçileri büyülüyor. Aynı zamanda bu bölgede pek çok film ve dizi çekimleri de yapılıyor. Bozcaada'da gezilecek olan belli başlı bölgeler ise şunlardır;

Bozcaada Kalesi,

Harika Ada sokakları,

Şarap fabrikaları,

Göztepe,

Bozcaada Müzesi,

Ayazma Manastırı,

Rüzgar Gülleri,

Akvaryum koyu,

Ayazma Plajı,

Meryem Ana Kilisesi,

Polente Feneri,

Sanat Galerileri,

Mitos Plajı,

Rum Mahallesi gibi pek çok güzel ve özel yerleri gezip görebilirsiniz.